Koronawirus: pamiętajmy o bezpieczeństwie

Mimo iż rząd zniósł już większość obostrzeń wprowadzonych na czas pandemii – pamiętajmy – koronawrus nadal nie pozwala o sobie zapomnieć! Codziennie odnotowywane są kolejne zakażenia oraz ofiary śmiertelne. Dlatego nie ignorujmy zaleceń, dbajmy o siebie, swoich bliskich, ale również o towarzyszy podróży w komunikacji miejskiej czy podczas zakupów.


Zasłaniaj nos i usta

Od 30 maja nie musimy zasłaniać nosa i ust w otwartej przestrzeni – ale tylko pod warunkiem, że możemy zachować 2 metry odstępu od innych.

Tutaj musisz zasłaniać usta i nos

  • autobusy i tramwaje,
  • sklepy,
  • kina i teatry,
  • salony masażu i tatuażu,
  • kościoły,
  • urzędy (jeśli idziemy załatwić jakąś sprawę).

Wyjątki

  • w pracy – jeżeli pracodawca zapewni odpowiednie odległości między stanowiskami i spełni wymogi sanitarne.
  • w restauracji lub barze – gdy zajmiesz miejsce przy stole.

Bezpiecznie w MPK z WCRS

Z myślą o pasażerach, którzy podróżując tramwajem lub autobusem nie pamiętają o zaleceniach, kontrolerzy rozdają maseczki, które przede wszystkim chronią w sytuacji, gdybyśmy zarażali nie będąc tego świadomi. Wiele osób przechodzi koronawirusa bezobjawowo.

Maseczki do MPK dostarcza Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego, które do tej pory przewoźnikowi przekazało ich 3 tys. sztuk.

- Jeżeli organizacja społeczna czy spółdzielnia mieszkaniowa potrzebuje maseczek, wystarczy się z nami skontaktować – mówi Beata Nawrotkiewicz z WCRS. Można to zrobić mailowo na adres info@wcrs.wroclaw.pl.

Maseczkomat

Za brak maseczki grozi mandat w wysokości 500 zł, który może wystawić policjant, a także grzywna udzielona przez Powiatowego Inspektora Sanitarnego w wysokości od 5 tys. do nawet 30 tys. złotych.

Do urzędu w maseczce

Bez zasłoniętego nosa i ust nie wejdziemy też do Centrów Obsługi Mieszkańca. Wejścia pilnują strażnicy miejscy, którzy mierzą temperaturę klientom. Zapominalskim rozdają też maseczki. Do obiektów UMW można wejść jednym czynnym wejściem, a w centrach obsługi obowiązuje limit osób - przebywać jednorazowo może tylu interesantów, ile jest czynnych okienek.

Nadal zaleca się, o ile to możliwe, załatwienie spraw przez internet lub telefonicznie.

Zoo, Hydropolis i inne atrakcje

Do nowej sytuacji dostosowały się te wrocławskie atrakcje. We wrocławskim zoo zalecane są maseczki podczas zwiedzania czynnych pawilonów czy Afrykarium. Obowiązkowe maseczki i rękawiczki w całym obiekcie – takie zasady bezpieczeństwa wprowadzono w Hydropolis. – Na terenie muzeów wody jest mnóstwo urządzeń dotykowych, dlatego obowiązują rękawiczki. Jeżeli ktoś ich nie ma, można je u nas dostać – mówi Wiola Samborska, Marketing Menedżer z Hydropolis i MPWiK. Obowiązuje też limit gości do 130 osób jednocześnie.

Do żłobka, przedszkola i szkoły

Dyrektorzy żłobków i przedszkoli muszą zapewnić odpowiednią organizację w placówkach. Obowiązuje m.in. zakaz przynoszenia zabawek, odpowiednia dezynfekcja powierzchni wspólnych. Dyrektorzy mają też unikać zatrudniania w placówkach opiekuńczych osób powyżej 60 roku życia i zapewnić jak najmniejszą rotację opiekunów.

Czy trzeba mieć maseczki

Wszystko zależy od tego, w jakiej części szkoły uczeń czy nauczyciel będzie się znajdować. Uczniowie najmłodszych klas są z tego obowiązku zwolnieni, gdy będą przebywali w swojej klasie. Jednak kiedy w czasie wyjdą na przerwę na szkolny korytarz, do sklepiku czy do szatni, będą musieli mieć maseczkę.

Obowiązkowe maseczki to również wymóg dla uczniów piszących matury czy egzaminy ośmiokolisty.

W przyszły piątek, 26 czerwca, kończy się obecny, wyjątkowy rok szkolny. Część szkół organizuje uroczystości rozdania świadectw. Szkoły różnie przygotowują się do tej sytuacji np. poszczególne klasy będą odbierały świadectwa w różnych godzinach, a rodzice nie będą mogli wejść do szkół.Zgłoś uwagę