Kopernik we Wrocławiu

Będzie miał mozaikę w formie układu heliocentrycznego

  • Przed kościołem Św. Krzyża na Ostrowie Tumskim we Wrocławiu powstanie mozaika kamienna w formie układu heliocentrycznego. W ten sposób miasto uczci pamięć Mikołaja Kopernika – a dokładnie 35 lat pełnienia przez niego funkcji kanonika kapituły wrocławskiej.


Wrocław będzie miał kolejną turystyczną atrakcję. Przed kościołem Św. Krzyża na Ostrowie Tumskim powstanie mozaika kamienna w formie układu heliocentrycznego. W ten sposób miasto uczci pamięć Mikołaja Kopernika – a dokładnie 35 lat pełnienia przez niego funkcji kanonika kapituły wrocławskiej.

- Kopernik od 1503 r. do 1538 r. był kanonikiem kapituły wrocławskiej – mówi Mariola Apanel, kierownik projektu w Urzędzie Miejskim Wrocławia. – Był scholastykiem kościoła Świętego Krzyża, czyli tytularnym kierownikiem najlepszej w tym mieście szkoły, która po zgromadzeniu odpowiedniej liczby profesorów miała znaczący wpływ na tworzenie Uniwersytetu. Głównymi współpracownikami Kopernika w tej sprawie byli Bernard Wapowski (1470-1535) – kanonik kapituły krakowskiej, sekretarz królewski, autor kroniki dziejów Polski, wybitny kartograf i astronom oraz Wawrzyniec Korwin (1465-1527).

Podświetlana mozaika

Dla uczczenia pamięci 35 lat pełnienia funkcji kanonika miasto przyjęło koncepcję mozaiki kamiennej w formie układu heliocentrycznego, która będzie wkomponowana w nawierzchnię vis a vis kościoła Św. Krzyża. Będzie także uzupełniona informacja związków Mikołaja Kopernika z Wrocławiem, która dziś jest umieszczona w formie tablicy na kościele Św. Krzyża. Mozaika ma być z wielobarwnych płyt granitowych z elementami płaskorzeźbionymi i odlewami w brązie, ukazująca wizerunek Słońca i Ziemi podświetlanych nocną porą.

Obecnie opracowywana jest dokumentacja projektowa wraz z kosztorysem. Następnie Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta ogłosi przetarg na realizację. Mozaikę będzie można oglądać latem przyszłego roku.

Kopernik we Wrocławiu

Kopernik we Wrocławiu jest w kilku miejscach. Mamy Park Kopernika przy Promenadzie Staromiejskiej, Młodzieżowy Dom Kultury im. M. Kopernika przy ul Kołłątaja i noszący jego imię Port Lotniczy. U zbiegu ul. Wierzbowej i pl. Teatralnego stoi rzeźba autorstwa prof. Leona Podsiadłego. Postawiono ją z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Wrocławia oraz Towarzystwa Miłośników Astronomii, w 1974 roku w celu uczczenia 500-rocznicy urodzin astronoma. W 1977 roku na postumencie umieszczona była tablica z brązu o treści: "Wrocławianie Mikołajowi Kopernikowi (1473 – 1973)", podkreślając tym samym jubileusz kopernikański. Czy tablica wróci na pomnik, na razie nie wiadomo.

- Planujemy rozpocząć rozmowy na temat jej przyszłego wizerunku – dodaje Mariola Apanel i dodaje, że Zarząd Zieleni Miejskiej zlecił opracowanie dokumentacji konserwatorskiej pomnika, która pozwoli na ocenę możliwości jej restauracji.

 jr

 Zgłoś uwagę