Zmień blokowisko w piękny zakątek – konkurs „Zielona Ławeczka”

Jeśli zbierzecie grupę sąsiadów aktywnych i chętnych, to na przebudowę wybranego miejsca na waszym osiedlu możecie otrzymać nawet 1200 zł od Fundacji BOŚ! W ten sposób można zmienić otoczenie domu w zazieleniony skwer lub uroczy zakątek. Wystarczy wziąć udział w ogólnopolskim konkursie "Zielona Ławeczka", który adresowany jest do mieszkańców osiedli (zarządzanych przez spółdzielnie i wspólnoty) w miastach powyżej 10 tys. mieszkańców.

  • ogród


Fundacja Banku Ochrony Środowiska po raz kolejny przeznaczy 40 000 złotych na rewitalizację polskich osiedli. Z początkiem lutego rusza konkurs grantowy „Zielona Ławeczka”, w którym mieszkańcy otwartych osiedli, które są zarządzane przez spółdzielnie mieszkaniowe i wspólnoty, będą mogli ubiegać się o pieniądze na zazielenienie, rewitalizację lub uprzątnięcie zaniedbanych osiedli, skwerów, przestrzeni miejskich. Rejestracja uczestników potrwa od 3 lutego do 15 kwietnia 2016 roku.

„Zielona Ławeczka” to ogólnopolski konkurs grantowy, który ma na celu przywrócenie blasku szarym blokowiskom oraz zdewastowanym osiedlowym skwerom. Na początku lutego br. startuje jego druga edycja, w której organizator – Fundacja BOŚ – po raz kolejny przeznaczy granty na przebudowę zaniedbanych polskich osiedli. W poprzedniej edycji udział wzięło ponad 400 osób z 26 polskich miast, a nagrody zdobyło 25 zespołów, które zdaniem komisji konkursowej przedstawiły najlepsze projekty. W tej edycji liczba uczestników powinna być jeszcze większa, gdyż tym razem, w konkursie mogą wziąć udział również mniejsze miasta powyżej 10 tys. mieszkańców (w poprzedniej edycji były to miejscowości powyżej 50 tys.).

źródło: organizatorzy

Zmieniaj otoczenie wraz z sąsiadami

Celem projektu jest zaangażowanie sąsiadów, wspólnot oraz spółdzielni mieszkaniowych do skutecznego współdziałania, w imię idei: razem można więcej. – Chcemy pokazać ludziom, że sąsiedzka współpraca ma sens i często przynosi wymierne korzyści – tłumaczy Barbara Lewicka-Kłoszewska, wiceprezes Fundacji BOŚ. Jej zdaniem zielona ławeczka, którą wraz z uzyskanym grantem otrzymują zwycięskie zespoły, to idealny symbol tego, jak wiele możemy zdziałać, gdy korzystamy z pomocy swoich sąsiadów. – Osoby z naszego otoczenia zwracają uwagę na te same problemy co my. Chcą żyć w czystej i zadbanej okolicy i właśnie dlatego powinni chętnie nam pomóc w rewitalizacji zaniedbanych skwerów – dodaje.

Co, gdzie, jak i kiedy?

W konkursie mogą wziąć udział co najmniej pięcioosobowe grupy sąsiedzkie. Ich zadaniem jest stworzenie planu zagospodarowania danej przestrzeni. Może to być osiedlowy skwer czy plac. Zespół trzeba zarejestrować do 15. kwietnia jednak na przesłanie samego projektu mamy 15 dni więcej. Termin wysyłania zgłoszeń mija 30. kwietnia. Warto zaznaczyć, że w skład zespołu musi wchodzić przedstawiciel osiedlowej administracji. To właśnie on będzie później odpowiedzialny za poprawne wykonanie projektu i to na jego konto zostanie przesłany grant, który pomoże w modernizacji osiedlowego skweru czy placu.

Co zrobić by wziąć udział w konkursie?

Krok 1: Przekonaj swoich sąsiadów, że mają o co walczyć. Poinformuj ich o konkursie i zorganizuj grupę co najmniej 5 osób.

Krok 2: Razem z nimi wybierz miejsce, które będziecie chcieli zrewitalizować. Pamiętaj, że jednym z nowych elementów ma być symboliczna „Zielona Ławeczka”

Krok 3: Sprawdź otoczenie. Wasz projekt nie powinien znajdować się na instalacjach elektrycznych. Korzenie krzewów mogą naruszyć podziemne instalacje.

Krok 4: Wybierz odpowiednią roślinność. Najlepsze będą wytrzymałe drzewa i krzewy, które nie będą wymagać częstej pielęgnacji. Listę najtrwalszych roślin znajdziesz na stronie www.zielonalaweczka.pl

Krok 5: Przygotuj projekt swoich planów i wyślij go do Fundacji BOŚ. Komisja konkursowa oceni twoją pracę i zdecyduje o tym, czy przyznać ci grant. Powodzenia!

Szczegółowe informacje na stronie organizatora

 

 

Zgłoś uwagę