KKS Polonia Wrocław ma 75 lat

Kolejowy Klub Sportowy Polonia Wrocław wychował wiele pokoleń wrocławskich sportowców. Właśnie obchodzi jubileusz 75-lecia. Dziś trenuje tam ponad 360 zawodników – piłkarzy, hokeistek na trawie i szachistów.

 • Jubileusz 75-lecia KKS Polonia Wrocław, fot. Monika Krogulec

  Jubileusz 75-lecia KKS Polonia Wrocław, fot. Monika Krogulec

 • Jubileusz 75-lecia KKS Polonia Wrocław, fot. Monika Krogulec

  Jubileusz 75-lecia KKS Polonia Wrocław, fot. Monika Krogulec

 • Jubileusz 75-lecia KKS Polonia Wrocław, fot. Monika Krogulec

  Jubileusz 75-lecia KKS Polonia Wrocław, fot. Monika Krogulec

 • Jubileusz 75-lecia KKS Polonia Wrocław, fot. Monika Krogulec

  Jubileusz 75-lecia KKS Polonia Wrocław, fot. Monika Krogulec

 • Drużyna piłkarska, 1958 rok. Fot. archiwum KKS Polonia Wrocław

 • Żeńska drużyna hokeja na trawie, lata 70-te XX wieku Fot. archiwum KKS Polonia Wrocław


KKS Polonia Wrocław rozpoczął swoją działalność tuż po wojnie, w 1946 roku.

– Nasz klub to część historii miasta – mówi Tomasz Malec, prezes KKS Polonia Wrocław. – Jesteśmy drugim najstarszym klubem sportowym, zaraz po Ślęzie Wrocław. Pierwsi w Polsce mieliśmy hokej na trawie dziewcząt, których drużyna nie tylko zdobyła mistrzostwo Polski, ale też brała udział w Olimpiadzie w Moskwie w 1980 roku. Trenerem zespołu był wówczas Tadeusz Marzec.

Żeńska drużyna hokeja na trawie, lata 70-te XX wieku Fot. archiwum KKS Polonia WrocławŻeńska drużyna hokeja na trawie, lata 70-te XX wieku Fot. archiwum KKS Polonia Wrocław

Historia pełna sukcesów

Klub może się także pochwalić bogatą historią piłkarską. W 1993 i 1994, a także 2000 roku jego reprezentacja grała w III lidze. Na swoim koncie ma m.in. mecz z Ruchem Chorzów. Z kolei wśród szachistów są nie tylko mistrzowie Europy, ale i mistrzowie świata. Duże sukcesy na arenie polskiej i międzynarodowej odnosiła także tutejsza sekcja boksu.

Drużyna piłkarska, 1958 rok. Fot. archiwum KKS Polonia WrocławDrużyna piłkarska, 1958 rok. Fot. archiwum KKS Polonia Wrocław

Aktualnie w KKS Polonia Wrocław trenuje kilka drużyn piłki nożnej. Dyscyplinę tę uprawia tu ponad 250 zawodników w różnym wieku, od przedszkolaków po oldboyów 45+. Prężnie działa też dziewczęcy zespół hokeja na trawie, liczący ponad 60 osób oraz około 50 szachistów. Większość treningów odbywa się na sportowym obiekcie miejskim na Niskich Łąkach.  

– Chcemy się cały czas rozwijać, jednak dużo zależy tu od pieniędzy – uważa Tomasz Malec. – Wiele wskazuje jednak na to, że już wkrótce nawiążemy współpracę ze sponsorami. Jednym z nich są Koleje Dolnośląskie. Marka Polonii jest coraz mocniejsza. Jest to możliwe również dzięki social mediom, na których jesteśmy bardzo aktywni. Zdarza się, że jeden post dociera nawet do 25 tys. odbiorców.

Młodzi piłkarze KKS Polonii Wrocław, fot. Monika KrogulecMłodzi piłkarze KKS Polonii Wrocław, fot. Monika Krogulec

Nie tylko sport

KKS Polonia Wrocław jest nastawiony nie tylko na sport, ale także na wychowywanie młodych ludzi nieco mniej uzdolnionych sportowo.

– Jednym z tych działań są treningi dla dzieci i młodzieży pochodzących z patologicznych rodzin z Przedmieścia Oławskiego – twierdzi prezes klubu. – Chcemy im pokazać, że sport może wiele w życiu zmienić. W naszych zajęciach biorą udział także osoby z niepełnosprawnościami.

Obchody w sobotę

Obchody jubileuszowe KKS Polonia Wrocław zaplanowano na sobotę, 26 czerwca 2021 r. na stadionie na Niskich Łąkach.

Jubileusz 75-lecia KKS Polonia Wrocław

Jubileusz 75-lecia KKS Polonia Wrocław

Wydarzenia sportowe / Dla dzieci / Dla rodziców / Dla wszystkich
Termin 26 czerwca 2021 od 09:00 do 16:00

Miejsce Hala i stadion "Oławka"

Zobacz

W programie znalazły się m.in. rozgrywki piłki nożnej w różnych kategoriach wiekowych oraz mecz towarzyski hokeistek na trawie. Przewidziano też dużo atrakcji dla dzieci. Będzie można także skorzystać ze strefy gastronomicznej.

A wszystko zaczęło się tak…

Na początku 1946 r. grupa zapaleńców z Warsztatów Mechanicznych Nr 9 Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego, założyła Klub Sportowy „Warsztatowiec”, w którym działały sekcje piłki nożnej i szachów. W 1947 r. nastąpiła reorganizacja sportu kolejarskiego i klub zmienił nazwę na Koło Sportowe Nr 9. Powstały też nowe sekcje: siatkówki kobiet i mężczyzn, kolarska oraz turystyczna.

Natomiast w 1958 r. rozpoczął się nowy etap w historii klubu. Przemianowano go na Kolejowy Klub Sportowy Polonia.  W miarę rozwoju jego działalności powstawały nowe sekcje sportowe m.in. lekkoatletyczna, piłki nożnej, tenisa stołowego, brydża sportowego, boksu, a nawet kickboxingu.Zgłoś uwagę