Gdzie we Wrocławiu wypożyczysz i zagrasz w planszówkę?

Planszówki to już nie tylko chińczyk, warcaby czy Monopoly. Na rynku jest masa przeróżnych tytułów, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie. Wiadomo jednak, że to nie są tanie rzeczy i chcąc grać w coraz to inną grę, trzeba mieć albo bardzo zasobny portfel, albo po prostu gry wypożyczać. Podpowiadamy – gdzie we Wrocławiu.

 • fot. wyspa.wroclaw.pl

 • fot. www.planszoweczka.pl

 • fot. wyspa.wroclaw.pl

 • gratislavia

  fot. Klub Koloseum


Mediateka i miejskie biblioteki publiczne

 • Adres: pl. Teatralny 5
 • Cena: 0 zł (czytelnik Miejskiej Biblioteki Publicznej)
 • Czas wypożyczenia: 5 dni

Książka na wakacje czy ferie to dobry pomysł na samotne popołudnia. Jeśli jednak zbierze się grupa znajomych, warto odwiedzić bibliotekę w innym celu. W Mediatece przy pl. Teatralnym wypożyczyć można jedną z około 80 gier.

– Staramy się uzupełniać naszą kolekcję o najnowsze tytuły – mówi Jola Chojnowska z Mediateki. – Coś dla siebie znajdą u nas zarówno dzieci i młodzież, jak i dorośli wrocławianie. Wybieramy najpopularniejsze tytuły z rankingów, można więc znaleźć np. Cywilizację czy Grę o tron.

W Mediatece wypożyczysz grę i zagrasz na miejscu lub zabierzesz ją do domu.

– Wypożyczamy gry na pięć dni. Jednorazowo można wypożyczyć jedną grę, z możliwością przedłużenia terminu jej wypożyczenia. Nie obowiązują tu żadne dodatkowe opłaty. Wystarczy być czytelnikiem biblioteki miejskiej. W czasie okołoświątecznym praktycznie wszystkie tytuły znikają z naszych półek, bo jest to rzeczywiście bardzo popularna wśród naszych odwiedzających forma spędzania wolnego czasu – przyznaje J. Chojnowska.

W gry planszowe można również zagrać w filiach MBP przy ul. Sztabowej 98, ul. Sempołowskiej 54 oraz ul. Serbskiej 5a. Tu można jednak skorzystać z gier tylko na miejscu.

Zobacz nowości w planszówkach w Mediatece

Sklep Feniks

 • Adres: Rynek 31/32 (DH Feniks IV p.)
 • Cena: 0 zł
 • Czas wypożyczenia: tylko na miejscu

Dzisiaj do sklepu można przyjść z własną planszówką, szukając miejsca na rozegranie szybkiej partyjki, ponieważ są tam przygotowane specjalnie dla graczy stoły, w godzinach otwarcia sklepu, czyli od 9.00 do 20.00.

– Żeby mieć pewność, że będzie dla nas miejsce, warto wcześniej zarezerwować sobie godzinę. Można to zrobić telefonicznie lub przychodząc osobiście do sklepu – mówi Kubiak. – Codziennie od 16.00 do 20.00 organizujemy turnieje. Wówczas obowiązuje wpisowe 10-15 zł, które w całości zostaje następnie przeznaczone na nagrody dla zwycięzców.

Informacje o turniejach pojawiają się na internetowych forach tematycznych.

Planszóweczka

 • Adres: ul. Horbaczewskiego 4-6 (DH Astra, stoisko nr 139, I p.) 
 • Cena: 10% wartości gry 
 • Czas wypożyczenia: 3 dni
W wypożyczalni znajdziesz praktycznie każdy rodzaj gry planszowej i karcianej. Od prostych gier dla 2-3-letnich dzieci po naprawdę złożone tytuły, w których samo przebrnięcie przez instrukcję stanowi nie lada wyzwanie. 
– Gros naszych gier to tytuły rodzinne i imprezowe, idealne dla zaczynających swoją przygodę z grami, ale nie brakuje nam również gier „perełek", niemożliwych do kupienia, czy gier z najwyższych pozycji rankingu portalu boardgamegeek.com – mówi Michał Matłosz. 
Z Planszóweczki grę przeważnie wypożyczysz do domu, choć na miejscu znajduje się również stolik, przy którym można pograć. 
–  Na miejscu można pograć za darmo, wypożyczenie na 3 dni kosztuje 10% ceny danej gry. Najmniejsze gry karciane wiążą się więc z wydatkiem rzędu 2-3 zł, najpopularniejsze gry rodzinne to koszt porównywalny z biletem do kina – 9-15 zł, najdroższe tytuły potrafią kosztować 25-30 zł za wypożyczenie – mówi Michał Matłosz. – Każdego dnia można pograć za darmo na naszym nowym stoisku w Kinie Nowe Horyzonty. Trzy piętra do grania, spory wybór gier sprawia, że jest to idealne miejsce do spotkań z przyjaciółmi. Dzięki naszej współpracy ze Stowarzyszeniem Klub Koloseum i Pubem Kocia Kołyska, w poniedziałki od 18.00 do 23.00 można przyjść do pubu, wybrać grę i zupełnie za darmo, przy piwie, pograć ze znajomymi. 

SALON KREATYWNY

 • Adres: ul. Horbaczewskiego 4-6 (DH Astra, stoisko nr 205, II p.)
 • Cena: 10% wartości gry + kaucja zwrotna
 • Czas wypożyczenia: 7 dni

To miejsce nie tylko dla dzieci. Tu coś dla siebie znajdą także rodzice czy pełnoletni fani zabawy klockami LEGO niemający potomstwa. SALON KREATYWNY to pierwsza w kraju i jedyna we Wrocławiu wypożyczalnia klocków tego światowego producenta. Obecnie na miejscu SALON udostępnia ponad 300 zestawów klocków. Coś dla siebie znajdą tu zarówno chłopcy, jak i dziewczynki, duzi i mali. Ułożymy tu zestawy m.in. z serii STAR WARS, Piraci z Karaibów, Harry Potter, Hobbit, Władca pierścieni, CITY, CREATOR, Technic czy Friends. Klocki można zarówno wypożyczyć do domu, jak i pobawić się nimi na miejscu.

SALON KREATYWNY jest często odwiedzany przez całe rodziny, które lubią spędzać czas na wspólnej zabawie. Oferta jest tym bardziej 
interesująca, że niezmiennie od ponad 5 lat opiekunowie mają wstęp wolny (opłata pobierana jest wyłącznie za dzieci). Zajęcia dla grup 
zorganizowanych (przyjęcia urodzinowe, zajęcia dydaktyczne przygotowywane wspólnie z nauczycielami, grupy półkolonijne) także nie 
należą do rzadkości i potrafią trwać nawet 4 godziny. Z tego też względu wynajęcie sali dla grupy zorganizowanej wymaga wcześniejszej rezerwacji. 
Przy wypożyczaniu klocków do domu, zamiast opłaty za czas zabawy, pobierana jest opłata za wypożyczenie konkretnego zestawu klocków, jak również kaucja zwrotna. Zarówno opłata za wypożyczenie, jak i kaucja uzależnione są od wartości wypożyczanego zestawu. SALON prowadzi także sprzedaż klocków LEGO w bardzo atrakcyjnych cenach. Pełen cennik zestawów klocków do wypożyczenia, klocków do sprzedaży oraz cennik opłat za zabawę na miejscu można znaleźć na stronie internetowej 
www.salon-kreatywny.pl.

SALON KREATYWNY jest czynny od poniedziałku do soboty w godz. od 9.00 do 20.00, a w niedziele od godz. 10.00 do 16.00.

Train in Game

To wypożyczalnia internetowa i na telefon. W swojej ofercie ma m.in. planszówki, zebrane w czterech grupach cenowych: A – 10 zł, B – 15 zł, C – 20 i D – 30 zł. Pełna oferta tytułów tutaj

– Nasze propozycje gier skierowane są do osób od 7. roku życia – mówi Katarzyna Kiełczewska z Train in Game i zaznacza, że takich planszówek, jak chińczyk czy warcaby, w tej wypożyczalni nie znajdziemy. – Doszliśmy bowiem do wniosku, że powinniśmy mieć w ofercie droższe gry, takie, na które w sprzedaży detalicznej trzeba wydać 60-70 zł i więcej. Nie wszyscy mogą sobie bowiem na taki zakup pozwolić, więc opcja wypożyczenia takiej pozycji wg naszego cennika może okazać się bardzo atrakcyjna. Tym bardziej że jesteśmy na tyle elastyczni, jeśli chodzi o naszych klientów, że zdarzało się nam zakupienie konkretnej gry na ich wyraźne życzenie. Oczywiście staramy się także na bieżąco śledzić rynek planszówek, który jest bardzo dynamiczny, i co jakiś czas uzupełniać nasz asortyment. Potrafimy też pomóc w wyborze konkretnej planszówki, doradzić, co mogłoby się spodobać np. całej rodzinie – dodaje Katarzyna Kiełczewska.

Train in Game nie prowadzi wypożyczalni stacjonarnej – zamówienia przyjmuje e-mailowo: e-mail: kontakt@trainingame.pl lub telefonicznie 881 785 599,  660 704 773 i  oferuje dowóz wypożyczonych gier do klienta (do 3 km bezpłatnie, poza strefą darmowego dojazdu 1 zł/1 km. Za zgubienie, zniszczenie lub uszkodzenie gry trzeba zapłacić według wyceny jej wartości. Jeśli ktoś będzie zwlekał z oddaniem planszówki w ustalonym terminie, może zostać obciążony kosztami upomnienia (pierwsze – 5 zł, za każde następne – 10 zł). 

Więcej informacji: http://www.trainingame.pl/

Wyspa Gier

 • Adres: Wyspa Słodowa
 • Cena: 0 zł
 • Czas wypożyczenia: na miejscu podczas trwania imprez

Wyspa Gier to jedna z odsłon sezonowego projektu Wyspa na Weekend, organizowanego przez Centrum Informacji i Rozwoju Społecznego. Podczas niedzielnych pikników rodzinnych można wypożyczyć dowolną grę planszową, a następnie zagrać w nią razem z rodziną lub przyjaciółmi. Zazwyczaj do dyspozycji uczestników jest ponad 100 planszówek, wśród nich gry: integracyjne, logiczne, ekonomiczne, strategiczne, przygodowe, zręcznościowe, a także tzw. białe kruki. W zrozumieniu zasad poszczególnych gier uczestnikom pomogają obecni w wypożyczalni animatorzy. 

Gratislavia

Otwarty festiwal, organizowany przez wrocławskie Stowarzyszenie Klub Koloseum. Głównym celem imprezy jest propagowanie gier planszowych jako ciekawej formy rozrywki łączącej edukację i zabawę, odpowiedniej dla wszystkich grup wiekowych: dzieci, młodzieży, studentów i dorosłych. Inicjatywa jest prowadzona przez wolontariuszy – członków klubu, a wstęp na imprezę jest bezpłatny. Uczestnicy imprezy mają do dyspozycji ponad 200 różnego rodzaju gier, w większości udostępnionych przez klubowiczów. W programie znajduje się również kilkanaście konkursów z atrakcyjnymi nagrodami, w tym flagowy konkurs Gratislavii – Wielka Wrocławska, premiujący osoby wygrywające największą ilość rozgrywek. Wśród wszystkich uczestników są losowane nagrody od sponsorów: gry, czasopisma i akcesoria.

– Obecnie wrocławski festiwal jest jednym z największych przedsięwzięć tego typu w kraju – mowią organizatorzy. – Każda kolejna edycja przyciąga więcej osób zarówno z Wrocławia, jak i całej Polski. Od szóstej edycji notujemy ponad 1000 gości.

Dotychczas odbyło się 13 edycji Gratislavii. Ostatnia w listopadzie 2015 w CK „Zamek”. Następna planowana jest na początek maja 2016 r.

Zgłoś uwagę