Wrocławscy artyści nominowani do Fryderyków 2021

Akademia Fonograficzna ogłosiła nominacje do nagród muzycznych - Fryderyki, w kategoriach muzyki rozrywkowej i jazzowej. Na liście nominowanych nie zabrakło wrocławskich artystów.


Fryderyki to nagrody przyznawane od 1995 roku przez polskie środowisko muzyczne za najważniejsze osiągnięcia na rynku fonograficznym w Polsce. To jedyna nagroda obejmująca tak szerokie spektrum gatunków muzycznych, w tym muzykę poważną i jazz. W tym roku zostali nominowani, wyjątkowi artyści ze stolicy Dolnego Śląska.

Artysta roku jazz: EABS

EABS, czyli Electro-Acoustic Beat Sessions wyjątkowa grupa jazzowa z Wrocławia. EABS łączy tradycyjny polski jazz z innymi gatunkami, tworząc w ten sposób nową i osobistą interpretację nowoczesnego jazzu.

Czytaj też: EABS 30 – kreatywnych Wrocławia

Album roku alternatywa: Błoto

Wrocławski zespół Błoto – czteroosobowy skład wywodzący się z sekstetu EABS, który w zeszłym roku wydał płyty „Erozje” i "„Kwiatostan”.

Album roku elektronika: Skalpel

Wrocławski duet Skalpel tworzą DJ-e i producenci nagrań Marcin Cichy i Igor Pudło. Ich ostatni krążek „Highlight” zachwycał recenzentów, a muzyki, która z niego płynie nie powinno się zamykać w żadnych ramach. Ponieważ jest to znakomita mieszanka wielu gatunków.

Album roku blues: Leszek Cichoński and Friends: Thanks Jimi Symphonic

Leszek Cichoński napisał „Thanks Jimi” w 2000 roku. Instrumentalna wersja ukazała się na płycie „Thanks Jimi - A Tribute To Jimi Hendrix". Jest to pierwsze togo rodzaju przedsięwzięcie w historii światowej fonografii. Krążek to zbiór kompozycji Hendrixa, rozpisanych na wielki symfoniczny skład orkiestrowy.

Fonograficzny debiut roku: Zdechły Osa

Wrocławski artysta, przedstawiciel wrocławskiego undergroundu, założyciel składu THIRDEYE. 

Nominacje do nagrody Fryderyk 2021 dla zespołów Narodowego Forum Muzyki

Zespoły Narodowego Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu otrzymały aż 6 nominacji w dziedzinie muzyki poważnej:

ALBUM ROKU – MUZYKA CHÓRALNA

Moniuszko inaczej śpiewany

ALBUM ROKU – MUZYKA DAWNA oraz NAJWYBITNIEJSZE NAGRANIE MUZYKI POLSKIEJ

Mikołaj Zieleński: Offertoria et communiones totius anni

ALBUM ROKU – MUZYKA SYMFONICZNA

Debussy – Tchaikovsky 

ALBUM ROKU – MUZYKA KONCERTUJĄCA

Moritz Moszkowski

ALBUM ROKU – MUZYKA WSPÓŁCZESNA

Noumen

Fryderyki

Nominacje są wynikiem głosowania Akademii Fonograficznej – grona ponad 1,5 tys. artystów, twórców, producentów, dziennikarzy muzycznych i przedstawicieli branży fonograficznej. Pełna lista nominacji znajduje się na stronie internetowej wydarzenia.

W tym roku gala rozdania nagród prawdopodobnie odbędzie się online, ze względu na pandemię koronawirusa.Zgłoś uwagę