Festiwal kulturowych różności czyli Kalejdoskop Kultur

Moda z Uzbekistanu, zakarpacka muzyka z serialu, koreański folk i latający smok. Do zobaczenia, usłyszenia, zrobienia podczas VIII edycji festiwalu Kalejdoskop Kultur. Finał festiwalu w sobotę, 13 czerwca na Wyspie Słodowej.


Festiwal rozpocznie się w piątek 12 czerwca o godz. 21.00 koncertem w klubie festiwalowym Stary Klasztor. Susanna zagra łemkowskie pieśni ludowe we własnym jazzowym opracowaniu.

Na sobotę 13 czerwca zaplanowano atrakcje na Wyspie Słodowej.  O godz. 15.00 wystąpią tradycyjne zespoły pieśni i tańca i nowe formacje folkowe o pochodzeniu m.in. irlandzkim, łemkowskie, ukraińskim, koreańskim, niemieckim i romskim. Dla zwolenników aktywnego wypoczynku przewidziano: strzelanie z łuku, warsztaty ceramiczne i filcowania na sposób tatarski oraz klejenie latającego smoka – nie tylko dla dzieci. Na Wyspie staną stoiska z regionalnym jedzeniem i piciem a także etno modą. Będzie można zobaczyć pokaz projektanta z Taszkientu.

O 19.00 część wieczorną na Wyspie rozpocznie zespół Luiku, czyli muzyka w klimatach dance, etno i tradycji Zakarpacia.

Po nim wystąpi gwiazda festiwalu – Tołhaje. Grupa znana jest widzom serialu „Wataha”, którego ścieżkę dźwiękową współtworzyły Tołhaje. To muzyka inspirowana Bieszczadami i tradycjami m.in. Bojków i Łemków.

O godz. 23.00 impreza przeniesie się do Starego Klasztoru. Tam będzie „Lemko-jewish afterparty”, czyli impreza przy muzyce rozrywkowej inspirowanej kulturą łemkowską (zespół Dollars Brothers), słowiańskiej muzyce ludowej (Prypadok) i klezmerskich pieśniach w rytmie argentyńskiego tanga (Rozhinkes).

Szczegółowy program i opis zespołów http://kalejdoskopkultur.pl/festiwal/program.html.

Inicjatorem festiwalu jest Fundacja Kalejdoskop Kultur, która powstała w 2009 w wyniku współpracy dolnośląskich mniejszości narodowych i etnicznych. Organizatorami festiwalu są też Związek Karaimów Polskich i Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego.

Anna Malta

Zgłoś uwagę