Prusice

Renesansowy ratusz i pałace

Archiwum Urzędu Miasta i Gminy Prusice

Malownicze Prusice szczycą się renesansowym ratuszem z wieżą widokową, odrestaurowanym rynkiem oraz wartymi odwiedzenia atrakcjami w okolicy. To doskonałe miejsce na relaks dla miłośników historii oraz amatorów aktywnego odpoczynku na świeżym powietrzu

Tomasz Wysocki | 18 grudnia 2017

Ozdobą miasta jest XVI-wieczny ratusz. Renesansowa budowla stanęła w miejscu zniszczonego w pożarze gotyckiego obiektu, a w 1742 r. do ratusza dobudowano zbór ewangelicki. Potem kompleks był jeszcze kilkukrotnie przebudowywany i remontowany.

Ratusz uchodzi za jedną z najbardziej charakterystycznych budowli w stylu renesansowym na Dolnym Śląsku. Obecnie to siedziba władz lokalnych samorządowych.

Na 39-metrowej wieży ratusza jest punkt widokowy. Wejście jest darmowe (w godzinach pracy Urzędu Miasta i Gminy), ale najpierw trzeba pokonać 140 schodów. Nagrodą jest widok na centrum Prusic i okolice miasteczka.

Od maja do września w Rynku działa punkt informacji turystycznej i kawiarenka Pod Trzema Wieżami.

Latem organizowane są Dni Prusic. To duża plenerowa impreza z wieloma atrakcjami dla rodzin, dzieci, seniorów. W programie są zabawy, koncerty, popisy miejscowych artystów i gwiazd estrady oraz zawody sportowe, w tym Bieg Trzech Wież na dystansie 10 km, bieg na wieżę ratusza, bieg Smerfa i wiele innych konkursów.

Po wizycie w Prusicach warto zajrzeć do miejscowości w pobliżu miasteczka.

Borówkowy piknik i stare chomąta

We wsi Borówek (9 km na zachód od Prusic) działa Skansen Maszyn i Urządzeń Rolniczych, jedyny taki na Dolnym Śląsku. Oryginalne eksponaty zebrane na stałej wystawie pochodzą z różnych stron Polski. Są tu m.in. pług z 1840 r., kierat i młockarnie z lat 30. XX w.

Skansen Maszyn i Urządzeń Rolniczych, fot. archiwum UMiG Prusice

Zobaczymy tam także wiele innych przyrządów i urządzeń gospodarskich, w tym: kopaczkę do ziemniaków sprzed 150 lat, przedwojenne chomąta, siewnik, żniwiarki, śrutowniki do zboża oraz wyposażenia domu, np. maselnicę, nieckę do wyrabiania ciasta na chleb, nosidło do wody. To doskonała okazja na rodzinny quiz z zadaniami, dotyczącymi sposobu działania i przeznaczeniem poszczególnych eksponatów.

Na terenie skansenu jest sporo atrakcji dla najmłodszych, w tym ścieżka zmysłów, miejsce na ognisko oraz interaktywne tablice edukacyjne. Latem organizowane są tu plenerowe imprezy kulturalne i sportowe. Najbardziej popularne to sierpniowy Piknik Borówkowy oraz Dzień Pieczonego Ziemniaka we wrześniu.

Golf na najwyższym poziomie

Zaledwie trzy km na południe od wsi Borówek znajduje się pałac Brzeźno. XIX-wieczny zespół dworski (przebudowywany na początku XX w.) otoczony 3,5-hektarowym parkiem.

Pałac w Brzeźnie, fot. archiwum UMiG Prusice

Dzisiaj w pałacyku – w wystroju nawiązującym do wnętrz szlacheckich posiadłości – działa wygodny, kameralny hotel. W kompleksie są także restauracja, sala konferencyjna oraz strefa SPA, korty tenisowe i 18-dołkowe pole golfowe, to ostatnie jest często areną imprez o międzynarodowej randze.

Dzięki tym wygodom pałac w Brzeźnie jest miejscem doskonałym na wypoczynek z dala od miejskiego zgiełku.

Widok na pole golfowe, fot. archiwum UMiG Prusice

Inne malownicze miejsce ziemi prusickiej to wieś Piotrkowice (na północnym zachodzie gminy), gdzie wart zobaczenia jest barokowy pałac. Zbudowany w pierwszej połowie XVII wieku obiekt i otaczający go park w stylu angielskim (wraz z mauzoleum rodowym dawnych właścicieli pałacu) lata świetności mają dawno za sobą. Mimo zniszczeń pałac ciągle robi duże wrażenie.

Wypad do Prusic jest okazją na ciekawe spotkanie z historią i świetną zabawę dla turystów w każdym wieku.

Tekst na podstawie materiałów informacyjnych UMiG w Prusicach.

Jak dojechać?

Samochodem: wyjazd z Wrocławia drogą S5 w kierunku Leszna, Poznania. Odległość 34 km, czas przejazdu 30-35 minut.