ESK 2016: In Between Festivals. Unia kulturalna Wrocław-Berlin

Organizatorzy pracowali nad projektem In Between Festivals aż cztery lata, a o efektach przekonamy się chodząc na koncerty i spektakle do końca 2016 roku. Wszystko po to, by ożywić kulturalną i logistyczną współpracę między Wrocławiem a Berlinem. Będą wystawy, instalacje, przedstawienia, jam session i…specjalny pociąg, który od końca kwietnia w weekendy zawiezie nas do niemieckiej metropolii.


– In Between Festivals to coś pomiędzy festiwalami, czyli program wielkiej współpracy pomiędzy Wrocławiem a Berlinem, symboliczne ponowne nawiązanie relacji między dwoma miastami, odzyskane sąsiedztwo – wymienia Christophe Knoch, dyrektor artystyczny imprezy. Podkreśla, że In Between Festivals jest planowany w trybie kwartalnym (np. luty do maja), bo w ten sposób łatwiej zauważyć ciekawe zjawiska. – Bardziej zależy nam na pracy, która odbywa się każdego dnia (np. działania w niewielkich ośrodkach kultury) i szybciej pokazać je publiczności – dodaje Christophe Knoch.

In Between Festivals

In Between Festivals

Koncert / ESK / Muzyka
Termin od 17 lutego 2016 do 31 grudnia 2016

Miejsce Wrocław - różne lokalizacje wg programu dnia

Zobacz

Taniec współczesny

Spodziewajmy się jednego z ciekawszych przeglądów offowej sceny muzycznej i artystycznej, jaka jest obecnie w Berlinie. We Wrocławiu zaprezentują się jednak nie tylko niemieccy, ale i polscy twórcy, którzy w stolicy naszych zachodnich  sąsiadów odnaleźli miejsce do życia i pracy. Przykładem jest Karol Tymiński, tancerz wykształcony m.in. w Warszawie, ale na co dzień związany ze środowiskiem w Berlinie. Już w środę 16 marca o 19.00 w Centrum Inicjatyw Artystycznych (ul. Tęczowa 79/81) pokaże swój spektakl „This is a musical”, który magazyn Dwutygodnik zaliczył do najważniejszych wydarzeń kulturalnych minionego roku. Oprócz Karola Tymińskiego w CIA wystąpi tego wieczoru także Maria Scaroni ze swoim manifestem „Display”. Do końca roku czekają nas jeszcze kolejne spektakle najciekawszych obecnie tancerzy (m.in. Vanii Rovisco w kwietniu, czy Jule Flierl w maju), a w przeddzień planowanego przedstawienia artyści poprowadzą warsztaty. – Będą mogli wziąć w nich wszyscy chętni, nie tylko osoby z przygotowaniem profesjonalnym – zwraca uwagę Christophe Knoch.

Koncerty festiwalowe

Oprócz tańca współczesnego w ramach In Between Festivals można wziąć udział także w koncertach muzyki jazzowej i improwizowanej. Już 15 marca Piotr Łyszkiewicz Trio na Łokietka 5 (godz. 20.00, bilet za 20 zł), dwa dni później w Ośrodku Postaw Twórczych o 20.00 (bilety od 10-20 zł) gitarzysta Olaf Rupp, który na instrumencie strunowym gra trzymając go w pozycji pionowej (na wzór chińskiej lutni) oraz zespół Gulf of Berlin grający free jazz. Przed nami jeszcze m.in. koncerty kwartetu kontrabasistów zwanego Sequoia oraz z udziałem tancerza butoh Yuko Kasekiego (19 maja o 20.00 w MiserArt na Cybulskiego 35A za 15 zł).

Wystawy i specjalny pociąg

Od 9 maja do 3 lipca równolegle – na Dworcu Głównym PKP i berlińskim Dworcu Friedrichstrasse wrocławianie i berlińczycy mogą wziąć udział w interaktywnym projekcie LUNETA. – To będzie przestrzeń, do której wejdziemy i w ten sposób widzowie z dwóch różnych miast będą mogli się spotkać – zachęca Christophe Knoch. Dyrektor artystyczny In Between Festivals zapowiada też, że w Europejskiej Stolicy Kultury do rozkładu wróci pociąg Wrocław-Berlin (od długiego czasu do stolicy Niemiec jeździmy przez Poznań). Choć będzie kursował jedynie w weekendy z pewnością zachęci wielu mieszkańców Wrocławia i Berlina do odwiedzania się.

Grafik wszystkich wydarzeń znajdziecie na stronie projektu.

Zgłoś uwagę