Niewiele czasu na dopisanie do spisu wyborców

16 listopada, w wyborach samorządowych zdecydujemy o wyborze prezydenta miasta, rady miejskiej i sejmiku województwa dolnośląskiego. Uwaga - zostało niewiele czasu by dopisać się do spisu wyborców. Można to zrobić dziś, bo 10 listopada Urząd Miejski pracuje normalnie.


W poniedziałek, 10 listopada, Urząd Miejski Wrocławia pracuje normalnie, można więc załatwić niezbędne formalności związane z wyborami. Do 11 listopada (ponieważ jest to dzień wolny, obowiązujący termin to 12 listopada) można składać wnioski o dopisanie do rejestru wyborców w wybranym obwodzie głosowania na obszarze gminy właściwej ze względu na miejsce stałego zamieszkania. Wzór wniosku o wpisanie do rejestru wyborców.

Nie czekaj na ostatnią chwilę

Co prawda formalnie dopisać się do rejestru wyborców można do 12 listopada, ale urzędnicy na sprawdzenie wniosku i wydanie decyzji mają 3 dni – problem w tym, że 15 listopada przypada w sobotę, więc w praktyce piątek będzie ostatnim dniem. Dlatego urzędnicy zajmujący się tymi sprawami apelują by nie zostawić formalności na ostatnią chwilę.

Uwaga w tych wyborach nie wydaje się zaświadczenia o prawie do głosowania poza miejscem stałego zamieszkania – jest to zasadnicza różnica w stosunku do wyborów: na prezydenta RP, do Sejmu i Senatu czy do europarlamentu. Na przykład student uczący się we Wrocławiu, by wziąć udział w wyborach samorządowych 2014 - musi albo pojechać tam gdzie jest zameldowany lub dopisać się do rejestru wyborców we Wrocławiu. Ale to nie jest takie proste. Musi udowodnić, że spełnia warunki stałego zamieszkiwania pod wskazanym adresem we Wrocławiu. Dowodami potwierdzającymi fakt stałego zamieszkiwania mogą być np. tytuł prawny do lokalu (akt własności, umowa najmu), rachunki za prąd lub gaz dotyczące zamieszkiwanego lokalu albo zeznania świadków.

Wnioski o dopisanie do rejestru wyborców przyjmuje Wydział Spraw Obywatelskich Dział Ewidencji Ludności – Rejestr Wyborców mieszczący się przy ul. G. Zapolskiej 4 pokoje 221, 222 i 223 w godzinach 8:00 do 15:15.

 Zgłoś uwagę