„Domowe” bicie triathlonowego rekordu Polski we Wrocławiu

W najbliższą sobotę we Wrocławiu najszybszy polski zawodnik elity triathlonu – Robert Wilkowiecki – podejmie próbę pobicia rekordu Polski i pokonania koronnego dystansu Ironmana – 3,8 km pływania, 180 km jazdy na rowerze i 42,2 km biegu – w czasie poniżej 8 godzin. W trakcie bicia rekordu prowadzona będzie zbiórka na rzecz Fundacji FizjoTRIterapia, by pomóc niepełnosprawnym dzieciom i spełniać ich marzeń o uprawianiu sportu. 

  • Robert Wilkowiecki, fot. materiały prasowe

    Robert Wilkowiecki, fot. materiały prasowe


Kilka tygodni temu aktualny mistrz świata, Jan Frodeno, ukończył dystans Ironman w swoim domu, osiągając czas 8 godzin 33 minuty i 40 sekund. Teoretycznie 226 kilometrów wyścigu bez konkurentów, na niewielkiej przestrzeni, z wykorzystaniem jedynie małego basenu z przeciwprądem, stacjonarnego roweru i bieżni, jest znacznie trudniejsze niż otwarta rywalizacja w plenerze. I dlatego wyścig realizowany w takich warunkach stanowi niespotykane wyzwanie dla ciała i głowy sportowca.

„Polak zejdzie poniżej 8 godzin”

– Wyczyn mistrza świata zainspirował mnie do pokonania magicznej granicy 8 godzin na pełnym dystansie i to w domu, choć nigdy nie ukończyłem dowolnego triathlonu w takich warunkach. Oznaczyliśmy tę próbę bicia rekordu kodem PL8H, co oznacza „Polak zejdzie poniżej 8 godzin” – mówi główny bohater wydarzenia, Robert Wilkowiecki.

Polak jest czynnym zawodnik elity triathlonu, aktualnym mistrzem Polski na dystansie 1/2 Ironman i posiadaczem obecnego rekordu Polski na pełnym dystansie IM (8 godzin, 6 minut i 45 sekund).

IronWolf PL8H - atak Wilka na rekord Ironman

IronWolf PL8H - atak Wilka na rekord Ironman

Termin 23 maja 2020 od 09:00 do 16:00

Miejsce Wrocław - różne lokalizacje wg programu dnia

Zobacz

– Mimo panujących od dwóch miesięcy ograniczeń, wraz z moim trenerem tak dostosowaliśmy plan treningowy, by skutecznie realizować wyznaczone na sezon założenia treningu. Jestem w świetnej formie i czuję, że zrealizuję ambitny cel, jakim jest pobicie aż dwóch rekordów – dodaje aktualny triathlonowy mistrz i rekordzista Polski.

Profesjonalne warunki i profesjonalna transmisja

Za miejsce bicia rekordów wybrano nieruchomość wrocławskiego dewelopera PCG, która została zaprojektowana do tego typu aktywności, a organizatorzy spodziewają się kilkudziesięciu tysięcy widzów podczas internetowej transmisji live.

Realizacja transmisji z próby Wilkowieckiego będzie zrealizowana bardzo profesjonalnie. Widzowie obejrzą go z kilku kamer, na bieżąco będą też widzieć waty i prędkość generowaną podczas etapu kolarskiego, szybkość, z jaką biegnie oraz jego tętno na poszczególnych odcinkach.

Niecodzienne bicie rekordów będzie transmitowane na żywo na Facebooku (start w sobotę, 23 maja, o godzinie 9.00), a całość zmagań Roberta Wilkowieckiego będzie komentował Filip Szołowski – mistrz polski i medalista mistrzostw świata w triathlonie.

Nie zabraknie szczytnego celu

Co ważne, w trakcie bicia rekordu prowadzona będzie zbiórka pieniędzy na Fundację FizjoTRIterapia, której celem jest pomoc niepełnosprawnym dzieciom oraz spełnianie ich marzeń o uprawianiu sportu.

Fundacja powstała w 2018 r. z inicjatywy pasjonata, społecznika, fizjoterapeuty i sportowca Łukasza Malaczewskiego, by walczyć o lepszą przyszłość niepełnosprawnych dzieci. Dzień po dniu celem fundacji jest szukanie sposobów, by na ich ustach gościł uśmiech i żeby choć na chwilę dzielne dzieciaczki zapomniały o żmudnej rehabilitacji.

Każdy może dołączyć do mistrza

Sportowca będą także wspierać zawodnicy PRO i eksperci sportowi, m.in. Alicja Tchórz, Czesław Lang, Paweł Korzeniowski czy Henryk Szost. Podczas jazdy na rowerze i biegu każdy będzie mógł dołączyć do Roberta za pośrednictwem platformy Zwift.

– Gdybym ukończył ten start poniżej ośmiu godzin, będzie to znakomity bodziec dla mojej psychiki. Udowodnię sobie, że skoro jestem w stanie zrobić coś takiego w domowych warunkach, to mogę to osiągnąć także podczas rywalizacji na trasie prawdziwego wyścigu. Ale o tym przekonamy się, gdy już wszystko wróci do normy – zaznacza mistrz Polski.

Organizatorami wydarzenia są:

THE SPORT MANAGEMENT - organizuje eventy i obozy sportowe, wspiera wrocławski sport i rozwój infrastruktury  pod hasłem #poruszamywrocław

LABOSPORT - specjalizuje się w indywidualnym planowaniu treningu do triathlonu oraz innych dyscyplin wytrzymałościowych.

Fundacja PCG GO - angażuje się w diagnostykę i edukację dzieci i młodzieży, monitoruje kondycję mieszkańców Wrocławia, patronuje najważniejszym wydarzeniom sportowym i pro-zdrowotnym w mieście.Zgłoś uwagę