XIII Festiwal AfryKamera w DCF-ie [PROGRAM]

Do Wrocławia ponownie zawita kultura afrykańska. XIII edycji AfryKamery patronuje hasło #BlackFilmsMatter, które nawiązuje do zapoczątkowanego przez Afroamerykanów międzynarodowego ruchu społecznego, zwalczającego dyskryminację i przemoc motywowaną rasowo. Festiwal w Dolnośląskim Centrum Filmowym 19-22 kwietnia 2018.

 • „Hight fantazy”, reż. Jenna Bass


Wybór festiwalowego sloganu – #BlackFilmsMatter – nie jest przypadkowy. Misją przeglądu jest bowiem nie tylko popularyzacja afrykańskiej kinematografii w Polsce, ale również poruszanie aktualnych kwestii społeczno-politycznych, ważnych zarówno dla Afryki, jak i dla całego świata.

Podczas czterech dni festiwalu w Dolnośląskim Centrum Filmowym widzowie będą mogli odkrywać różne oblicza Afryki – jej piękno, nowoczesność, komizm, budzące fascynację, oburzenie czy podziw i zazdrość. Tegoroczny program AfryKamery koncentruje się wokół zagadnień politycznych, społecznych i ekologicznych. 

Zobacz program festiwalu:

XIII Festiwal AfryKamera

XIII Festiwal AfryKamera

Wydarzenie kinowe
Termin od 19 kwietnia 2018 do 22 kwietnia 2018

Miejsce Dolnośląskie Centrum Filmowe (DCF)

Zobacz

AfryKamerze towarzyszą również wydarzenia, na większość z nich wstęp jest wolny. Oto, co możecie wybrać.

Czwartek, 19 kwietnia

 • Wernisaż wystawy „Hoggar i okolice – góry centralnej Sahary, autorzy: Wiktoria i Jan Francyk; , godz.17.30, DCF, hol przy sali LALKA. Wstęp wolny. Wystawa dostępna w DCF do końca festiwalu. 

 • Jednorazowe warsztaty poświęcone grze na zachodnioafrykańskich bębnach djembe i dundun; godz. 19.00; Pracownia Bębnów – wrocławska szkoła gry na bębnach afrykańskich, ul. Robotnicza 22; koszt: 30 zł; Zapisy i informacje: kontakt@pracowniabebnow.pl; 605 332 994

  Na zajęciach będzie można poznać technikę gry na bębnach w teorii i praktyce. Nauka podstawowych dźwięków, oryginalnych akompaniamentów, sygnałów, aranżacji, poszczególnych kompozycji rytmicznych. Zajęcia prowadzi Mariusz Raźny – pedagog, producent bębnów, założyciel zespołu Tiriba. Uczestnik wielu warsztatów prowadzonych przez afrykańskich wirtuozów djembe. W 2012 i 2018 r. odwiedził Konakry, stolicę Gwinei, gdzie zgłębiał tajniki gry na bębnach, pracując z lokalnymi artystami.

Piątek, 20 kwietnia

 • Koncert zespołu AfroTuba z udziałem Buba Badjie Kuyateh z Gambii; godz. 21.00; Art Café Kalambur, ul. Kużnicza 29a, Wstęp wolny.
  AfroTuba powstała pod koniec 2014 r. z inicjatywy duetu Balafon Brothers. Jest owocem ich wieloletniej znajomości oraz przeróżnych korelacji z wrocławskimi muzykami.Ich muzyka to fuzja różnych gatunków. Sekcja rytmiczna, bazuje na tradycyjnych rytmach i pieśniach griotów z Afryki Zachodniej, które zgromadzili podczas podróży po Czarnym Lądzie i Europie. Sekcja dęta inspiruje się folkiem Słowian, bałkańskim, latynoamerykańskim oraz muzyką nowoczesną.
  Buba Badjie Kuyateh – wirtuoz instrumentu kora i kompozytor. Urodzony w 1982 r.  w Gambii w szanowanej rodzinie griotów (muzyków) rozpoczął naukę gry na korze w wieku 7 lat. ’Jali Buba’ stał się jednym z najbardziej popularnych muzyków w Gambii występując ze swoją grupą Nyodemaa Band. Jest również nauczycielem kory oraz organizatorem muzycznych wypraw do Gambii. W 2012 r. przyjechał do Polski. Niepowtarzalny dźwięk kory oraz otwartość Buby na inne style muzyczne zaowocowały współpracą z wieloma artystami, jak Maria Pomianowska, Alina Mleczko, Urna Chahar Tugchi, Stanisław Soyka, Kinior i inni. Buba współpracuje z Ruhaniyat Music Festival w Indiach jako solista oraz koncertując z uznanymi muzykami indyjskimi.

   

 Niedziela, 22 kwietnia

 • Pokaz slajdów „Hoggar i okolice – góry centralnej Sahary”; prowadzący: Wiktoria i Jan Francyk; godz.15.00; DCF, sala warsztatowa. Wstęp wolny.

 Zgłoś uwagę