XIII Festiwal AfryKamera w DCF-ie [PROGRAM]

Do Wrocławia ponownie zawita kultura afrykańska. XIII edycji AfryKamery patronuje hasło #BlackFilmsMatter, które nawiązuje do zapoczątkowanego przez Afroamerykanów międzynarodowego ruchu społecznego, zwalczającego dyskryminację i przemoc motywowaną rasowo. Festiwal w Dolnośląskim Centrum Filmowym 19-22 kwietnia 2018.

 • „Hight fantazy”, reż. Jenna Bass


Wybór festiwalowego sloganu – #BlackFilmsMatter – nie jest przypadkowy. Misją przeglądu jest bowiem nie tylko popularyzacja afrykańskiej kinematografii w Polsce, ale również poruszanie aktualnych kwestii społeczno-politycznych, ważnych zarówno dla Afryki, jak i dla całego świata.

Podczas czterech dni festiwalu w Dolnośląskim Centrum Filmowym widzowie będą mogli odkrywać różne oblicza Afryki – jej piękno, nowoczesność, komizm, budzące fascynację, oburzenie czy podziw i zazdrość. Tegoroczny program AfryKamery koncentruje się wokół zagadnień politycznych, społecznych i ekologicznych. 

Zobacz program festiwalu:

XIII Festiwal AfryKamera

XIII Festiwal AfryKamera

Wydarzenie kinowe
Termin od 19 kwietnia 2018 do 22 kwietnia 2018

Miejsce Dolnośląskie Centrum Filmowe (DCF)

Zobacz

AfryKamerze towarzyszą również wydarzenia, na większość których wstęp jest wolny. Oto, co możecie wybrać.

Czwartek, 19 kwietnia

 • Wernisaż wystawy „Hoggar i okolice – góry centralnej Sahary, autorzy: Wiktoria i Jan Francyk; , godz.17.30, DCF, hol przy sali LALKA. Wstęp wolny. Wystawa dostępna w DCF do końca festiwalu. 

 • Jednorazowe warsztaty poświęcone grze na zachodnioafrykańskich bębnach djembe i dundun; godz. 19.00; Pracownia Bębnów – wrocławska szkoła gry na bębnach afrykańskich, ul. Robotnicza 22; koszt: 30 zł; Zapisy i informacje: kontakt@pracowniabebnow.pl; 605 332 994

  Na zajęciach będzie można poznać technikę gry na bębnach w teorii i praktyce. Nauka podstawowych dźwięków, oryginalnych akompaniamentów, sygnałów, aranżacji, poszczególnych kompozycji rytmicznych. Zajęcia prowadzi Mariusz Raźny – pedagog, producent bębnów, założyciel zespołu Tiriba. Uczestnik wielu warsztatów prowadzonych przez afrykańskich wirtuozów djembe. W 2012 i 2018 r. odwiedził Konakry, stolicę Gwinei, gdzie zgłębiał tajniki gry na bębnach, pracując z lokalnymi artystami.

Piątek, 20 kwietnia

 • Koncert zespołu AfroTuba z udziałem Buba Badjie Kuyateh z Gambii; godz. 21.00; Art Café Kalambur, ul. Kużnicza 29a, Wstęp wolny.
  AfroTuba powstała pod koniec 2014 r. z inicjatywy duetu Balafon Brothers. Jest owocem ich wieloletniej znajomości oraz przeróżnych korelacji z wrocławskimi muzykami.Ich muzyka to fuzja różnych gatunków. Sekcja rytmiczna, bazuje na tradycyjnych rytmach i pieśniach griotów z Afryki Zachodniej, które zgromadzili podczas podróży po Czarnym Lądzie i Europie. Sekcja dęta inspiruje się folkiem Słowian, bałkańskim, latynoamerykańskim oraz muzyką nowoczesną.
  Buba Badjie Kuyateh – wirtuoz instrumentu kora i kompozytor. Urodzony w 1982 r.  w Gambii w szanowanej rodzinie griotów (muzyków) rozpoczął naukę gry na korze w wieku 7 lat. ’Jali Buba’ stał się jednym z najbardziej popularnych muzyków w Gambii występując ze swoją grupą Nyodemaa Band. Jest również nauczycielem kory oraz organizatorem muzycznych wypraw do Gambii. W 2012 r. przyjechał do Polski. Niepowtarzalny dźwięk kory oraz otwartość Buby na inne style muzyczne zaowocowały współpracą z wieloma artystami, jak Maria Pomianowska, Alina Mleczko, Urna Chahar Tugchi, Stanisław Soyka, Kinior i inni. Buba współpracuje z Ruhaniyat Music Festival w Indiach jako solista oraz koncertując z uznanymi muzykami indyjskimi.

   

 Niedziela, 22 kwietnia

 • Pokaz slajdów „Hoggar i okolice – góry centralnej Sahary”; prowadzący: Wiktoria i Jan Francyk; godz.15.00; DCF, sala warsztatowa. Wstęp wolny.

 

Zgłoś uwagę