Dolnośląskie Centrum Filmowe – plany na wakacje i nowy sezon

Jeszcze przed wakacjami 50-lecie nakręcenia „Stawki większej niż życie” z projekcją dwóch wybranych odcinków, specjalnymi gośćmi i wystawą zdjęć z planu serialu. Ale w DCF-ie czeka nas więcej. wakacyjne ceny biletów, powtórki oscarowych filmów, warsztaty filmowe, teatralne, sekcja filmowa Brave Festivalu i Nowych Horyzontów. Po wakacjach zaś Filmowy Festiwal Wolności.

  • Kadr z serialu „Stawka większa niż życie”


Rocznica „Stawki większej niż życie”

Dolnośląskie Centrum Filmowe zaczyna już wakacje. Ostatnim gongiem przed wydarzeniami lipca i sierpnia będzie weekendowe świętowanie 50-lecia realizacji zdjęć do „Stawki większej niż życie”. W piątek, 29 czerwca od godz. 18.00 widzowie obejrzą odcinek „Zdrada”, a potem spotkają się z aktorką znaną z serialu Tomirą Kowalik, o 19.30 premiera książki „Śladami Klossa po Wrocławiu” Bogdana Bernackiego, wernisaż wystawy fotosów z archiwum Andrzeja Konica (wiele nie było nigdy publikowanych). Chętni obejrzą także mundury przeciwników – Klossa i Brunnera ze zbiorów CeTA (dawnej Wytwórni Filmów Fabularnych). O 20.00 projekcja kolejnego odcinka „Bez instrukcji”. Wśród ciekawostek są nie tylko wnętrza wrocławskie, które w Klossie „zagrały” (m.in. dom hrabiego Wojciecha Dzieduszyckiego, Muzeum Narodowe), ale i ludzie, którzy doskonale pamiętają ekipę, a nawet, jak Pani Genowefa, prali podkoszulki Stanisławowi Mikulskiemu.

W sobotę i niedzielę (30 czerwca i 1 lipca) spacery szlakiem plenerów Klossowych.

„Śladami Klossa po Wrocławiu

„Śladami Klossa po Wrocławiu", spacer tematyczny, cz. I

Spacery i wycieczki
Termin 30 czerwca 2018 17:30

Miejsce Wrocław - różne lokalizacje wg programu dnia

Zobacz

Spacery poprowadzą przewodnicy Małgorzata Urlich-Kornacka i Bogdan Bernacki, a może w nich wziąć udział nawet do 150 osób.

„Śladami Klossa po Wrocławiu

„Śladami Klossa po Wrocławiu", spacer tematyczny, cz. II

Spacery i wycieczki
Termin 1 lipca 2018 11:30

Miejsce Wrocław - różne lokalizacje wg programu dnia

Zobacz

Wakacje z tańszymi biletami

To okazja dla wielu widzów, bo za bilety na seanse repertuarowe w lipcu i sierpniu zapłacimy tylko 14 zł. Dla dzieci przygotowano (od 29.06-25.07) specjalne pokazy filmów – bilety za 12 zł. Wreszcie w okresie wakacyjnym można przypomnieć sobie oscarowe hity (m.in. „Blade Runnera 2049”, „Tamte dni, tamte noce”, „Czwartą władzę”) za jedyne 8 zł. 

Brave i Nowe Horyzonty

To właśnie w DCF-ie obejrzymy filmy podczas przeglądu Brave Festivalu. W konkursie ocenianych będzie m.in. 6 tytułów (zwycięski zasluży na ngrodę 2,5 tysiąca euro), w przeglądzie filmy w różnych sekcjach, m.in. intrygującej „Film, interrupted” (czyli przerwane na skutek trudnej sytuacji, np. śmierci twórcy).

Brave Forbidden Cinema

Brave Forbidden Cinema

Wydarzenie kinowe
Termin od 14 lipca 2018 do 21 lipca 2018

Miejsce Dolnośląskie Centrum Filmowe (DCF)

Zobacz

W DCF-ie obejrzymy także część filmów 18. Festiwalu Nowe Horyzonty. Obydwa kina zwarły szeregi, nie rywalizują, ale pięknie współpracują.

Warsztaty wakacyjne

W lipcu można skorzystać z płatnych (250 zł) wakacyjnych warsztatów filmowych (9-13 lipca), a poprowadzą je m.in. reżyserka Joanna Czarnecka, scenografka i kostiumografka Maria Duffek, ale i operator Rafał Warzecha. Zgłoszenia do 2 lipca. Z kolei wakacyjne warsztaty teatralne pod kierunkiem Dariusza Maja będą bezpłatne.

Filmowy Festiwal Wolności

Największym wydarzeniem jesieni w DCF-ie będzie Filmowy Festiwal Wolności z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Organizatorzy wybrali najpierw 100 obrazów związanych z wolnością, ale bardzo szeroko rozumianą (potem dokonali selekcji i zdecydowali się na 14 tytułów). A ponieważ nie przepadają za patosem, po prostu chcą świętować celebrując dobre kino, także związane z regionem. Dlatego zamiast „Ucieczki z kina Wolność” Wojciecha Marczewskiego obejrzymy jego „Dreszcze” nakręcone na Dolnym Śląsku. Nie zabraknie arcydzieł, jak „Popiół i diament” Andrzeja Wajdy, czy „Rękopisu znalezionego w Saragossie”, którym zachwycał się sam Martin Scorsese. Organizatorzy chcą także przypomnieć wrocławskich aktorów, którzy w prezentowanych filmach zagrali – Teresę Sawicką (zagrała w „Nadzorze” Wiesława Saniewskiego), Bogdana Kocę (zagrał w „Dreszczach”). Uwaga! Wstęp na seanse będzie bezpłatny!Zgłoś uwagę