Lubisz tajemnice i zagadki? Jedź do Książa!

Ta impreza odbędzie się po raz drugi. Dolnośląski Festiwal Tajemnic to największe wydarzenie na Dolnym Śląsku, promujące tajemniczość tego regionu i jedyny tak duży festiwal w Polsce, poświęcony zaginionym dziełom sztuki, zagadkom przeszłości, podziemiom, tajnym fabrykom z czasów II wojny światowej oraz zabytkom. 

  • Zaplanuj weekend w Książu


Od 15 do 17 sierpnia na Zamku Książ będzie dużo tajemnic, skarbów, opowieści o klątwach starych grobowców, a także o egipskich mumiach. Nie zbraknie również rekonstrukcji historycznych (o wejściu żołnierzy Korpusu Ekspedycyjnego armii Napoleona Bonaparte do Egiptu, a także rekonstrukcja codziennego życia oraz walki żołnierzy alianckich na froncie zachodnim w czasie I wojny światowej), pokazów militariów, filmów, a miłośnicy broni będą mieli okazję postrzelać z różnych rodzajów pistoletów i karabinów – to wszystko na festiwalu, którego organizatorami są Fundacja Joanny Lamparskiej na rzecz Ochrony Dziedzictwa Kulturowego PROJEKT HISTORIA oraz Zamek Książ Sp. z o.o.

Egipskie klątwy

Gość specjalny festiwalu prof. Andrzej Niwiński, wybitny polski egiptolog, szef Polskiej Misji Archeologicznej w Egipcie, opowiadać będzie m.in. o wielkim przemycie mumii do Wrocławia, zagrożeniach, jakie czekają na archeologów, klątwie Tutenchamona oraz o podróżach pełnych tajemnic.

Odbędzie się również pokaz słynnego filmu w reżyserii Karla Freunda z 1932 r., w którym grupa brytyjskich archeologów pod przewodnictwem sir Josepha Whemple'a odkrywa mumię Imhotepa liczącą sobie 3700 lat. Pokaz filmu odbędzie się na dziedzińcu zamku ze specjalnie dla niego skomponowaną i wykonaną na żywo przez zespół Czerwie muzyką.  To premiera tego wydarzenia.

Zamki i pałace

Drugi dzień festiwalu poświęcono skarbom, zamkom i pałacom, oraz przygodzie związanej z eksploracją.

– W całym kraju działa kilkaset grup eksploracyjnych, które zbierają informacje o ukrytych zabytkach, odnalezionych dziełach sztuki, ich historiach oraz o sprzęcie militarnym, zatopionym bądź zakopanym w czasie ostatniej wojny – mówi Joanna Lamparska, pomysłodawczyni i dyrektor festiwalu. – Już po raz drugi grupy poszukiwawcze z różnych stron zaprezentują swoje osiągnięcia i opowiedzą o dokonaniach, a także skonfrontują się z archeologami i muzealnikami. To będzie dzień pełen emocji!

Kawałek Japonii w Książu

Ostatni dzień festiwalu poświęcony będzie kulturze, tradycji i historii broni białej Cesarstwa Japonii, kulturze japońskiej oraz historii stosunków polsko-japońskich. Pokazane zostaną kolekcje polskich i japońskich szabel, które, jak się okazuje, mają zadziwiająco wiele wspólnego. W czasie wykładów, prowadzonych przez wybitnych znawców przedmiotu, będzie mowa zarówno o historii i tradycji szabli kawalerii polskiej, jak i filozofii i sztuce wytwarzania historycznej szabli japońskiej. Gość specjalny – jeden z najwybitniejszych wytwórców broni japońskiej na świecie, oficjalny kowal Ministerstwa Kultury Japonii – Hiroshi Kojima, którego rodzina wytwarza broń dla japońskich władców od sześciu pokoleń..

W pozostałych zamkowych salach trwać będą rozmowy o dolnośląskich zamkach i ich tajemnicach, z udziałem m.in. kontrowersyjnego polskiego jasnowidza Krzysztof Jackowskiego.

Lampa Marii Antoniny, mumia z Wrocławia i zagadki dolnośląskich zabytków

Festiwalowi towarzyszą cztery wystawy. Po raz pierwszy goście festiwalu będą mogli obejrzeć m.in. mumię egipską oraz wyposażenie grobowców egipskich. Po wystawie oprowadzać będą prof. Andrzej Niwiński oraz Patryk Chudzik, egiptolog i szef polskiej misji archeologicznej w Tebach.

Na wystawie lamp Janusza Chmielniaka zobaczyć będzie można m.in. lampę, którą niesiono w konduktach pogrzebowych w czasie rewolucji francuskiej. Taka lampa towarzyszyła również idącej na śmierć Marii Antoninie.

Wystawa zdjęć Krzysztofa Góralskiego „Magia dolnośląskich zamków” to podróż przez najpiękniejsze rezydencje naszego regionu.

Wystawa broni to coś dla silnych mężczyzn. Od XIX-wiecznych zabytków po współczesne karabinki szturmowe.

 Tu znajduje się pełny program festiwalu.


MaWi

Zgłoś uwagę