Dni Twierdzy Kłodzko 2014 [PROGRAM]

Huk armat i wystrzały z muszkietów od dziewięciu lat towarzyszą największej bitwie rozgrywanej na przedpolach kłodzkiej twierdzy. Setki rekonstruktorów historycznych regimentów przyjdą z wielu stron Polski, Czech i Niemiec, aby 16 sierpnia stoczyć bój o kłodzką fortyfikację. Nie zabraknie też mnóstwa innych wydarzeń podczas IX Dni Twierdzy Kłodzkiej.

  • Rekonstrukcja historyczna w Kłodzku

    Przyjadą rekonstruktorzy historycznych regimentów z Polski, Czech i Niemiec (mat. prasowe)

  • Inscenizacja historyczna na ulicach Kłodzka

    Inscenizacja historyczna na ulicach Kłodzka (mat.prasowe)

  • Rekonstrukcja historyczna pod twierdzą kłodzką

    Będzie głośno od wystrzałów muszkietów (mat. prasowe)


Świętowanie zaczęło się już 7 sierpnia – występem tanecznych zespołów folklorystycznych z Białorusi, Rumunii, Grecji i Polski. Natomiast podczas długiego sierpniowego weekendu 14-17 sierpnia warto wybrać się do Kłodzka i wziąć udziału m.in. w II Forum Tradycji, Jarmarku Fortecznym, Nocnym Zwiedzaniu Miasta z Dreszczykiem, Nocnym Zwiedzaniu Twierdzy, Filmowym Kanale Młynówki albo II Kłodzkim Konkursie Piw Domowych.

 

Program IX Dni Twierdzy Kłodzkiej – wstęp wolny

Czwartek, 14 sierpnia:

Filmowy Kanał Młynówki, kino plenerowe: film „Niepokonani”
godz. 18.00 (skwer przy moście św. Jana)

„Czas tajemnic” – Nocne Ziedzanie Miasta z Dreszczykiem

godz. 20.00-22.00 (zbiórka: dziedziniec Muzeum Ziemi Kłodzkiej, ul. Łukasiewicza 4)

Dwugodzinne widowisko historyczno-teatralne z udziałem aktorów i wolontariuszy – dla dzieci i dorosłych. Podczas „Czasu tajemnic” będzie można się przenieść w niezbyt odległe dzieje Kłodzka, bo rozgrywane około stu lat temu. Osoby odważne i tęskniące za klimatem początku minionego stulecia mile widziane w strojach nawiązujących do kostiumu mieszczańskiego tamtej epoki.

Nocne zwiedzanie Twierdzy Kłodzko
godz. 22.00 (wejście od strony kasy biletowej; szczegóły na www.twierdza.klodzko.pl;16 sierpnia wejście na bastiony widokowe twierdzy bezpłatne, zwiedzanie labiryntów z przewodnikiem po zakupie biletu, ostatnie wejście o godz. 15.00)

 

15-17 sierpnia: 

VIII Jarmark Forteczny – II Forum Tradycji (Wyspa Piasek)

Podczas jarmarku na ulicach miasta robi się gwarno i tłoczno. Kupić i zasmakować będzie można lokalnych przysmaków, regionalnych nalewek, tradycyjnych potraw. Stoiska czynne są przez cały dzień.

II FORUM TRADYCJI – to poznawanie innych kultur, czas dyskusji i wymiany poglądów, gdyż pogranicze polsko-czeskie jest takim miejscem, gdzie w wyjątkowo przyjaznej aurze można poznawać zwyczaje wielu społeczności a czerpiąc z ich tradycji najciekawsze elementy można wykorzystywać współcześnie. Forum Tradycji to także spotkania z pasjonatami i ekspertami różnych dziedzin.

 

Piątek, 15 sierpnia:

II Kłodzki Konkurs Piw Domowych (Wielki Kleszcz – Twierdza Kłodzko, ul. Grodzisko 1; szczegóły na www.forumtradycji.info)

Filmowy Kanał Młynówki, kino plenerowe: filmy „Faceci od kuchni”, „Czwarty stopień”, godz. 18.00 i 20.00 (skwer przy moście św. Jana)

 

16-17 sierpnia:

Targi Staroci (ulice wokół Muzeum Ziemi Kłodzkiej)

 

Sobota, 16 sierpnia:

Inscenizacja historyczna: „Przygotowanie do obrony miasta i twierdzy przed atakiem wojsk francuskich w czerwcu 1807”, godz. 12.00 (Rynek w Kłodzku)

Podczas każdych Dni Twierdzy Kłodzkiej na starówce w samo południe odbywa się krótka inscenizacja historyczna oraz koncert Orkiestry Dętej Stowarzyszenia Muzyków Ziemi Kłodzkiej – przedsmak tego, co będzie podczas bitwy. Inscenizacja oparta jest na faktach z kart historii miasta, jednak każdego roku jej twórcy stwarzają niezwykle ciekawe i humorystyczne wątki, które niekoniecznie miały miejsce w przeszłości. 

Rekonstrukcja bitwy o Twierdzę Kłodzko, godz. 16.00 (stoki bojowe pod twierdzą, ul. Noworudzka)

W tym roku w bitwie udział weźmie ponad dwustu rekonstruktorów z Polski, Czech i Niemiec.

II Kłodzki Konkurs Piw Domowych – degustacja i ogłoszenie wyników (Wyspa Piasek)

Filmowy Kanał Młynówki, kino plenerowe: film „Wesele”, godz. 19.00 (skwer przy moście św. Jana)

 

Niedziela, 17 sierpnia:

„Prosiaczek Czok” Teatr w Kłodzku – spektakl dla dzieci, godz. 16.00 (skwer przy moście św. Jana)

Prosta, lecz zabawna historia, piosenki, zły wilk, dybiący na głównego bohatera i wreszcie tytułowy Prosiaczek Czok, kuty na cztery… raciczki. Wszystko to opowiedziane z użyciem klasycznych, parawanowych technik lalkowych – pacynki i jawajki.

 

MaWi

 

Zgłoś uwagę