Rozpoczęły się Dni Seniora 2019 [PROGRAM, ZDJĘCIA]

Marszem Kapeluszy rozpoczęła się jedenasta edycja Wrocławskich Dni Seniora. Kolorowy korowód z pl. Nowy Targ przeszedł na pl. Gołębi w Rynku, gdzie królewska para odebrała z rąk prezydenta Jacka Sutryka klucze do bram miasta. Seniorzy będą rządzić Wrocławiem aż do 6 października.


Na najbliższy miesiąc stolica Dolnego Śląska staje się miejscem integracji, spotkań i radosnego świętowania seniorów z Wrocławia, a także z innych regionów Polski. W ciągu czterech tygodni organizatorzy zaplanowali ok. 200 różnych inicjatyw dla osób powyżej 60. roku życia, w tym m.in. z zakresu kultury, edukacji, zdrowia, sportu i rekreacji, które firmuje ponad 100 partnerów.

– Z radością przekazuję parze królewskiej symboliczny klucz do bram miasta. Wrocław jest miastem seniorów nie tylko przez miesiąc przy okazji Dni Seniora, ale przez cały rok. Wasza energia, zapał i aktywność zaraża nas na co dzień, za co bardzo dziękujemy. Życzę wszystkim udanej zabawy i dużo wrażeń podczas tegorocznych obchodów. Zapraszamy również do nowego centrum „Przestrzeń Trzeciego Wieku” na pl. Solidarności. To kolejne miejsce, które powstało z myślą o wrocławskich seniorach – powiedział prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk.

– Cieszę się, że znów tak wiele osób świętuje otwarcie Dni Seniora. Najbliższy miesiąc to mnóstwo wspaniałych wydarzeń. Liczymy, że wykorzystacie ten czas jak najlepiej. Pokażmy wszystkim, że bycie seniorem to powód do dumy – podkreślił Jacek Peszyński, król seniorów.

Następnie wręczono statuetki „Przyjaciel Seniorów” oraz nagrody w konkursach na projekt krasnala Seniorka oraz hymn wrocławskich Dni Seniora. Oficjalną inaugurację zakończono koncertem „Muzyczny kalejdoskop” w wykonaniu wrocławskiego zespołu Oldersi.

Najważniejsze wydarzenia

W stolicy Dolnego Śląska żyje blisko 200 tys. seniorów. Od przeszło dekady, co roku, na początku jesieni miasto przez niemal miesiąc należy do nich. Marsz Kapeluszy, Przegląd Twórczości Senioralnej, Targi Senioralne, koncerty, bale, spektakle, bezpłatne badania, porady i konsultacje czy warsztaty, szkolenia i prelekcje – to tylko część z kilkuset wydarzeń, w których mogą brać udział starsi mieszkańcy.

– Dni Seniora stanowią międzypokoleniową przestrzeń, w której spotykają się całe rodziny. W tym roku zapraszamy na wielkie świętowanie od 6 września – podkreśla Robert Pawliszko, dyrektor Wrocławskiego Centrum Seniora.

– Podczas tegorocznych Dni Seniora szczególnie polecam wydarzenia, których nie tylko odbiorcami, ale i twórcami są seniorzy, w tym m.in.: Przegląd Kapel Ludowych i Zespołów Folklorystycznych, Przegląd Amatorskich Chórów Senioralnych, Przegląd Kabaretów i Małych Form Teatralnych, a także spotkanie z autorami książki „Mój przyjaciel smartfon” – mówi Dorota Feliks, dyrektor Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego.

Harmonogram święta seniorów

Spośród 200 wydarzeń zaplanowanych w ramach Dni Seniora warto wyróżnić m.in. Bal Kapeluszy, Bal Seniora czy Targi Senioralne, które w tym roku po raz pierwszy odbędą się w Teatrze Polskim 29 września w godzinach 10.00-16.00. Partnerzy Dni Seniora zaprezentują także szeroką ofertę adresowaną specjalnie dla osób 60+.

Szczegółowy harmonogram wydarzeń w ramach Dni Seniora 2019 jest dostępny tutaj oraz w siedzibie Wrocławskiego Centrum Seniora przy pl. Dominikskim 6. Osoby zainteresowane udziałem lub mające jakiekolwiek pytania proszone są o kontakt z organizatorami: Kamilą Polańską, koordynatorem Dni Seniora, e-mail: kamila.polanska@wcrs.wrocław.pl, tel. 71 772 49 13, WCS pl. Dominikański 6 (pok. 22).

– Jak każdego roku zaplanowanych zostało wiele interesujących wydarzeń. Spotkania, prelekcje, wykłady, warsztaty, wieczorki taneczne, koncerty, bezpłatne badania i porady to tylko jedna z odsłon bogatej oferty wielkiego Święta Seniorów. Życzę wielu wspaniałych spotkań i wrażeń, dzięki którym tegoroczna jesień we Wrocławiu może być jeszcze radośniejsza – opowiada Ilona Zakowicz, Rzecznik Seniora i Opiekuna.

Patronat medialny nad Dniami Seniora 2019 objął Wroclaw.pl - oficjalny portal internetowy Wrocławia. 

Dni Seniora 2019

Dni Seniora 2019

Konkursy / Spotkania / Eventy / Jarmarki / Piknik / Dla seniorów / Kabaret / Show / Targi / Zdrowie
Termin od 6 września 2019 do 6 października 2019

Miejsce Wrocław - różne lokalizacje wg programu dnia

Zobacz

Dni Seniora we Wrocławiu

Od 2009 roku, na przełomie września i października, Wrocławskie Centrum Seniora wraz z partnerami organizuje święto seniorów we Wrocławiu. Dni Seniora mają na celu ukazać potencjał społeczny osób starszych oraz podkreślić ich istotną rolę w społeczeństwie.

W obchodach corocznie bierze udział kilkanaście tysięcy seniorów z całego Dolnego Śląska i innych regionów Polski. Organizatorem blisko 200 różnych wydarzeń jest nie tylko Wrocławskie Centrum Seniora, ale także partnerzy Wrocławskiej Karty Seniora (około 150 instytucji i podmiotów), Miejsca Przyjazne Seniorom oraz sami seniorzy – wolontariusze. Święto ma charakter międzynarodowy i wielopokoleniowy.Zgłoś uwagę