wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 22:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Zabytkowy słup jak sprzed lat
Zabytkowy słup jak sprzed lat

Zabytkowy słup odzyskał dawny blask

Już można oglądać odnowiony zabytkowy słup ogłoszeniowy – jeden z niewielu zachowanych w mieście. Zabytek został zamontowany na placu przed budynkiem Silver Tower Center przy ul. Małachowskiego.

Reklama

Silver Tower Center jest już oddany do użytku, plac przed budynkiem też jest już  gotowy. Miejsce zyskało ławki, zasadzono drzewa i zamontowano latarnie oraz kosze na śmieci.  Turyści i mieszkańcy mogą już podziwiać  zabytkowy, blisko osiemdziesięcioletni słup ogłoszeniowy, który funkcjonował tu jeszcze w latach 90-tych ubiegłego stulecia, gdy obok stał dworzec autobusowy. Potem zaczął popadać w ruinę.

 – Słup został rozebrany na kawałki i trafił do specjalnej pracowni, gdzie go oczyszczono i poddano konserwacji, uzupełniono braki. Pod koniec sierpnia rozpoczęło się jego ponowne składanie, ale już w nowym miejscu. Zależało nam na tym, aby go dobrze wyeksponować, a służby konserwatorskie zgodziły się na jego przeniesienie na drugą stronę kwartału. Teraz będzie stał na zielonym placu przed nowym budynkiem, naprzeciw Dworca Głównego PKP – mówi Zbigniew Maćków, główny projektant Maćków Pracowni Projektowej, która zaprojektowała budynek Silver Tower Center.

We Wrocławiu takich słupów było aż sto. Pierwsze wzmianki o nich pochodzą z 1938 r. Powstały, aby promować odbywającą się wówczas imprezę sportową połączoną z festynem. Słupy miały zamontowane głośniki. Wewnątrz wisiały plakaty. Niewiele z nich przetrwało wojnę i doczekało czasów współczesnych: w najlepszym stanie jest ten na pl. Kościuszki. Gabloty przy Dworcu Głównym PKP czy ul. Łaciarskiej rozebrano i wywieziono przy okazji remontów. Słupowi stojącemu przy ul. Dąbrowskiego także to groziło, bo latami niszczał i tracił nie tylko swoją funkcję, ale i wygląd. Gdy rozpoczynała się budowa kompleksu biurowo-hotelowego Silver Tower Center, z zabytku pozostały tak naprawdę nadkruszone żelbetowe ramy, a środek zamienił się w kosz na śmieci. Teraz odzyskał dawny blask dzięki inwestorowi Silver Tower Center spółce Wisher Enterprise, który sfinansował jego rewitalizację. Słup zostanie podświetlony, będzie też możliwość emitowania dźwięków, w zależności od potrzeb, a zabytek będzie spełniać swoją pierwotną funkcję.

Miłosz Turowski

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl