wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: brak pomiaru

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Inicjatywa Dach nad Głową prowadzi zbiórkę pieniędzy na wynajęcie mieszkań dla uchodźców

Inicjatywa Dach nad Głową prowadzi zbiórkę pieniędzy na wynajęcie mieszkań dla uchodźców

Tomasz Wysocki,

Liderzy Inicjatywy Dach nad Głową www.wroclaw.pl
Liderzy Inicjatywy Dach nad Głową

Inicjatywa Dach nad Głową to wspólne przedsięwzięcie Uniwersytetu Wrocławskiego, Caritasu diecezji grekokatolickiej oraz fundacji PTACh. Jej celem jest pomoc ukraińskim rodzinom w samodzielnym życiu we Wrocławiu. Może przyłączyć się do akcji i zadeklarować regularną wpłatę na rzecz uchodźców wojennych.

Reklama

Do inicjatywy Dach nad Głową może przystąpić każdy. Wystarczy zadeklarować regularną wpłatę ustalonej sumy na rzecz ukraińskich uciekinierów. Pieniądze zostaną przeznaczone na wynajem mieszkań dla rodzin z Ukrainy.

Dach nad Głową na pół roku, rok

Międzyśrodowiskowa inicjatywa Dach nad Głową była naturalną reakcją pomocy uchodźcom z Ukrainy. – Inspiracją był pomysł dominikanów, którzy od lat w ten sposób wspierają rodziny z Ukrainy, które trafiły do Wrocławia – mówi prof. Bożena Szaynok, wykładowczyni Uniwersytetu Wrocławskiego i prezes Fundacji Hospicyjnej we Wrocławiu.

Ks. Jewhen Suchyj, przewodniczący Caritasu kościoła grekokatolickiego we Wrocławiu: - Dotąd zebraliśmy 50 półrocznych deklaracji w sumie na 12 tys. zł miesięcznie. Oraz na 5 tys. zł na kolejne pół roku.

Wysokości datku nie jest narzucona. Można wpłacać 20 zł albo kilkaset złotych. Ten rodzaj wsparcia mogą zgłosić osoby prywatne, firmy lub instytucje. Deklaracje należy zgłosić wypełniając formularz na stronie założonej przez Caritas diecezji grekokatolickiej we Wrocławiu. Jest tam także numer konta.

Organizatorzy zapewniają, że co pół roku przygotują sprawozdanie z podziału funduszy dostępne wszystkim darczyńcom.

Pomoc może mieć także inną formę. – Jeśli ktoś z wrocławian ma mieszkanie, które mógłby wynająć uchodźcom, to prosimy o zgłoszenie się do nas – apelują liderzy inicjatywy Dach nad Głową.

Pomoc dla rodzin uchodźców we Wrocławiu

Wśród Ukraińców, którzy już skorzystali z pomocy wrocławian dzięki inicjatywie, jest rodzina z pięciorgiem dzieci, najmłodsze ma dwa miesiące, urodziło się już we Wrocławiu, a najstarsze 14 lat.

Oksana Kutsko z Fundacji PTACh: Rodzina długo mieszkała w jednym pokoju, a znalezienie dla nich odpowiedniego domu, wydawało się niewykonalne. Jednak mamy już odpowiedni lokal i ta rodzina będzie mogą żyć w normalnych warunkach.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl