wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

5°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: brak pomiaru

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. We wtorek na Rynku bito rekord świata w śpiewaniu popularnej ukraińskiej piosenki

We wtorek na Rynku bito rekord świata w śpiewaniu popularnej ukraińskiej piosenki

Ewa Waplak,

Na wrocławskim rynku zabrzmiała znana piosenka fot. Adam Kosiarek
Na wrocławskim rynku zabrzmiała znana piosenka

We wtorek, 28 czerwca, na wrocławskim Rynku trwała próba pobicia światowego rekordu w śpiewaniu piosenki „Ой у лузі червона калина”. Od wybuchu wojny utwór jest nieoficjalnym hymnem walki z Rosją, a swoje wersje nagrał m.in. zespół Pink Floyd.

Reklama

Ukraińcy śpiewali na Rynku

Około 80 osób, część z nich w tradycyjnych ludowych strojach ukraińskich, biło światowy rekord w śpiewaniu piosenki „Ой у лузі червона калина” (Czerwona Kalina). Dzieci przyniosły transparent „Stop War” i flagi ukraińskie.

28 czerwca  Dzień Konstytucji Ukrainy

Data 28 czerwca jest nieprzypadkowa. 28 czerwca 1996 r. przegłosowano ukraińską konstytucję. Prace nad jej uchwaleniem trwały 6 lat. Samo czytanie i przedstawianie dokumentu trwało całą dobę, a za przyjęciem dokumentu głosowało wówczas 321 posłów (potrzeb było minimum 300 głosów).

O 13.00 w Rynku śpiewanie, główne wydarzenie we Lwowie

Przygotowania i próby zaczną się już od 11.00, samo bicie rekordu – dwie godziny później, o 13.00. Głównym miejscem wydarzenia jest Lwów.

Zapraszamy wszystkich, Ukraińców, Polaków, przechodniów, turystów. Zapraszam z flagami, Ukraińców w wyszywanych koszulach
konsul generalny Ukrainy we Wrocławiu Jurij Tokar

„Ой у лузі червона калина”. Historia piosenki

Jak podaje Wikipedia: To piosenka z 1911 roku, zaadaptowany jako własny hymn przez Legion Ukraińskich Strzelców Siczowych walczący w latach 1914–1919 o wyzwolenie Ukrainy spod panowania rosyjskiego. Utwór wykorzystuje motyw krzewu liściastego kaliny koralowej – który to symbol jest częścią kultury ukraińskiej od czasów starożytnych, wykorzystywany w legendach i pieśniach. Złamane drzewo „kałyny” było oznaką kłopotów i tragedii; zniszczenie tego krzewu było haniebnym czynem. Ukraińcy starannie ją chronili, bo panowało przekonanie, że kalina rosła tylko obok dobrych ludzi.

Piosenka stała się niezwykle popularna po wybuchu wojny w Ukrainie. Jest nieoficjalnym hymnem walki z Rosjanami. Remix piosenki w wykonaniu lidera ukraińskiego zespołu BoomBox Andrija Chływniuka zyskała popularność na świecie.

Swoją wersje nagrał również zespół Pink Floyd.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl