Chcą błękitnego nieba

Rozpoczęła się ekologiczna akcja przeciw spalaniu śmieci w piecach domowych


Fundacja ekologiczna Arka rozpoczęła we wrocławskim EkoCentrum Fundacji EkoRozwoju ogólnopolską akcję edukacyjną dla uczniów pod hasłem „Ośmiokąt edukacyjny”. Jej tematyką jest palenie śmieci, a co za tym idzie niska emisja i jej wpływ na zdrowie ludzi oraz środowisko.

- Palenie śmieci w piecach domowych niestety cały czas jest zjawiskiem powszechnym – mówi Wojciech Owczarz z Fundacji Ekologicznej Arka. - W sezonie grzewczym coraz częściej oddychamy śmierdzącym, trującym dymem. Według raportów Komisji Europejskiej każdego roku aż 28 tysięcy Polaków umiera z powodu oddychania zanieczyszczonym powietrzem. Nie powinniśmy sami palić w piecach tym, co nadaje się jedynie do wyrzucenia, ani też pozwalać na to, aby sąsiedzi truli nas i nasze dzieci. Stąd nasz pomysł na prowadzenie nieszablonowej edukacji ekologicznej.

„Ośmiokąt edukacyjny” to przestrzenna instalacja o wymiarach ok. 20 m2 i wysokości 2 metrów, na której zamontowano 8 posterów edukacyjnych. Na każdym z nich zamieszczone są tematyczne plansze dotyczące problematyki niskiej emisji i palenia śmieci w piecach domowych. Każdą lekcję edukacyjną poprzedza niewielki happening pod hasłem „Chcemy błękitnego nieba”.

- Podczas tych niestandardowych lekcji przybliżamy uczniom także wpływ zanieczyszczonego powietrza na nasze zdrowie oraz podpowiadamy działania, które każdy z nas może zrobić, aby powietrze wokół było czystsze – twierdzi Wojciech Owczarz. –Poprzez dzieci staramy się edukować również dorosłych. Wiadomo przecież, że to nie dzieci palą w piecach.

Oprócz Wrocławia Fundacja Ekologiczna Arka odwiedzimy jeszcze 10 miast w Polsce. W najbliższym czasie będzie to Cieszyn, Opole, Katowice, Nowy Sącz i Prudnik.

W całym kraju akcji „Ośmiokąt edukacyjny” towarzyszyć będą różnego rodzaju konkursy, wystawy, happeningi, pochody edukacyjne oraz instalacje.

Akcja „Ośmiokąt edukacyjny” jest częścią prowadzonej przez fundację Arka kampanii ekologicznej „Listy do Ziemi”. Przedsięwzięcie zostało przygotowana wspólnie z uczniami wrocławskiej Szkoły Podstawowej nr 58.

Kampanię „Listy do Ziemi” dofinansował Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Jest ona realizowana pod patronatem Ministra Środowiska.

Katarzyna KunkaZgłoś uwagę