Centrum Historii Zajezdnia – wrocławianie mają głos

Przy ul. Grabiszyńskiej trwa budowa Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu. Otwarcie nowego miejsca, w którym będzie prezentowana historia miasta i jego mieszkańców zaplanowane jest na sierpień 2016 roku. 

  • Wizualizacja Centrum Historii Zajezdnia


- Historia Wrocławia jest wyjątkowa dlatego zachęcamy mieszkańców, by opowiadali, wysyłali do nas pamiątki, dokumenty, zdjęcia – opowiada Marek Mutor, dyrektor Ośrodka Pamięć i Przyszłość, który zajmuje się projektem Centrum Historii Zajezdnia. – Dziękujemy tym, którzy już podzielili się z nami swoimi historiami. Dostaliśmy przeszło 14 tys. obiektów, które wciąż opracowujemy. Zbieramy też pomysły wrocławian na wystawy czasowe i projekty. Chcemy, by razem z nami zadecydowali co będzie w Centrum Historii Zajezdnia – dodaje Marek Mutor.

W Centrum Historii Zajezdnia będzie można oglądać wystawę stałą „Wrocław 1945-2016”, na której pokazane zostaną ważne zagadnienia dla powojennej historii miasta – powojenne zniszczenia i odbudowa Wrocławia, okres stalinowski, pojednanie polsko-niemieckie, mniejszości narodowe i etniczne na Dolnym Śląsku, życie codzienne w PRL, nauka i kultura. „Zajezdnia” będzie organizować też koncerty, spektakle, pokazy filmowe. Będzie też prowadzić działalność badawczą poświęconą historii najnowszej.

Na terenie Zajezdni będą organizowane lekcje historii dla uczniów, różnego rodzaju warsztaty, wystawy plenerowe i czasowe. – I właśnie część, w której przewidujemy wystawy czasowe chcemy zagospodarować wraz z wrocławianami – mówi Marek Mutor. – Chcemy, by każdy miał szansę opowiedzieć swoją historię – rodzinną, parafii, wydziału uczelni, zakładu pracy – wyjaśnia. – Zbieramy pomysły mailowo, nikomu żadnego pomysłu nie zamierzamy odebrać, będziemy go realizować we współpracy z autorem – podkreśla Mutor. Pomysły można przesyłać na adres biuro@pamieciprzyszłosc.pl

W Kinie Nowe Horyzonty we wtorek zorganizowano całodniową konferencję, w trakcie której zaprezentowano projekt. Głos zabiorą historycy, autorzy wystawy „Wrocław 1945-2016” oraz eksperci ds. mediów społecznościowych. Dyrektorzy polskich muzeów nowej generacji opowiedzą o tym jak budować nowoczesną narrację o Polsce i jej historii.

Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu powstaje dzięki wsparciu finansowemu z funduszy norweskich i funduszy EOG, pochodzących z Islandii, Lichtensteinu i Norwegii. Całkowita wartość projektu wynosi ponad 36 milionów złotych, w tym wartość dofinansowania to ponad 15 mln złotych. CHZ powstaje w miejscu dawnej zajezdni autobusowej MPK przy ul. Grabiszyńskiej, gdzie w latach 80. ubiegłego rodziła się wrocławska „Solidarność”.Zgłoś uwagę