BSH zainwestuje w Fagor Mastercook

– To dobra wiadomość dla miasta – to najkrótszy komentarz Rafała Dutkiewicza, prezydenta Wrocławia do wczorajszej informacji, że koncern BSH (Bosch und Siemens Hausgeräte GmbH) kupi Fagor Mastercook we Wrocławiu. Niemcy zapłacą za zakład 90 mln zł i zainwestują kolejne 120 mln zł. W planach jest zatrudnienie 500 pracowników.

  • Fagor Mastercook

    źródło: Fagor Mastercook


– Firma trafi w posiadanie dużego producenta, który zapewnia rozwój, a nie powolną agonię, jak mogłoby się stać w innych przypadkach. Uważam, że dla przyszłości biznesu AGD we Wrocławiu najlepszym oferentem jest Bosch Siemens, bo to jest branżowy inwestor – uważa Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia.

O tym, że „Skończyła się epopeja upadłego Fagora” pisze dziś Puls Biznesu. W poniedziałek informowaliśmy o gorącej atmosferze wokół posiedzenia Rady Wierzycieli, na której ważyły się losy Fagor Master Cook i decyzji sądu o sprzedaży zakładu. Przypomnijmy, że Teresa Kalisz, syndyk Fagor Mastercook, przez rok bezskutecznie próbowała sprzedać Fagor, a w poniedziałek podczas posiedzenia Rady Wierzycieli była przeciwna by zakład kupił koncern BSH.

Zakład jest w bardzo trudnej sytuacji. Kontrakt na produkcję jest tylko do końca marca. Wiadomo, że zatrudnionych obecnie 800 pracowników straci pracę (przed bankructwem zatrudnionych było 1300 osób). Umowa z BSH oznacza, że zwalniani mają być w pierwszej kolejności zatrudnieni gdy wznowiona zostanie produkcja sprzętu AGD. W planach BSH jest przyjęcie 500 pracowników. Kiedy, na razie nie wiadomo. Nieoficjalnie mówi się, że produkcja może ruszyć pod koniec przyszłego roku.

– Mówiłem, że nastroje załogi są fatalne i to się nie zmienia, ale decyzja, że zakład kupi BSH oznacza, że będą pieniądze na pensje dla pracowników i odprawy. To dla ludzi bardzo ważne – mówi Lech Bąk, przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” w Fagor Mastercook.

Zdaniem związkowca zwolnienia w BSH mogą się rozpocząć pod koniec stycznia. Pracownicy mają otrzymać odprawy, których wysokość będzie zależeć m.in. od stażu pracy – średnia odprawa ma wynieść ok. 9 miesięcznych pensji (ok. 20 tys. zł).

– Gdyby BSH wcześniej kupił zakład być może zwolnienie całej załogi nie byłoby konieczne. Teraz BSH potrzebuje czasu na wprowadzenie swoich linii produkcyjnych. Wszystkie szczegółowe warunki zostaną zawarte w umowie z BSH – dodaje związkowiec.

– Będziemy wspólnie z urzędem pracy pomagać zwalnianym pracownikom pomagać w znalezieniu zatrudnienia – podkreśla Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia.

M. in. o warunkach zwolnień będą rozmawiać pracownicy i związkowcy na zaplanowanym na dziś spotkaniu. Wezmą w nim udział - NSZZ „Solidarność” i Związek Zawodowy „Metalowcy”. Obie centrale skupiają ponad połowę zatrudnionych obecnie w Fagor Mastercook.

BSH Bosch und Siemens Hausgeräte GmbH to największy producent sprzętu gospodarstwa domowego w Europie i jedna z czołowych firm tej branży na świecie. W 2013 firma uzyskała przychód roczny w wysokości 10,5 mld euro. Obecnie BSH posiada 42 fabryki w 13 państwach w Europie, USA, Ameryce Łacińskiej i Azji. Jak podaje Puls Biznesu, BSH zainwestował w Polsce 500 mln euro. Ma w Łodzi fabryki: zmywarek, pralek i suszarek do ubrań, w których zatrudnia 2 tys. osób. Kupił też fabrykę Zelmera. Ma W Polsce osiem centrów usług wspólnych, w których pracuje 500 osób oraz trzy centra logistyczne.Zgłoś uwagę