Jesień z książką w Dizajn BWA Wrocław

Jesienny sezon w galerii Dizajn BWA Wrocław poświęcony będzie projektowaniu książek. 


Zanim jednak te powstaną widzowie zostaną zaproszeni od dyskusji o książkach – o tym, kto stoi za pierwotnym i ostatecznym kształtem książki, jakie mogą być jej pozaliterackie walory i co składa się na konkretne jej części oraz etapy produkcji. Będzie też o jakości papieru, typografii i layoucie.

Projekt zostanie podzielony na dwie przestrzenie: towarzyskiego klubu do spędzania czasu z publikacjami oraz książkowego laboratorium, gdzie książka będzie efektem wytężonej pracy kilku warsztatowych grup.

BOOK LAB - jak robi się książkę?

Laboratorium, w którym uczestnicy będą poznawać tajniki dotyczące projektowania książek czy rozmawiać na tematy z nimi związane przebiegać będzie w ściśle określonym harmonogramie. Będą w nim gościć kolejni partnerzyi eksperci, którzy podzielą się wiedzą i doświadczeniem z widzami.

Wrzesień należeć będzie do książki fotograficznej i TIFF Festival 2015 // Polska Now!. Honza Zamojski wraz z uczestnikami warsztatu skierują swoje zainteresowania w stronę narracji, którą budować będą właśnie dzięki zdjęciom. Dziesięć wyłonionych w otwartym naborze osób, pod okiem Zamojskiego, stworzy 10 indywidualnych photo booków, których omówienie i prezentacja będzie jednym z elementów lunchowego spotkania z publikacjami (a w nim m.in. spotkanie z Adamem Mazurem, wydawnictwem Sputnik Photos i inne).

Październik rozpocznie się od powrotu do literackiej strony książki przy okazji odbywającego się od 30 września do 4 października Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania. Dyskusje i spotkania z pisarkami i pisarzami z całego świata dadzą literacki kontent do rozpoczęcia kilkumiesięcznej akcji warsztatowej, której efektem będzie antologia opowiadań. 39 projektantów i ilustratorów będzie spotykało się w Dizajnie przez prawie 5 miesięcy, by w ciągu 140 godzin wspólnie stworzyć jedną publikację.

Warsztaty poprowadzą m.in. Marian Misiak, Viktorya Grabowska-Gadomska, Tomasz Bierkowski, Zbiok, Pilcrow. (Więcej informacji i szczegółów plan zajęć)

Dodatkowo w programie znajdą się również warsztaty dla dzieci (3D czyli Dizajn Dla Dzieci), spotkania z ekspertami otwarte dla publiczności, spontaniczne wizyty projektantów, nagłe odwiedziny producentów papieru. Czyli wszystko czym może rządzić się book club.

BOOK CLUB - zabierz książkę do łóżka!

Dizajn BWA zaprosi widzów do przestrzeni salonowej, w której, jak to w klubach czytelniczych, książka będzie również głównym tematem rozmów, choć nie ze względu na walory literackie.

Hubert Kielan i Anna Szczęsna (Witalis) wprowadzą do galerii żywy komikowy ogień, wielkie łóżko, intymne siedziska i elementy placu zabaw, by przenieść czytelnicze doświadczenia w sferę swobodnego bycia z książką.

W takiej aranżacji zostaną zaprezentowanie kolekcje 12 partnerów galerii - książki wyselekcjonowane przez zaprzyjaźnione wydawnictwa, instytucje, organizacje, osoby prywatne, współpracujące dotychczas z galerią. Ekspozycja ta przybliży widzom elementy związane z procesem projektowym książki.

Wyjątkowym elementem w przestrzeni galerii będzie również wielki pragotron (czyli paletowa tablica informacyjna), nad którego oprogramowaniem pracuje inż. Krzysztof Tyszecki. Jak w poczekalniach będzie on odmierzał czas między kolejnymi spotkaniami, informował o nowościach w Book Clubie, zmianach w Book Labie, o ciekawych gościach oraz postępach w pracy, swym specyficznym dźwiękiem zapraszając przechodniów do pochylenia się nad książką.

Book Club - pracownia projektowania książki / 3D czyli Dizajn Dla Dzieci / czytelnia / audytorium / łóżko / wielki pragotron, 5 września - 31 grudnia, galeria Dizajn BWA Wrocław, ul. Świdnicka 2-4

Zgłoś uwagę