Bon turystyczny - do kiedy można go wykorzystać?

Bon turystyczny to wsparcie dla rodzin z dziećmi ma być ono dodatkiem do sfinansowania wakacji. To finansowanie zostało wprowadzone w związku z sytuacją osłabienia gospodarki przez pandemię COVID-19. 


Bonem turystycznym będzie można zapłacić za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne realizowane w Polsce przez przedsiębiorców turystycznych oraz organizacje pożytku publicznego, które są wpisane na listę Polskiej Organizacji Turystycznej. Lista jest dostępna na stronie internetowej POT. Bon będzie ważny do końca marca 2022 r.

Lista podmiotów uprawnionych do akceptacji bonu turystycznego 

Kto otrzyma bon turystyczny?

Rodzice posiadający co najmniej jedno dziecko do 18 roku życia, na które przysługuje świadczenie Rodzina 500+ skorzystają z Bonu turystycznego w wysokości 500 zł na każde z dzieci. Rodzicom wychowującym dziecko z orzeczeniem niepełnosprawności przysługuje świadczenie w wysokości 1000 zł.

Warto zaznaczyć, że bon jest wolny od podatku i nie wlicza się do dochodu. Bon turystyczny przysługuje niezależnie od poziomu uzyskiwanego dochodu. Jeśli rodzić ma więcej niż jedno dziecko, otrzyma jeden kod z kwotą odpowiadającą liczbie posiadanych dzieci.

Jak złożyć wniosek o bon turystyczny?

Rejestracja do programu odbywa się całkowicie online. Należy zarejestrować się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS). System pozwala na łatwą rejestrację m.in. za pomocą Profilu Zaufanego, kwalifikowanego podpisu elektronicznego oraz niektórych systemów bankowości internetowej. Na swoim profilu PUE wystarczy wybrać odpowiedni wniosek o przyznanie dofinansowania. Bon zostanie aktywowany w systemie teleinformatycznym po potwierdzeniu poprawności lub aktualizacji danych.

Jak aktywować bon turystyczny?

Bon jest dostępny w formie unikalnego kodu, który rodzic otrzyma za pomocą widomości wysłanej za pomocą maila na podany adres skrzynki elektronicznej lub na wskazany numer telefonu wiadomością SMS. Bon turystyczny zostanie wygenerowany przez wygenerowany w systemie PUE ZUS.

Jak płacić za pomocą bonu turystycznego?

W celu zapłacenia bonem turystycznym należy go okazać podczas rezerwacji pobytu lub podczas zakwaterowania. Płatności dokonuje się za pomocą PUE ZUS. Bonem można zapłacić wielokrotnie, a w przypadku, gdy kwota będzie wyższa niż dostępne środki na bonie, będzie można dopłacić gotówką lub za pomocą przelewu. Zgłoś uwagę