Ślęza przenosi się na Kłokoczyce do najnowocześniejszego kompleksu we Wrocławiu

Już niebawem Ślęza przeniesie się na Kłokoczyce, gdzie dobiega końca budowa najnowocześniejszego kompleksu sportowego we Wrocławiu, składającego się z czterech części, z największym balonem w kraju. Obiekt w zamyśle będzie nowym domem zarówno piłkarzy, koszykarek, jak i dzieci trenujących w klubowej akademii.

  • fot. Ślęza Wrocław


Prace nad budową tak nowoczesnego obiektu we Wrocławiu przy ulicy Kłokoczyckiej 5 trwały przez ponad pół roku, a konstrukcja kompleksu piłkarskiego realizowana była przez świdnicką firmę Dabro Bau.

Nawierzchnia na wszystkich boiskach to najwyższej jakości trawa od renomowanego producenta Field Turf. Co ciekawe, sztuczna trawa od Field Turf służy setkom mniejszych i większych aren, grają na niej m.in. zespoły NFL – między innymi New England Patriots czy Detroit Lions, a także MLS – Portland Timbers oraz Seattle Sounders. Od wiosny do tego zacnego grona dołączą także piłkarze Ślęzy Wrocław, choć nie tylko, gdyż obiekt na Kłokoczycach będzie pełnił także funkcję komercyjną.

Kłokoczycki balon największym w Polsce

Powstający na Kłokoczycach, najnowocześniejszy kompleks piłkarski we Wrocławiu składa się z czterech części. Nad wszystkimi górować będzie pierwsza z nich, czyli wspomniane, wielkie boisko pokryte balonem od firmy Tilea.

Jest to największa tego typu konstrukcja w Polsce. Jej wykonanie różni się od innych przede wszystkim tym, że, w przeciwieństwie do pozostałych balonów, ten ma podwyższony sufit w newralgicznych miejscach - nad bramkami. Dzięki temu zawodnicy z łatwością będą w stanie wykonywać stałe fragmenty gry z bocznych sektorów boiska.

Co więcej, w porównaniu do innych typów powłok, nowoczesna konstrukcja na Kłokoczycach zapewni o 50 proc. lepsze zachowanie ciepła, co ma istotne znaczenie zwłaszcza w miesiącach zimowych.

– Przy takiej inwestycji nie ma miejsca na półśrodki i tymczasowe rozwiązania. Chcemy zapewnić wszystkim użytkownikom naszego kompleksu piłkarskiego możliwie jak najlepsze warunki do grania – u nas mają się czuć komfortowo od przyjazdu na obiekt, przez wyjście na murawę, po opuszczenie budynku klubowego. Oszczędność na materiale, bądź nawierzchni w momencie budowy będzie oznaczała dodatkowe koszty w przyszłości, bowiem słabej jakości sprzęt i materiał po chwili będzie trzeba wymienić – mówi prezes zarządu Ślęzy Wrocław Katarzyna Ziobro.

Pod balonem do dyspozycji będzie aż siedem boisk o wymiarach 20x40 metrów, a każde dostępne do wynajmu przez siedem dni w tygodniu. Cały obiekt został oświetlony energooszczędnymi lampami o mocy 300 luksów dla dodatkowego komfortu grania.

Miejsce dla pierwszego zespołu oraz młodzieżowców

Druga część to pełnowymiarowy obiekt, którego głównym przeznaczeniem będą mecze piłkarzy Ślęzy Wrocław (III liga, grupa III) w rozgrywkach ligowych. Także i on będzie miał sztuczną nawierzchnię, która spełnia wymogi licencyjne wielu poziomów rozgrywek.

Taki obrót spraw oznacza jedno - zawodnicy Ślęzy Wrocław po wielu latach tułaczki, kiedy to grali na Zakrzowie, przy ul. Wróblewskiego, przy Oporowskiej 62 czy nawet w Oławie, w końcu będą mieli swój obiekt, na którym będą mogli bez żadnych obaw rozgrywać piłkarskie pojedynki, dzieląc się przy tym znakomitym boiskiem z akademią piłkarską.

To właśnie centralna murawa będzie służyć także drużynom młodzieżowym AP Ślęzy Wrocław. Dotychczas również dzieci nie miały swojego „domu”, korzystając z gościnności innych wrocławskich obiektów. Co ważne, wraz z konstrukcją oświetlenia mecze będzie można rozgrywać także o późniejszych godzinach.

Docelowo obiekt pomieści niecały 1000 kibiców, a cała trybuna ma być zadaszona.

Znajdzie się miejsce na budynek klubowy

Balon i stadion przedzielać będzie budynek klubowy. Oczywiście dla wszystkich użytkowników dostępne będzie pełne, nowoczesne zaplecze szatniowo-sanitarne, pozwalające wygodnie przygotować się do gry i odświeżyć się po jej zakończeniu. W budynku powstanie także pomieszczenie będące miejscem, w którym na ekranach wyświetlane będą obrazy z boisk pod balonem. Wszystko za sprawą kamer, transmitujących na żywo każde zagranie. To bardzo duże udogodnienie dla rodziców, którzy w komfortowych warunkach będą mogli obejrzeć swoje pociechy podczas turniejów, czy meczów towarzyskich.

Oczywiście, budynek będzie pełnił również rolę siedziby władz klubu.

Centrum sportu będzie skomercjalizowane

Ostatnią z części budowy będą dwa orliki, które wciąż są w trakcie konstrukcji. Ich wymiary to 26x52 m, ale także i one będą miały sztuczną murawę oraz oświetlenie.

Każda z części kompleksu piłkarskiego będzie przede wszystkim domem dla zawodników Ślęzy Wrocław oraz Akademii Piłki Nożnej Ślęzy Wrocław, ale jak zapewniają w klubie, w żadnym wypadku nie wyklucza to także możliwości wynajmu obiektu przez inne kluby sportowe w stolicy Dolnego Śląska i okolicach - czy osoby prywatne.

Kompleks piłkarski na Kłokoczycach jest do dyspozycji każdego, kto będzie chciał z niego skorzystać. Z założenia, oprócz domu Ślęzy, Kłokoczyce mają być także domem wszystkich wrocławian. Dla tych, którzy chcą aktywnie spędzić czas organizowane będą różnego rodzaju wydarzenia, z ligą drużyn amatorskich na czele.

fot. slezawroclaw.pl

– Drzwi naszych obiektów są otwarte dla każdego. Zapraszamy kluby na treningi i mecze towarzyskie, zapraszamy akademie z całego kraju na turnieje organizowane przez Ślęzę Wrocław, zapraszamy firmy do tworzenia drużyn, które wezmą udział w lidze biznesowej, wreszcie zapraszamy także wszystkich, którzy po prostu chcą spotkać się ze znajomymi i zagrać mecz. Z naszej strony dołożymy wszelkich starań, aby obiekt spełnił oczekiwania nawet najbardziej wymagających zawodników – zapewnia Katarzyna Ziobro.

Wynajem boisk pod balonem rozpocznie się niebawem, a jeszcze w styczniu pierwsze grupy młodzieżowe Ślęzy prawdopodobnie rozpoczną pierwsze treningi w nowym domu wrocławskiego klubu.Zgłoś uwagę