Szansa na biznes w Nevadzie

Przedsiębiorcy, którzy zamierzają nawiązać współpracę z firmami amerykańskimi już wkrótce będą mieli do tego doskonałą okazję. Na 20 kwietnia 2016 r. zaplanowano we Wrocławiu wizytę gubernatora amerykańskiego stanu Nevada wraz z grupą tamtejszych przedsiębiorców.  Amerykanie spotkają się z dolnośląskimi firmami na bezpośrednich rozmowach biznesowych.

  • nevada

    fot. ilustracyjne


W lutym tego roku amerykańska delegacja w poszukiwaniu kooperantów i inwestorów odwiedziła siedem polskich miast- Warszawę, Kraków, Katowice, Poznań, Lublin, Rzeszów i Wrocław. Po spotkaniach stolice regionów przedstawiły oferty współpracy. Najciekawszą dla Amerykanów okazała się propozycja Dolnego Śląska, przygotowana przez Dolnośląską Agencję Współpracy Gospodarczej sp. z.o.o. we współpracy z Urzędem Marszałkowskim. Zdaniem Amerykanów, dolnośląskie firmy wybijają się pod względem innowacyjności i elastyczności działania.

 - Dolny Śląsk ma jedną  z najsilniejszych gospodarek w Polsce, intensywnie napędzaną  przez nowoczesne technologie - mówi Maryla Nesbit, Menadżer ds. Działalności Międzynarodowej biura Gubernatora Stanu Nevada. - To bardzo ważny argument  dla amerykańskich przedsiębiorców. Doceniliśmy również tempo i profesjonalizm z jakim odpowiedziano na nasze potrzeby. W biznesie to bardzo ważne.

- Po wstępnych rozmowach z przedstawicielami stanu Nevada,  przygotowaliśmy ofertę, zaspokajającą oczekiwania i potrzeby obydwu stron- zarówno pod względem gospodarczym, jak i współpracy naukowo-badawczej- twierdzi Andrzej Jamrozik, prezes DAWG sp. z o.o. -  Kooperujemy z wieloma innowacyjnymi dolnośląskimi firmami, które nie tylko spełniają oczekiwania amerykanów, bo odpowiadają interesującym im sektorom, ale również same zainteresowane są ekspansją na światowe rynki.

Wrocław – Nevada

Na Dolnym Śląsku Amerykanie zamierzają nawiązać współpracę z przedsiębiorstwami przemysłu obronnego, samochodowego, lotniczego , a także farmaceutycznego. Zależy im na podjęciu kontaktów gospodarczych oraz  naukowych z naszymi  firmami, uczelniami i ośrodkami badawczymi.

Zainteresowanie polskich firm Nevadą rośnie ze względu na oferowane bardzo dogodne warunki otwierania i prowadzenia działalności gospodarczej. Są one o wiele bardziej konkurencyjne niż w innych amerykańskich stanach.

Nevada, po głębokim kryzysie, jaki dotknął USA w 2008 roku, bardzo prężnie zaczęła się rozwijać. Obecnie gospodarka stanu rośnie w tempie 2,5 proc. rocznie, a PKB wynosi 125 mld dolarów. Bezrobocie z ponad 14 proc. spadło do 6 proc., stworzono 140 tys. nowych miejsc pracy.

Nevada  to także światowa stolica targów

Odbywa się tu 22 tys. wydarzeń handlowych rocznie, odwiedzanych przez 6 mln uczestników ze wszystkich stron świata. To także centrum innowacyjności, ze światowej klasy ośrodkami i parkami technologicznymi, których przykładem jest Tahoe-Reno Industrial Center (RTIC), gdzie między innymi Tesla zlokalizowała swoją gigantyczną fabrykę baterii. Nevada jest liderem w takich sektorach jak lotnictwo czy nowoczesne technologie produkcji. Rocznie stan odwiedza 45 mln turystów.

Firmy zainteresowane spotkaniem z amerykańskimi przedsiębiorcami mogą się zgłaszać do Dolnośląskiego Centrum obsługi Inwestora i Eksportera DAWG sp. z o. o.

tel. + 48 71 794 54 46
e-mail: dcoie@dawg.pl, coie@dawg.plZgłoś uwagę