Bezpieczna droga do szkoły. Patrole SM przed pierwszą lekcją

25 wrocławskich podstawówek zostało wytypowanych do akcji Bezpieczna szkoła. Codziennie od poniedziałku do piątku w g. 7.30 - 8.15 strażnicy miejscy będą pilnować przejść dla pieszych w okolicach szkół. Chcą uświadomić kierowcom, że muszą tutaj uważać na najmłodszych uczniów.

  • fot. SM Wrocław

  • Bezpieczna droga do szkoły, strażnicy miejscy patrolują przejścia dla pieszych, fot. SM Wrocław

    Bezpieczna droga do szkoły, strażnicy miejscy patrolują przejścia dla pieszych, fot. SM Wrocław

  • fot. SM Wrocław

  • fot. SM Wrocław


– Zależy nam na tym, by dać prowadzącym samochody sygnał, że właśnie w tym miejscu znajduje się przejście dla dzieci idących do szkoły –  tłumaczy Waldemar Forysiak, zastępca komendanta Straży Miejskiej Wrocławia. - Powinni zwolnić i zachować szczególną ostrożność – podkreśla.

Dotyczy to także samych pieszych, czyli dzieci i ich rodziców.

Strażnik miejski patroluje przejście dla pieszych, fot. SM Wrocław

–  Nie spieszymy się, nie wbiegamy. Bądźmy uważni. Przechodźmy przez przejście w sposób rozważny i bezpieczny –  radzi Forysiak. I zapowiada, że patrole SM będą kontrolować też sposób parkowania w pobliżu szkół.

–  Często zdarza się, że pojazdy ograniczają zarówno pieszym, jak i innym kierowcom widoczność i stwarzają zagrożenie - tłumaczy Forysiak. Takie samochody mogą zostać odholowane, a kierowcy ukarani mandatem. Zwiększone zagrożenie komunikacyjne, według strażników, występuje przed 25 wrocławskimi szkołami.

2 i 3.09 patrole SM kontrolowały sytuację przed 11 placówkami: ZS-P nr 11 i 20, a także przed SP: 2, 34, 42, 45, 67, 72, 77, 83 i 98.

W sumie patrole znajdą się przed 25 szkołami. Na stałe będą pojawiać się przed czterema: SP 34, SP 45, SP 77 i ZS-P nr 20. Przed resztą –  rotacyjnie.

Czytaj też: Paskowanie zebr przed szkołami idzie pełną parą [WIDEO]

Program „Bezpieczna droga do szkoły” jest realizowany przez Biuro Zrównoważonej Mobilności Urzędu Miejskiego Wrocławia, Oficer Pieszą, Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu.

Szkolne Ulice

By zwiększać bezpieczeństwo dzieci, w tym roku pod kolejnymi szkołami zostanie wprowadzony zakaz ruchu na pół godziny przed pierwszą lekcją. Akcja Szkolne Ulice zacznie się w październiku pod trzema wrocławskimi placówkami.

Czytaj też: Pilotażowy projekt Szkolna ulicaZgłoś uwagę