Aquapark wybrał wykonawcę rozbudowy. Będą dwa nowe baseny!

Jest wykonawca, który zaprojektuje i rozbuduje wrocławski Aquapark. Spółka Wrocławski Park Wodny S.A. rozstrzygnęła właśnie przetarg. W postępowaniu najlepszą ofertę złożyła katowicka firma PPUH Transcom Sp. z o. o. Inwestycja ma kosztować 9,4 mln złotych brutto, czyli o półtora miliona mniej, niż założył inwestor. 

  • aquapark wrocław

    Rozbudowa wrocławskiego Aquaparku, wizualizacja


Zgodnie z  umową wykonawca będzie miał 11 miesięcy na zrealizowanie inwestycji. Oznacza to, że w kolejnym sezonie letni goście Aquaparku będą mieć do dyspozycji dodatkowe baseny zewnętrzne, budynek przebieralni z 564 szafkami wraz z zapleczem sanitarnym i kasy biletowe.

- Cieszymy się, że inwestycja będzie dużo tańsza, niż zakładaliśmy – mówi Grzegorz Kaliszczak, prezes Wrocławskiego Parku Wodnego S.A. – Założeniem koncepcji na bazie której wykonawca zrealizuje teraz projekt jest jeszcze lepsze zagospodarowanie naszego terenu, zwiększenie jego atrakcyjności i szybsza obsługa gości przy kasach.  

Obecny kompleks Aquaparku Wrocław jest już jednym z największych tego typu obiektów w Polsce. Rocznie jest odwiedzany przez prawie dwa miliony gości, którzy mają do dyspozycji baseny wewnętrzne, zewnętrzne, zjeżdżalne, saunarium z ogrodem saunowym, fitness i siłownię, plaże i miejsca do wypoczynku.

Zwłaszcza w sezonie letnim bywa, że w aquaparku nie da wcisnąć przysłowiowej szpilki, a w szatniach brakuje wolnych szafek.

Decyzja: rozbudowa

Mając powyższe na względzie, zarząd Wrocławskiego Parku Wodnego S.A. postanowił zagospodarować dodatkowy fragment terenu, który graniczy z ulicą Petrusewicza od strony północnej, a ze Wzgórzem Andersa od strony zachodniej. Powstaną tam dwa zewnętrzne baseny wraz z budynkami – szatniowo-sanitarnym, technicznym i kasowym.

– Chcemy stworzyć autonomiczną część zewnętrzną, z dostępem od ulicy Petrusewicza. Na placu wejściowym powstanie budynek kasowy z bramką obrotową, skąd będzie można przejść w głąb terenu do nowych i istniejących basenów zewnętrznych – mówi Grzegorz Kaliszczak, prezes Wrocławskiego Parku Wodnego S.A., i wyjaśnia co oznacza „część autonomiczna”: 

– Goście, którzy będą latem chcieli skorzystać tylko ze strefy zewnętrznej, uzyskają taką możliwość. To pozwoli nam też rozładować kolejki przy kasach i usprawnić obsługę. 

Koncepcyjne wyzwanie

Dla projektantów koncepcji wyzwaniem była znaczna różnica poziomów pomiędzy placem wejściowym a poziomem niecek basenowych. Dlatego nowe budynki będą częściowo ukryte pod ziemią w istniejącej skarpie. Wejścia do obu zabudowań zaplanowano od strony i z poziomu ulicy Petrusewicza.

– Wszystkie elewacje mają być obłożone jasnymi, szarymi płytami z betonu architektonicznego w różnych rozkrojach. Ślusarka zewnętrza, obróbki blacharskie w kolorze ciemnoszarym. Budynek szatniowy i techniczny zostaną pokryte zielonym dachem – wylicza warunki stawiane projektantom Grzegorz Kaliszczak.

Co ważne, projekt przewiduje jeszcze więcej zielni na terenach zewnętrznych aquaparku. Na nowo zagospodarowanym obszarze pojawią się 22 drzewa, 2,5 tys. krzewów i traw ozdobnych, ponad 700 mkw. trawnika.

Wizualizacja nowej części kompleksu z wejściem od ul. Petrusewicza

W budynku szatniowo-sanitarnym powinna znaleźć się szatnia koedukacyjna z szafkami ubraniowymi i kabinami do przebierania, pomieszczeniem dla matki z dzieckiem oraz natryski i toalety – oddzielnie damskie i męskie.

W budynku technicznym będą m.in. hala filtrów i zbiorniki przelewowe. Budynek kasowy natomiast składać się będzie z jednego pomieszczenia, wyposażonego w dwa stanowiska robocze i okna kasowe.

Pieniądze na wszystkie prace będą pochodziły z budżetu Wrocławskiego Parku Wodnego S.A. – Jesteśmy ewenementem w skali kraju, placówką, do której gmina nie tylko nie musi dokładać, ale która od lat wychodzi na plus – zapewnia Grzegorz Kaliszczak.

– Ubiegły rok zamknęliśmy ponad ośmiomilionowym zyskiem. Naszym celem nie jest zarabianie, ale realizowanie misji dla mieszkańców Wrocławia, którzy chcą coraz więcej czasu poświęcać sportowi i rekreacji, co nas bardzo cieszy i motywuje do dalszego rozwoju – dodaje prezes WPW S.A. 

To, co najważniejsze

Po rozbudowie kompleksu goście aquaparku będą mieli do dyspozycji dwa nowe baseny zewnętrzne z powiększoną plażą.

Pierwsza niecka będzie miała charakter rekreacyjny – jej powierzchnia wyniesie 425 mkw., a głębokość 1,20 m. Druga – o pow. 82 mkw. i głębokości 0,4 m – będzie przeznaczona dla dzieci. W brodziku zainstalowane zostaną jeżyki wodne, dzwonki wodne i zjeżdżalnia „słoń”.

Baseny zostaną doposażone w specjalne wózki inwalidzkie i dźwigi dla osób niepełnosprawnych oraz w cztery stanowiska dla ratowników.

A propos rozwoju...

Wrocławski aquapark ma już 11 lat. Jest jednym z najchętniej odwiedzanych tego typu obiektów w Europie. Do tej pory z jego usług skorzystało już 16 mln osób.

Spółka WPW S.A. jest również inwestorem budowy nowego wrocławskiego kompleksu basenowego na wrocławskim Brochowie. Od września planuje wspierać wrocławskich uczniów z tzw. podwójnego rocznika, oferując im we współpracy z Urzędem Miejskim Wrocławia swój obiekt na atrakcyjne zajęcia wuefu.

oprac na podst. materiałów Aquapark WrocławZgłoś uwagę