„Alicja w Krainie Zmysłów” – ogród sensoryczny dla dzieci z wadami wzroku

Dzięki Fundacji „Zobacz mnie” na terenie Ośrodka Szkolno-Wychowawczego przy ul. Kamiennogórskiej powstał niezwykły ogród pn. „Alicja w Krainie Zmysłów”. To świetne wsparcie dla dzieci z wadami wzroku, które pozostają pod opieką ośrodka. 

  • ogród sensoryczny, dzieci z wadami wzroku

    W „Alicji w Krainie Zmysłów”, źródło: Fundacja „Zobacz mnie"


Ogród to niezwykła przestrzeń dydaktyczna. Będzie on wykorzystywany przez uczniów szkoły w trakcie zajęć lekcyjnych oraz przerw, jako miejsce relaksu i zdobywania nowych doświadczeń. 

Cały teren podzielony został na części odpowiadające pięciu zmysłom: słuchu, wzroku, zapachu, smaku i dotyku.

Zapach, wzrok, smak

Intensywna woń kwiatów, lawendy, smak zerwanych prosto z krzaczka poziomek i malin, delikatna faktura i fantazyjne kształty liści drzew i krzewów posadzonych w ogrodzie – to tylko drobna zapowiedź wrażeń, oddziałujących na zmysły, z którymi mogą się zetknąć w tym miejscu dzieci niewidome i niedowidzące. Te, które mają bardzo słaby wzrok, mogą się cieszyć intensywnymi barwami kwiatów i krzewów, które zostały posadzone w ogrodzie.

Ogród „Alicja w Krainie Zmysłów”, źródło: Fundacja „Zobacz mnie”

Dotyk

Dodatkowo, podopieczni Ośrodka Szkolno-Wychowawczego mogą w ogrodzie stopami wyczuć miejski bruk, piasek jak na plaży, szyszki jak w lesie, żwir, otoczaki, drewniane pniaki czy leśną korę. Z kolei główna ścieżka wykonana jest ze specjalistycznej kostki betonowej z elementami wspomagającymi osoby z wadami wzroku.

– Dzięki temu dzieciaki nauczą się, jak prawidłowo ocenić odległość, jak zbadać laską teren, jak przejść przez ulicę czy pokonać krawężnik. Po prostu – jak być bezpiecznym i niezależnym – mówi Agnieszka Aleksandrowicz, prezes Fundacji „Zobacz mnie”.

Słuch

Jedną z największych atrakcji ogrodu są plenerowe instrumenty muzyczne – ogromne bębny, dzięki którym dzieci mogą obcować z wibrującymi dźwiękami.

– Ogród oferuje szeroką gamę wrażeń zmysłowych dla dzieci. Kompozycja jest tak zaprojektowana, że bodźce pozawzrokowe są użyte w większym natężeniu niż w zwykłym ogrodzie. Wierzymy, że będzie to dla niewidomych dzieci swoisty poligon doświadczalny i miejsce, w którym będą się nie tylko uczyć, ale i doskonale bawić – wyjaśnia Agnieszka Aleksandrowicz.  

Ogród „Alicja w Krainie Zmysłów”, źródło: Fundacja „Zobacz mnie”

Budowa ogrodu kosztowała niemal 270 tys. złotych.

W ogrodzie zamieszkał też wrocławski krasnal – Ogrodnik.Zgłoś uwagę