60 lat Wrocławskiego Teatru Pantomimy

- 60 lat to bardzo ważny wiek, dlatego chcemy świętować ten jubileusz uroczyście z widzami – mówi Agnieszka Charkot z Wrocławskiego Teatru Pantomimy im. Henryka Tomaszewskiego. – przygotowaliśmy bardzo różne interdyscyplinarne działania związane z pantomimą.


- Obchodzimy jubileusz, ale chcemy też spojrzeć w przyszłość, zaprosić widzów do dyskusji o pantomimie – wyjaśnia Zbigniew Szymczyk, dyrektor Wrocławskiego Teatru Pantomimy. – Pantomima zmienia się, ewoluuje i o tym będziemy rozmawiać.

Wrocławski Teatr Pantomimy chce przypomnieć widzom w całej Polsce tradycję polskiej pantomimy oraz jej twórcę Henryka Tomaszewskiego. Z tej okazji przez cały rok pod hasłem „Przestrzenie ruchu” odbywać się będą działania teatralne adresowane do widzów w różnym wieku – do dzieci, młodzieży, seniorów.

- Zależy nam także na dotarciu do tych osób, które nie znają pantomimy, albo boją się, że jej nie zrozumieją – opowiada Agnieszka Charkot. – Dlatego organizujemy warsztaty dla nauczycieli, na których wyjaśniamy podstawowe pojęcia związane z pantomimą, tłumaczymy język ciała. Pantomima nie jest tak trudna do zrozumienia jak niektórzy sądzą, przecież wszyscy wykorzystujemy komunikację pozawerbalną. Nie trzeba się tego bać!

W ramach jubileuszu Wrocławski Teatr Pantomimy planuje aż cztery premiery. Pierwszą będzie spektakl dla dzieci przygotowany przez Konrada Dworakowskiego „Hydrokosmos”, luźno odwołujący się do „Małej Syrenki” Hansa Christiana Andersena. Spektakl będzie mieć premierę 27 listopada na Scenie na Świebodzkim.

Kolejna premiera planowana jest w Sylwestra 2015. Na Dużej Scenie Teatru Polskiego zobaczymy „Batory-trans” debiutancki spektakl Martyny Majewskiej, zwyciężczyni Konkursu na Debiut Reżyserski w Pantomimie. W planach są też dwie realizacje dwóch twórców – Maćko Prusaka i Leszka Bzdyla, którzy rozpoczynali swoją drogę artystyczna właśnie w Pantomimie.

Kolejną strefą działań jubileuszowych jest edukacja. Mimowie pracują z młodzieżą, dziećmi i seniorami w oparciu o mit o  Dedalu i Ikarze. Grupy młodzieżowa i seniorów spotykają się na bezpłatnych warsztatach, na których poznają techniki pantomimy, razem przygotowują wspólne przedstawienie. Natomiast w Kinie Nowe Horyzonty dzieci biorą udział w ruchowych porankach – oglądają w niedzielne poranki animacje, które później są inspiracją do działań ruchowych z aktorami Pantomimy. Poranki organizowane są co niedziela o godz. 10.

W ramach zajęć edukacyjnych prowadzone są też warsztaty dla nauczycieli pod tytułem „Wiem, kim był Henryk Tomaszewski”. Nauczyciele uczą się jak rozumieć pantomimę i jak o niej mówić uczniom.

Pantomima z okazji jubileuszu ma zamiar zorganizować działania performatywne w największych polskich miastach – w Poznaniu, Gdański, Warszawie, Łodzi, Krakowie i oczywiście we Wrocławiu. Tygodniowe warsztaty z mieszkańcami miast będą kończyć się prezentacją w przestrzeni miejskiej.

Jubileuszowi towarzyszyć będą też wydawnictwa – bogato ilustrowana interaktywna książka dla dzieci i wydawnictwo porządkujące wiedzę na temat Pantomimy.

Mimowie zamierzają też zorganizować pięciodniową prezentację wszystkich przedstawień przygotowanych w ramach jubileuszu – „Pantomima porusza”, internetową transmisję dyskusji panelowej zamykającej obchody jubileuszu – Pantomima Live Stream, wystawę zdjęć z opisem historii wrocławskiej Pantomimy – „Pantomima POLSKA” oraz akcję, w ramach której na murach zawisną biodegradowalne plakaty z ilustracjami z przedstawień WTP – „Pantomima NA MURACH”.

Zgłoś uwagę