50. rocznica orędzia „Przebaczamy i prosimy o przebaczenie…”

Otwarcie wystawy polsko-niemieckiej, przegląd filmowy, spektakl oraz koncert w NFM. Dokładnie pół wieku temu wystosowano orędzie biskupów polskich do niemieckich.

 • Karta z "Orędzia..." ze sławnym zdaniem w ostatnim akapicie. Oryginał Oręzia znajduje się w archiwum w Kolonii; fot.: www.kardynalkominek.pl

  Karta z "Orędzia..." ze sławnym zdaniem w ostatnim akapicie. Oryginał Oręzia znajduje się w archiwum w Kolonii; fot.: www.kardynalkominek.pl

 • Papież Paweł VI kreował Bolesława Kominka na kardynała; fot.: www.kardynalkominek.pl

  Papież Paweł VI kreował Bolesława Kominka na kardynała; fot.: www.kardynalkominek.pl

 • Pomnik kard. Kominka na Ostrowie Tumskim; fot. wroclaw.pl

  Pomnik kard. Kominka na Ostrowie Tumskim; fot. wroclaw.pl

 • Wystawa „Pojednanie / Versöhnung in progres… Kościół katolicki i relacje polsko-niemieckie po 1945 r.”

  Wystawa „Pojednanie / Versöhnung in progres… Kościół katolicki i relacje polsko-niemieckie po 1945 r.”

 • Wystawa „Pojednanie / Versöhnung in progres… Kościół katolicki i relacje polsko-niemieckie po 1945 r.”

  Wystawa „Pojednanie / Versöhnung in progres… Kościół katolicki i relacje polsko-niemieckie po 1945 r.” Po wystawie oprowadzają Marek Mutor i Robert Żurek

 • Wystawa „Pojednanie / Versöhnung in progres… Kościół katolicki i relacje polsko-niemieckie po 1945 r.”

  Wystawa „Pojednanie / Versöhnung in progres… Kościół katolicki i relacje polsko-niemieckie po 1945 r.”


18 listopada 2015 obchodzimy 50. rocznicę wystosowania „Orędzia biskupów polskich do ich niemieckich braci w Chrystusowym urzędzie pasterskim”, w którym znalazło się słynne zdanie: „Udzielamy wybaczania i prosimy o nie”.

Główne obchody rocznicy rozpoczną się w południe w Ratuszu otwarciem wystawy „Pojednanie / Versöhnung in progres… Kościół katolicki i relacje polsko-niemieckie po 1945 r.”. – Wystawa dokładnie w rocznicę Orędzia będzie otwarta we Wrocławiu i w Berlinie – podkreśla Marek Mutor, dyrektor Ośrodka Pamięć i Przyszłość. – Mało jest takich polsko-niemieckich inicjatyw, dlatego przygotowanie tej wystawy było dla nas praktyczną lekcją z dialogu – dodaje. Wystawa pokazuje jakie były kamienie milowe w powojennych relacjach naszych narodów, ale podkreśla także że jest to proces, który ciągle trwa. – W wystawie podkreślamy, że Orędzie biskupów polskich do biskupów niemieckich było najważniejszym tego typu dokumentem w historii, był kamieniem, który ruszył lawinę – dodaje dr Robert Żurek, autor wystawy.

Treść orędzia oraz odpowiedź niemieckich biskupów można przeczytać tutaj – kliknij.

Wystawę będzie można obejrzeć do 17 stycznia 2016 roku we wrocławskim Ratuszu oraz w Berlinie. Następnie w innych miastach będzie prezentowana wersja podróżująca. Jej organizatorami są Ośrodek Pamięć i Przyszłość oraz Maximilian-Kolbe-Stiftung.

Obchody jubileuszowe 50. rocznicy wystosowania „Orędzia biskupów polskich do biskupów niemieckich”

Obchody jubileuszowe 50. rocznicy wystosowania „Orędzia biskupów polskich do biskupów niemieckich”

Eventy
Termin od 18 listopada 2015 do 18 listopada 2015

Miejsce Stary Ratusz Muzeum Miejskie Wrocławia

Zobacz

18 listopada 1965 r. polscy biskupi obecni na Soborze Watykańskim II wystosowali list znany jako Orędzie biskupów polskich do biskupów niemieckich. W dokumencie tym polscy hierarchowie przybliżają trudną historię relacji polsko-niemieckich, zapraszają niemiecki episkopat do udziału w uroczystościach Milenium Chrześcijaństwa w Polsce w 1966 r. oraz wzywają do pojednania: „W tym jak najbardziej chrześcijańskim, ale i bardzo ludzkim duchu wyciągamy do Was, siedzących tu, na ławach kończącego się Soboru, nasze ręce oraz udzielamy wybaczenia i prosimy o nie”. Wystosowanie „Orędzia…” spotkało się z ostrym sprzeciwem władz i represjami wobec Kościoła w Polsce. Słowa te okazały się kluczowe dla powojennych relacji polsko-niemieckich, a ich autor, wrocławski metropolita kard. Bolesław Kominek, może być zaliczany do Ojców Europy (CZYTAJ TUTAJ).

Kardynał Bolesław Kominek do Wrocławia przyjechał w październiku 1956 roku. Jednak nominację biskupią i urząd administratora we Wrocławiu dostał już pięć lat wcześniej. Nie mógł jednak wówczas przybyć na Dolny Śląsk, a sakrę biskupią przyjął potajemnie 10 października 1954 w Przemyślu. Dopiero 28 czerwca 1972 został pełnoprawnym arcybiskupem metropolitą wrocławskim, pierwszym od śmierci Adolfa Bertrama w 1945.
Zmarł 10 marca 1974 we Wrocławiu i został pochowany w krypcie archikatedry wrocławskiej.Zgłoś uwagę