28. Finał WOŚP. We Wrocławiu zebrano 1 807 706,64 zł [ZDJĘCIA]

Tegoroczny Finał WOŚP we Wrocławiu był pod każdym względem wyjątkowy i głośny. Dwudniowe świętowanie trwało od 11 stycznia, a w niedzielę, odbył się wielki Finał! Impreza po kilku latach przerwy powróciła na wrocławski Rynek. 11 wrocławskich sztabów zebrało łącznie 1 807 706,64 zł. Z kolei na rzecz 28. Finału WOŚP przekazano już łącznie ponad 115 mln zł!


Świetne koncerty, zaskakujące wydarzenia, niezwykli goście, arcyciekawe licytacje i tradycyjny Bieg Tyłem „Policz się z cukrzycą” – to tylko niektóre atrakcje Finału, który w tym roku skupił się na zbieraniu środków na zakup najnowocześniejszych urządzeń dla ratowania życia i zdrowia dzieci potrzebujących różnego rodzaju operacji.

W niedzielę, 12 stycznia na wrocławskich ulicach kwestowało ponad 1500 wolontariuszy z 11 sztabów. W całym kraju było ich ponad 120 tysięcy. – Muszę przyznać, że z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy gram dopiero trzeci rok i już zdaję sobie z tego sprawę, że to zdecydowanie za krótko. Wspaniale jest pomagać, tym bardziej tym najmłodszym, którzy każdego dnia wyczekują pozytywnej informacji o stanie swojego zdrowia – mówi Klaudia, wolontariuszka WOŚP 2020.

W tym roku honorowy patronat nad imprezą objął prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

Wielki Finał 2020

28. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy rozpoczął się w niedzielę, 12 stycznia. Na początek bieg „Policz się z cukrzycą”, który wystartował z Rynku. Uczestnicy pokonali trasę długości kilometra, ale nie było to łatwe wyzwanie, bowiem biegli tyłem.

Na Rynku pojawili się różni wystawcy, w tym wiele drużyn sportowych, tradycyjnie był to raj dla miłośników wszelkiego rodzaju pojazdów. Odwiedzający mieli szansę spotkać koszykarzy Śląska Wrocław, którzy poprowadzili trening dla najmłodszych, ekipę WTS Sparta Wrocław, mistrzów Polski w futbolu amerykańskim z Panthers Wrocław oraz Wrocław Wanderers, drużynę quidditcha.

Jak co roku podczas Finału, w ratuszu można było skorzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych w ramach akcji „Biała Niedziela” (badania m.in. w Muzeum Miejskim Wrocławia, Sukiennice 14/15, w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym, w Klinice Chirurgii i Urologii Dziesięcej USK, w Klinice Przylądek Nadziei USK).

Swoje stanowiska przygotowali m.in. Straż Miejska Wrocławia, Wrocławski Tor Wyścigów Konnych Partynice, Muzeum Motoryzacji Topacz czy Classic Cars Wrocław.

Można również było zobaczyć motocykle, konstruowane przez studentów w ramach projektu LEM Wrocław – Light Electric Motorcycle. Za nami także widowiskowy występ Gwardii Gryfa – mistrzów sbandieratori. Półfinaliści „Mam Talent” wykonali dwa pokazy włoskiej sztuki żonglerki chorągwiami.

Na Rynku nie brakowało wspólnych tańców, nie tylko ludowych! Wiele osób wspaniale bawiło się w trakcie popularnej Belgijki, niezwykle integrującego tańca!

Koncertów moc

Dla wielu osób odwiedzających wrocławski Finał największą atrakcją są koncerty. Nie brakowało ich także w tym roku.

Na scenie głównej na Rynku pojawiła się wyluzowana, młoda i ostro funkująca krakowska grupa Mikrokosmos, jeden z najciekawszych zespołów alternatywnego reggae NO LOGO, Wrocławska Orkiestra Gitarowa, doskonale znani we Wrocławiu szczecińscy wymiatacze z Chorych, czerpiąca ze ska, reggae i swingu wrocławska grupa Conga Line, zjawiskowa wokalistka Nikola Warda i wreszcie grający prawdziwego, bezkompromisowego rock’n’rolla zespół Dr Misio, którego liderem jest jeden z najlepszych polskich aktorów Arkadiusz Jakubik, oraz Bitamina, która w tym roku zawojowała polską scenę alternatywną i pojawiła się na scenie tuż przed punktem kulminacyjnym Finału.

Koncerty odbywały się też w Starym Klasztorze. Pod szyldem najgłośniejszej orkiestry świata wystąpiły tam, mający grupę oddanych fanów, zespół Pull The Wire z Żyrardowa, znakomita grupa Hope, wykonującą rapcore i nu metal, cykliczny projekt Gitarowe Przeboje Wszech Czasów i legendarny wrocławski zespół punkrockowy Blade Loki z nową wokalistką Dorotą „Doris” Karasińską.

Przedmioty przeznaczone na aukcję

Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy można wspierać bezpośrednio przekazując datki do ponad tysiąca wrocławskich wolontariuszy, ale także można skorzystać z licznych aukcji internetowych, z których środki także zostaną przekazane na szczytny cel. Poniżej prezentujemy kilka wrocławskich licytacji.

 
28. Wrocławski Finał WOŚP

28. Wrocławski Finał WOŚP

Koncert / Akcje społeczne / Zdrowie / Dla wszystkich
Termin 12 stycznia 2020 12:00

Miejsce Rynek

Zobacz

Kulminacja

...czyli Światełko do Nieba, na które przyszedł czas tuż po koncercie Bitaminy, na Rynku. Światełko poprzedzone było przemowami marszałka województwa dolnośląskiego Cezarego Przybylskiego, a także prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka.

Zanim mieszkańcy odpalili sztuczne ognie i specjalnie przygotowane na tę okazję światełka, w głośnikach wybrzmiała piosenka ku czci śp. Pawła Adamowicza, byłego prezydenta Gdańska.

Wiatr w żagle, czyli pierwszy dzień świętowania 

Start 28. Finału odbył się w sobotę, 11 stycznia. To właśnie w tym dniu w Starym Klasztorze zagrali Shantymani oraz odbył się Bałkański Sylwester.

Wrocławskie środowisko szantowe nie od dziś wspiera WOŚP, tym razem na scenie pojawili się Mietek Folk, W Stronę Portu, Jan i Klan oraz Znienacka Project.

Z kolei w Sali Gotyckiej spotkali się wszyscy świętujący Doček Nove Godine. Bałkańska noc sylwestrowa była w tym roku wyjątkowo gorąca, zagrali bowiem polsko-bułgarsko-czeska grupa Sarakina Balkan Band, bułgarski zespół Balkan Folk Acoustic i najlepsza w Polsce specjalistka od bałkańskich bitów – DJ Szoszana.

Jak w przypadku wszystkich finałowych wydarzeń, wstęp wolny, przed bramką czekali także wolontariusze z puszkami WOŚP.

Niesamowity dorobek WOŚP-u

W ciągu 27 finałów Orkiestra zebrała i wydała na wsparcie polskiej medycyny ponad 1 mld złotych, z czego w zeszłym roku rekordowe 176 mln złotych.

Chirurgia ogólna, kardiochirurgia, neurochirurgia – to oddziały, na których przede wszystkim skupi się pomoc. Planowany jest zakup niezbędnego, ale jednocześnie bardzo drogiego sprzętu, m.in. lamp i stołów operacyjnych, sprzętu monitorującego, diatermii czy zestawów endoskopowych.

Na wsparcie WOŚP będą mogły także liczyć także oddziały intensywnej terapii pooperacyjnej. Fundacja zamierza dzięki pozyskanym środkom zakupić inkubatory, respiratory, strzykawki automatyczne, ultrasonografy i echokardiografy.

Pomożesz, jak możesz?Zgłoś uwagę