11-12 czerwca Stadion Wrocław: X Kongres Regionów

X Kongres Regionów odbędzie się 11-12 czerwca na Stadionie Wrocław. To najważniejszy w tym roku szczyt liderów polskiego samorządu, biznesu i organizacji pozarządowych, poświęcony nowoczesnym  rozwiązaniom dla największych wyzwań miast i regionów.


Swoją obecność potwierdziło ponad 50 prezydentów miast oraz kilkudziesięciu burmistrzów i starostów z całej Polski. Wśród gości i prelegentów pojawią się m.in. prezydenci Wrocławia, Warszawy, Łodzi, Poznania, Gdańska, Lublina, Białegostoku, Gdyni, Rzeszowa i Sopotu.

Swoją obecność  w stolicy Dolnego Śląska zapowiedzieli również zagraniczni goście specjalni, którzy reprezentują najbardziej innowacyjne miasta w Europie.

W specjalnej sesji poświęconej otwartości na zmiany społeczne oraz integracji społecznej na poziomie lokalnych społeczności wystąpi Lefteris Papagiannakis, wiceprezydent Aten. Z kolei najlepsze praktyki europejskich miast w walce ze zmianami klimatu przedstawi Andreas Wolter, wiceburmistrz Kolonii, a jednocześnie prezes największej w Europie organizacji klimatycznej Climate Alliance, zrzeszającej ponad 1400 miast i gmin z całej Europy.

O sztucznej inteligencji, mobilności i środowisku

Dużym wydarzeniem tegorocznego Kongresu Regionów będzie również wystąpienie lidera rady miejskiej Preston Matthew Browna. Stworzony przez niego Model Preston – w zgodzie z unijnymi przepisami – wykorzystuje system zamówień publicznych do budowy lokalnej gospodarki. Model ten sprawił, że w ciągu kilku lat upadające 140-tysięczne miasto Preston dźwignęło się z zapaści i zostało okrzyknięte mianem najlepszego miasta do życia i pracy w północno-wschodniej Anglii.

W Kongresie potwierdzili swój udział również dwaj uznani specjaliści od sztucznej inteligencji - prof. Baruch Schieber z IBM Watson w Nowym Jorku i dr Grzegorz Świrszcz z Google Deep Mind w Londynie. Obaj wystąpią w specjalnym bloku poświęconym sztucznej inteligencji w biznesie i samorządzie.

Tegoroczny program obejmuje pięć bloków tematycznych: Przestrzeń, Mobilność, Środowisko, Finanse i Strategie 2030. Dodatkowo program przewiduje sesję specjalną Otwartość na zmiany społeczne oraz sztuczna inteligencja w biznesie i samorządzie.

Organizatorem Kongresu Regionów jest wydawnictwo Ringier Axel Springer Polska. Partnerem wydarzenia jest miasto Wrocław.

Rejestracji na wydarzenie można dokonać pod tym adresemZgłoś uwagę