wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

7°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 06:51

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Diana już w parku Szczytnickim - w weekend koncerty [ZDJĘCIA]

Polująca Diana, rzymska bogini łowów i przyrody, powróciła do Parku Szczytnickiego – na skwer Zbyszka Cybulskiego, gdzie do 1945 roku stał jej pomnik. Zrekonstruowany postument został uroczyście odsłonięty przy obecności fundatorów – samych wrocławian. W sobotę i niedzielę, pod pomnikiem zabrzmi muzyka myśliwska.

Reklama

Pod pomnikiem "Polującej Diany" w sobotę i niedzielę, o godz. 14, 15, i 16 wystąpi z 20-30 minutowym koncertem Zespół Zarządu Okręgu Polskiego Związku Łowieckiego "Tryton", który zagra muzykę myśliwską.

Rekonstrukcji pomnika podjęli się wspólnie Towarzystwo Miłośników Wrocławia, Polski Związek Łowiecki i miasto Wrocław. Swój wkład mieli także mieszkańcy, którzy wsparli projekt dobrowolnymi datkami. Prace trwały rok, cała inwestycja pochłonęła 300 tysięcy złotych, z czego połowa to koszt materiału, z którego został wykonany pomnik. Całość tej kwoty pochodziły z publicznej zbiórki i od sponsorów.

- Najtrudniejsze w tej pracy było dokładne odtworzenie procesów twórczych, w jakich powstawał pierwowzór Diany. Na dodatek, mimo dosyć bogatej ikonografii, przy powiększaniu starych zdjęć okazywało się, że wiele elementów jest niewidocznych - 0 mówi rzeźbiarz Ryszard Zarycki, który podjął się rekonstrukcji pomnika.

Pomnik Diany, a właściwie Grupa Diany (Dianegruppe), jak nazywano przed wojną pomnik, stał w parku Szczytnickim u zbiegu ulic Mickiewicza i Wróblewskiego. Antyczna bogini trzymała w ręku włócznię i towarzyszyły jej dwa psy myśliwskie. Wbiegała na cokół ułożony z głazów, które imitowały górski krajobraz. Wokół zasadzono drzewa iglaste i roślinność alpejską. Tę cześć parku nazywano nawet Ogrodem Diany. Pomnik autorstwa rzeźbiarza Ernsta Segera odsłonięto w sierpniu 1898 roku. Seger (1868-1939) urodził się w Nysie, studiował we Wrocławskiej Szkole Sztuki, a później w Paryżu. Jest współautorem wrocławskiej fontanny Alegorii Walki i Zwycięstwa na pl. Jana Pawła II. Spod jego dłuta wyszły postaci przedstawiające walkę i zwycięstwo.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl