Bezpłatny punkt badania znamion

Według danych Stowarzyszenia Euromelanoma, co roku na świecie lekarze wykrywają 200 tys. nowych przypadków zachorowań na czerniaka złośliwego. Ponad 2500 z nich występuje w Polsce, a połowa osób, u których zdiagnozowano ten nowotwór, umiera. Obchodzony 12 maja Europejski Dzień Walki z Czerniakiem ma zwracać uwagę społeczeństwa na problem i zachęcać do profilaktyki. Również z tej okazji organizatorzy kampanii Rakoobrona otwierają we Wrocławiu bezpłatny punkt badania znamion. 


Czerniak skóry należy do najgroźniejszych nowotworów złośliwych. W naszym kraju zachorowalność na ten typ raka podwaja się co 10 lat. Zgodnie z wynikami badań przeprowadzonych przez Krajowy Rejestr Nowotworów, w 2010 roku czerniaka skóry zdiagnozowano u 2545 osób, a 1191 Polaków umarło z powodu tego nowotworu. Dlatego tak istotne są profilaktyka i informowanie o czynnikach zwiększających ryzyko zachorowania. Tym bardziej że wykryty we wczesnym stadium czerniak jest w 90% wyleczalny.

Bezpłatne badania znamion we Wrocławiu

Wiedzą o tym organizatorzy ogólnopolskiej kampanii informacyjno-edukacyjnej Rakoobrona i wychodząc naprzeciw potrzebom Polaków otwierają we Wrocławiu stacjonarny punkt bezpłatnych badań znamion. Bezpłatne konsultacje dermatologiczne, począwszy od 10 maja, będą się odbywały w każdy wtorek w godzinach 15.00-19.00 w przychodni OTOMED przy ul. Zwycięskiej 14e/4 na wrocławskim Ołtaszynie. Badanie znamion wykona współpracująca z zespołem Rakoobrony lek. dermatolog Katarzyna Nowogrodzka. Obowiązuje wcześniejsza rejestracja telefoniczna, której można dokonać, dzwoniąc pod numer: 71 715 91 91. Recepcja jest czynna od poniedziałku do czwartku w godz. 14.00-17.00. Konsultacja obejmuje wyłącznie badanie zmian skórnych pod kątem czerniaka złośliwego.

– Patrząc, jakim zainteresowaniem cieszą się nasze akcje z czarnym namiotem i bezpłatnymi konsultacjami dermatologicznymi, postanowiliśmy umożliwić wszystkim zainteresowanym osobom skorzystanie z darmowych badań profilaktycznych przez cały rok w gabinecie lekarskim. Dodatkowym plusem jest to, że do naszego punktu nie potrzeba skierowania od lekarza pierwszego kontaktu. Zapraszamy! – zachęca Katarzyna Galewska z programu Rakoobrona.

Kampania Rakoobrona jest prowadzona od 2014 roku i oprócz czerniaka złośliwego porusza tematykę związaną z rakiem płuca i rakiem szyjki macicy. W ramach programu w szkołach ponadpodstawowych odbywają się lekcje o trzech nowotworach, a w okresie wiosenno-letnim przy okazji imprez plenerowych w całej Polsce są organizowane akcje edukacyjne z bezpłatnymi badaniami profilaktycznymi. Do tej pory podczas 26 wydarzeń w czarnym namiocie Rakoobrony podejrzane znamiona zbadało ponad 2600 osób. Kilkadziesiąt z nich zostało skierowanych na dalsze leczenie.

 materiały prasowe

Zgłoś uwagę