1921 - 2014

Tadeusz Różewicz patronem Miejskiej Biblioteki Publicznej

Do powołanej w 1999 r. Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu przynależy dzisiaj 39 filii, Punkt Biblioteczny przy ul. Chopina i Multicentrum przy Powstańców Śląskich. Od miesiąca wiemy zaś, że logotyp MBP został poszerzony o imię patrona tej instytucji kultury. 18 lutego br., mocą uchwały podjętej przez wrocławskich radnych, został nim bowiem Tadeusz Różewicz.

fot. Miejska Biblioteka Publiczna im. Tadeusza Różewicza we Wrocławiu

Logotyp MBP został poszerzony o imię patrona tej instytucji kultury, zaś 18 lutego 2021 roku, mocą uchwały podjętej przez wrocławskich radnych, został nim Tadeusz Różewicz.

Gdy w listopadzie 2020 r. Sejm RP ustanawiał patronów roku 2021 r., w gronie uhonorowanych znalazł się również Tadeusz Różewicz. W uchwale sejmowej z 27 listopada napisano o nim m.in.:

„(...) Zmienił polską poezję, stworzył jej nową formę, co jest widoczne już w pierwszym tomie „Niepokój” z 1947 roku. Ambasador polszczyzny. Poeta przełomu, głęboko związany z losem pokolenia wojennego. Po przeżyciu ludobójstwa, okrucieństwa wojny, Holocaustu, stworzył nowy język poezji. „Mam dwadzieścia cztery lata/ ocalałem/ prowadzony na rzeź” – pisał w wierszu „Ocalony”, poszukując nowego ładu etycznego. Wnikliwy obserwator życia codziennego, społecznego i politycznego. Nieobojętny, pełen czułości dla świata i empatii dla szarego człowieka – bohatera. Poprzez nową poetycką formę precyzyjnie definiował kryzys współczesnego świata, jak i rozdarcie współczesnego człowieka. Wybitny dramaturg. Teatr Różewicza jest teatrem fragmentarycznym, realistycznym, teatrem absurdu. Filozoficzna i egzystencjalna głębia obecna w twórczości Różewicza ma charakter uniwersalny, dzięki czemu nie tylko trafia do odbiorców z całego świata, ale jeszcze długo będzie oddziaływać na współczesną literaturę polską”.