TRASA KONCERTOWA „GWIAZDA EUROPY”

Międzynarodowa trasa koncertowa „Gwiazda Europy” to podróż poprzez polskie, niemieckie, holenderskie i francuskie miasta związane z Edytą Stein znaną jako św. Teresa Benedykta od Krzyża, patronka Europy. Dzięki koncertom możliwe będzie doświadczenie piękna muzyki inspirowanej tekstami biblijnymi.

Wrocław Baroque Ensemble
Wrocław Baroque Ensemble fot. Łukasz Rajchert

Pierwsze dwa koncerty odbędą się w Gliwicach i Lublińcu – miejscach związanych z korzeniami rodziny Steinów: pochodzącej z Lublińca (niem. Lublinitz, Loben) Augusty Courant, matki Edyty, oraz mieszkającego w Gliwicach (niem. Gleiwitz) Zygfryda Stein, ojca przyszłej świętej. Po ślubie w 1871 roku Augusta i Zygfryd zamieszkali w Gliwicach, gdzie na świat przyszło sześcioro ich dzieci: Paul, Selma, Elza, Hedwig, Arno i Ernst. W 1882 roku przeprowadzili się do Lublińca – tam małżeństwo założyło własny warsztat pracy i powitało na świecie kolejnych czworo dzieci: Friedę, Rosę, Richarda i Ernę.

Trzeci koncert odbędzie się we Wrocławiu (niem. Breslau), czyli w mieście, do którego w pierwszych miesiącach 1890 roku przeprowadzili się Steinowie wraz z sześciorgiem żyjących dzieci. Najmłodsza córka Steinów, Edyta, przyszła na świat 12 października 1891 roku, gdy rodzina mieszkała w domu przy dzisiejszej ulicy Stanisława Dubois. Po kilku przeprowadzkach w 1910 roku Augusta Stein wraz z dziećmi ostatecznie zamieszkała przy obecnej ulicy Nowowiejskiej 38. W niemieckim Wrocławiu Edyta spędziła najmłodsze lata i tu zaczęła studia na Śląskim Uniwersytecie Fryderyka Wilhelma. Z Wrocławiem pożegnała się w 1933 roku, kiedy postanowiła wstąpić do Karmelu w Kolonii. 

Czwarty koncert odbędzie się w Oświęcimiu – mieście, które stało się ostatnim na ścieżce życia Edyty. Dnia 9 sierpnia 1942 roku Edyta Stein zginęła w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau.

Druga część cyklu obejmuje cztery koncerty zaplanowane w Niemczech, Holandii i Francji, w miastach związanych z działalnością naukową, edukacyjną, społeczną i religijną Edyty Stein.

Koncert inaugurujący zagraniczną część trasy odbędzie się w holenderskim Echt. To właśnie z mieszczącego w tym mieście klasztoru Sióstr Karmelitanek Edyta – już jako Teresa Benedykta od Krzyża – została 7 sierpnia 1942 roku wywieziona do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, w którym zginęła. Zwieńczeniem trasy będzie koncert w Paryżu – mieście, które Edyta odwiedziła jesienią 1932 roku podczas konferencji naukowej poświęconej fenomenologii i jej związkom z tomizmem.

Decyzją Rady Miejskiej Wrocławia rok 2022, w którym przypada 80. rocznica śmierci św. Teresy Benedykty od Krzyża, został ogłoszony Rokiem Edyty Stein. Odbywające się w tym czasie wydarzenia mają upamiętnić i przybliżyć szerokiemu gronu odbiorców tę wielką wrocławiankę, świętą Kościoła katolickiego, patronkę Europy, jedną z największych myślicielek XX wieku, ofiarę niemieckiego nazistowskiego reżimu totalitarnego. O dziedzictwo Edyty Stein już od ponad 30 lat dba wrocławskie Towarzystwo im. Edyty Stein, mające siedzibę w rodzinnym domu świętej, przy ulicy Nowowiejskiej.

Obchody Roku Edyty Stein odbywają się w ramach programu kulturowego „Dziedzictwo Edyty Stein”, który jest realizowany przez Towarzystwo im. Edyty Stein oraz Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” (Centrum Historii Zajezdnia) w latach 2021–2025 ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz ze środków Miasta Wrocław.

Trasa koncertowa „Gwiazda Europy” została dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Organizator: Narodowe Forum Muzyki

Partner: Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” / Centrum Historii Zajezdnia

Andrzej Kosendiak

Wykonawcy:

Andrzej Kosendiak – dyrygent

Wrocław Baroque Ensemble:

Aldona Bartnik, Aleksandra Turalska – soprany

Daniel Elgersma – kontratenor

Maciej Gocman, Florian Cramer – tenor

Tomáš Král – bas

Julia Karpeta – viola da gamba

Krzysztof Karpeta – violone

Přemysl Vacek – teorba

Marta Niedźwiecka – pozytyw

Chór NFM

Lionel Sow – kierownictwo artystyczne Chóru NFM

 

Program:

J. de Sainte-Colombe XLIV Concert à deux violes esgales „Tombeau Les Regrets”: Les pleurs

M.T. Łukaszewski De profundis 

J.S. Bach Die Kunst der Fuge BWV 1080: Contrapunctus I 

G.B. da Palestrina Canticum canticorum: Introduxit me rex in cellam vinariam

B. Pradal Miserere

F. Couperin Troisième leçon de ténèbres

G.B. da Palestrina Canticum canticorum: Vulnerasti cor meum 

M. Zieleński Vox in Rama

G. Allegri Miserere mei, Deus

G.B. da Palestrina Canticum canticorum: Tota pulchra es, amica mea

J.S. Bach Die Kunst der Fuge BWV 1080: Contrapunctus II 

Ł. Urbaniak De profundis 

J. de Sainte-Colombe XLIV Concert à deux violes esgales „Tombeau Les Regrets”: Les pleurs (wersja na violę da gamba solo).