wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

8°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 20:10

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Tak wyglądało centrum Wrocławia w latach 60. XX w. Walące się kamienice i trabanty w Rynku (ARCHIWALNE ZDJĘCIA)
Kliknij, aby powiększyć
Wrocławski Rynek w latach 60. XX wieku. Narodowe Archiwum Cyfrowe
Wrocławski Rynek w latach 60. XX wieku.

Zrujnowane kamienice przy Kazimierza Wielkiego, trabanty, autobusy, zielone budki telefoniczne we wrocławskim Rynku i Drzewo Przyjaźni Polsko-Czechosłowackiej koło pomnika Aleksandra Fredry. Tak wyglądało centrum Wrocławia w latach 60. XX wieku. Zobacz archiwalne zdjęcia z zasobów Narodowego Archiwum Cyfrowego.

Reklama

W latach 60. XX wieku Wrocław odbudował się jeszcze po wojnie i podnosił ze zniszczeń. Na archiwalnych zdjęciach z Narodowego Archiwum Cyfrowego możemy zobaczyć m.in. zbombardowane podczas wojny kamienice w okolicy Rynku, ale też sporo samochodów popularnych w PRL-u, które mogły nie tylko wjeżdżać do ścisłego centrum miasta, ale też parkować wokół ratusza.

Warszawy, trabanty, wartburgi, żuki, syreny, nyski MO jeździły ulicami wytyczonymi w Rynku. W części zachodniej znajdował się plac parkingowy dla samochodów, w tym autokarów.

Ciekawostką jest fakt, że do 1973 roku koło ratusza znajdowała się stacja benzynowa. Ruch kołowy w Rynku zamknięto dopiero w drugiej połowie lat 90.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Wrocław w latach 60. XX w. Widok na Stary Ratusz z ulicy Oławskiej Narodowe Archiwum Cyfrowe
Wrocław w latach 60. XX w. Widok na Stary Ratusz z ulicy Oławskiej

Drzewo przyjaźni na wrocławskim Rynku

Na jednym ze zdjęć z Narodowego Archiwum Cyfrowego możemy też zobaczyć Drzewo Przyjaźni Polsko-Czechosłowackiej w Rynku. Posadzono je 6 czerwca 1948 r. w obecności delegacji czechosłowackich związkowców.

Zobacz też: Tak odbudowywał się Wrocław po wojnie. Zdjęcia przed i po

Pomnik Fredry został odsłonięty w jego pobliżu później, bo w 1956 r. Do Wrocławia przywieziono go z warszawskiego Wilanowa, gdzie wcześniej trafił ze Lwowa. Uroczyście odsłonięto go 15 lipca, w miejscu gdzie niegdyś stał pomnik króla Prus Fryderyka Wilhelma III. Topola rosła w sąsiedztwie Fredry do 1996 roku, została ścięta podczas renowacji Rynku.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl