wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

18°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 09:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. Architektoniczne dzieło sztuki błyszczy. Barokowy budynek antropologii Uniwersytetu Wrocławskiego jest po remoncie kapitalnym (ZOBACZ ZDJĘCIA)

Architektoniczne dzieło sztuki błyszczy. Barokowy budynek antropologii Uniwersytetu Wrocławskiego jest po remoncie kapitalnym (ZOBACZ ZDJĘCIA)

Błażej Organisty,

Pięć lat skrupulatnych prac i ponad 15 milionów złotych. Tyle pochłonęło odrestaurowywanie barokowego budynku Katedry Antropologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Efekt jest dla gospodarzy powodem do dumy i nie można się temu dziwić. Skorzystaliśmy z ich gościnności i obejrzeliśmy zabytek dokładnie. Wy też możecie – na zdjęciach, które z przyjemnością pokazujemy.

Reklama

Barokowy budynek pod adresem ul. Kuźnicza 35, stojący przy gmachu głównym Uniwersytetu Wrocławskiego i zwrócony fasadą w stronę placu Uniwersyteckiego, współcześnie jest znany jako siedziba Katedry Antropologii UWr i Muzeum Człowieka. W kwietniu 2023 roku zakończył się jego remont kapitalny, poprowadzony pod nadzorem konserwatora zabytków i wykonany z należytą starannością. Po pieczołowitej restauracji to architektoniczne dzieło sztuki jest powodem do dumy.

— To nasza perełka, o którą zadbaliśmy z wielką dokładnością. Budynek jest dopracowany w każdym szczególe, o czym świadczy chociażby to, że kolor elewacji był dobierany miesiącami, tak aby upodobnił się do przedwojennego — przyznaje Damian Mroczyński, zastępca dyrektora generalnego ds. rozwoju i utrzymania majątku UWr. — Zachowaliśmy niemal wszystkie elementy historyczne, a szczególnie zależało nam na tym, aby jak najmniej ingerować w oryginalny układ i porządek architektoniczny — dodaje.

Pełne efekty restauracji doskonale widać z zewnątrz. Wewnątrz prawie wszystko też jest skończone, ale pomieszczenia są puste i czekają na wyposażenie. Budynek będzie pełnił funkcję administracyjną. Prawdopodobnie w sierpniu wprowadzą się do niego pracownicy uczelni różnych działów. Na razie pozostaje zamknięty, mimo to gospodarze wpuścili nas do środka.

Spacer po zabytku z fotografem

Zajrzeliśmy na patio, którego strzeże stojąca na postumencie tajemnicza kobieta z mieczem (przypuszczalnie jest to św. Łucja, ale ona dopiero dowie się, kim dokładnie jest podczas zaplanowanej renowacji). Od strony dziedzińca skrzydła budynku łączy arkadowo-filarowy krużganek z rzędami półkoliście zamkniętych okien oddzielonych od siebie na drugiej i trzeciej kondygnacji pilastrami toskańskimi w wielkim porządku.

„Pierwotnie arkady dziedzińca były otwarte, ograniczone jedynie kutymi żelaznymi balustradami wykonanymi w 1751 roku” — wspomina Romuald Nowak w „Leksykonie architektury Wrocławia”. W trakcie odrestaurowywania budynku część żelaznych kratownic znaleziono w piwnicy i wstawiono pod okna. Tam gdzie ich brakuje, są malowane imitacje.

Krużgankami przeszliśmy po wszystkich poziomach, wchodząc po drewnianych schodach z osiemnastego stulecia. Obejrzeliśmy nieumeblowane jeszcze pomieszczenia na parterze i piętrach, weszliśmy na poddasze z drewnianą więźbą dachową i zeszliśmy do czerwonej od cegły piwnicy, w której będą przechowywane dokumenty.

Byliśmy w najbardziej zdobionej sali, prawdopodobnie dawnym refektarzu, która jest przed badaniami konserwatorskimi i odnowieniem. Wyszliśmy na balkon z fantazyjnie giętą balustradą, aby z pierwszego piętra popatrzeć na plac Uniwersytecki, Szermierza i otaczające go budynki. Zdjęcia ze spaceru z przyjemnością zostawiamy do obejrzenia w galerii.

Przed i po pięcioletniej restauracji

Trzeba przyznać, że efekt był wart swojej ceny – ponad 15 milionów złotych. Kosztowna i pracochłonna restauracja zaczęła się w 2018 roku od remontu dachu. W roku 2019 ocieplono strop poddasza i zabezpieczono ściany piwnicy przed wilgocią. Ostatni etap, przeprowadzony w latach 2020 – 2023, obejmował renowację elewacji, jak również gruntowną przebudowę wnętrza, uwzględniającą m.in. ocieplenie i izolację ścian, wymianę okien i instalacji, wstawienie windy oraz nową aranżację pomieszczeń.

Barokowa piękność rodziła się w latach 1734 – 1753 według projektu J. Frisha i J. B. Peintnera przy budowie kolegium Jezuitów (dzisiejszego gmachu głównego UWr). Składa się z 4 skrzydeł i 3 kondygnacji. Mury są z kamienia i cegły. 

Oglądając fasadę proszę przyjrzeć się esowatym i roślinnym zdobieniom frontonów okiennych. Powtarzają się w porządku symetrycznym, czyli te same przystrajają konkretne okna po obu stronach fasady. Inne dekoracje też są rozłożone w harmonijnym rytmie.

Konwikt św. Józefa i Dom Steffensa

Na początku budynek był konwiktem (forma internatu dla uczniów uczęszczających do szkoły prowadzonej przez dany zakon katolicki) pod patronatem św. Józefa. Kaplica patrona znajdowała się na parterze wespół z refektarzem, pomieszczeniami gospodarczymi i służbowymi. Pierwsze piętro zajmowała m.in. biblioteka, sala do ćwiczeń w szermierce, mieszkania ojców regentów i pokoje młodszych wychowanków konwiktu. Starsi mieszkali wyżej.

Podczas wojny 7-letniej budynek pełnił funkcję więzienia i lazaretu. W 1765 roku część pomieszczeń parteru przekształcono na filię berlińskiego Królewskiego Banku Pruskiego.
R. Nowak w Leksykonie architektury Wrocławia

Działalność konwiktu skończyła się w roku 1810 z powodu sekularyzacji. W kolejnym roku w budynku zamieszkali pracownicy nowo powołanego Uniwersytetu im. Fryderyka Wilhelma. Jednym z mieszkańców był filozof, fizyk i antropolog Hendrik Steffens, na część którego obiekt zaczęto nazywać Domem Steffensa. Do roku 1930 roku znajdowały się tam sale wykładowe i dydaktyczne katedr przyrodniczych uniwersytetu, w tym antropologii, a później także psychologii.

W czasie drugiej wojny światowej budynek uległ nieznacznym zniszczeniom. Gruntownego remontu doczekał się w roku 1953 i wtedy przeszedł z rąk Wrocławskiego Towarzystwa Naukowego na własność Polskiej Akademii Nauk.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl