wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

18°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 20:25

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Oto, jak wyglądała epidemia ospy we Wrocławiu. Zobacz niesamowite zdjęcia sprzed 60 lat
Kliknij, aby powiększyć
Zdjęcie z wystawy „Odizolowani 1963. Epidemia ospy we Wrocławiu” w Pałacu Królewskim. Widać dwóch lekarzy w białych fartuchach i maseczkach oraz lekarkę w białym uniformie. Stoją przy płocie z drutem kolczastym. Mieczysław Dołęga/
Zdjęcie z wystawy „Odizolowani 1963. Epidemia ospy we Wrocławiu” w Pałacu Królewskim. Widać dwóch lekarzy w białych fartuchach i maseczkach oraz lekarkę w białym uniformie. Stoją przy płocie z drutem kolczastym.

W lipcu 2023 minęło 60 lat od wybuchu epidemii ospy prawdziwej we Wrocławiu. Do walki z epidemią powołano większość pracowników służby zdrowia, wprowadzono obowiązkowe szczepienia, zorganizowano izolatoria (m.in. na Psim Polu i na Praczach Odrzańskich) i dwa szpitale ospowe. Sytuację miasta ogarniętego epidemią i odizolowanego od reszty kraju fotografował Mieczysław Dołęga. Jego zdjęcia od 22 czerwca można oglądać na wystawie w Pałacu Królewskim. Wystawa kończy się 10 września.

Reklama

Była to jedna z ostatnich epidemii ospy na świecie. Chorobę prawdopodobnie przywlókł do Polski w maju 1963 roku wracający z Indii (według innych źródeł z Birmy i Wietnamu) oficer Służby Bezpieczeństwa. Stan epidemii ogłoszono 17 lipca, odwołano go 19 września.

W sumie zachorowało 99 osób, z których siedem zmarło. Pierwszą śmiertelną ofiarą była pielęgniarka, córka salowej, która miała styczność z zakażonym. Najmłodszy pacjent miał 5 miesięcy, najstarszy 83 lata. Miasto zostało na kilka tygodni sparaliżowane i odcięte od reszty kraju.

Osoby z podejrzeniem ospy i te, które miały kontakt z chorymi, umieszczono izolatoriach, między innymi na Praczach Odrzańskich i Psim Polu. W miejscowości Szczodre powstał specjalny szpital.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Zdjęcia z wystawy ?Odizolowani 1963. Epidemia ospy we Wrocławiu? w Pałacu Królewskim. Mieczysław Dołęga
Zdjęcia z wystawy ?Odizolowani 1963. Epidemia ospy we Wrocławiu? w Pałacu Królewskim.

Zdjęcia z epidemii ospy we Wrocławiu

Zarazę we Wrocławiu udało się opanować dość szybko, bo po 97 dniach. Wydarzenia te fotografował ówczesny fotoreporter „Gazety Robotniczej” - Mieczysław Dołęga. Jego zdjęcia od 22 czerwca można oglądać na wystawie „Odizolowani 1963. Epidemia ospy we Wrocławiu” w Pałacu Królewskim.

- Najciekawsze na tych zdjęciach są momenty z życia codziennego w mieście ogarniętym epidemią. Izolatoria na Praczach Odrzańskich i Psim Polu, sceny ze szpitala ospowego, wakacje w odizolowanym Wrocławiu i mieszkańcy, którzy mimo trudnej sytuacji, nie tracili pogody ducha.
Mateusz Magda z Muzeum Historycznego, kurator wystawy

- Mamy nadzieję, że wśród anonimowych bohaterów zdjęć odwiedzający wystawę odnajdą siebie lub swoich bliskich. Apelujemy do wrocławian o podzielenie się z nami swoimi wspomnieniami z czasów epidemii, a może też pamiątkami. Pokażemy je na naszym kolejnym spotkaniu w Muzeum Historycznym - dodaje Mateusz Magda.

Wystawa Odizolowani 1963. Epidemia ospy we Wrocławiu

  • 22.06.2023 — 10.09.2023
  • Pałac Królewski, ul. Kazimierza Wielkiego 35, parter
  • środa-sobota — 11:00-17:00
  • niedziela — 10:00-18:00

Informacje o biletach znajdziecie na stronie muzeum.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl