wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

3°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 20:12

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Hit Nocy Muzeów! Zobaczymy ruiny średniowiecznego zamku

To prawdziwe odkrycie dla wszystkich wrocławian. Mieliśmy we Wrocławiu zamek! W dodatku jeden z największych w Europie końca XII wieku! Jego relikty obejrzymy po raz pierwszy podczas Nocy Muzeów 18 maja, ale także w niedzielę 19 maja. Zobaczcie pierwsze zdjęcia wrocławskiego, średniowiecznego zamku z wykopalisk archeologicznych prowadzonych przez ostatnie 10 lat w podziemiach Domu Notre Dame na Ostrowie Tumskim.

Reklama

Wrocław – stolica państwa nie gorsza od Krakowa

Już słynny kronikarz Gall Anonim pisał o grodzie wrocławskim jako o jednej z głównych stolic państwa polskiego, który jest nie gorszy od Krakowa i Sandomierza.
prof. Małgorzata Chorowska z Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej, badaczka, opiekunka naukowa i projektantka ekspozycji reliktów piastowskiego zamku na Ostrowie Tumskim

Fragmenty takiego właśnie grodu i zamku, który został tu zbudowany w ostatniej ćwierci XII wieku obejrzymy podczas Nocy Muzeów 2024 we Wrocławiu.

Co zobaczymy w podziemiach Domu Notre Dame na Ostrowie Tumskim?

Relikty jednej z największych cylindrycznych wież mieszkalnych w XII-wiecznej Europie, której średnica sięgała niemal 25 metrów! Jest także fundament otaczającego ją muru wraz z reliktem wału. I fragment wnętrza powstałego na jej zrębach pałacu o długości 50 metrów i grubości ścian niemal 3 metrów.

Kiedy została wybudowana najstarsza wieża? – Badania radiowęglowe (C14) wskazały na przedział lat 1166-1186, kiedy to do Wrocławia powrócił z wygnania książę Bolesław Wysoki. Należała się mu śląska dzielnica, była jego dziedziczną, przyznaną jego ojcu Władysławowi Wygnańcowi przez dziadka Bolesława Krzywoustego – tłumaczy prof. Małgorzata Chorowska.   

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: <p>Prof. Małgorzata Chorowska z Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej &ndash; badacz, opiekun naukowy i projektant ekspozycji relikt&oacute;w piastowskiego zamku na Ostrowie Tumskim</p> fot. Tomasz Hołod
Prof. Małgorzata Chorowska z Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej – badacz, opiekun naukowy i projektant ekspozycji reliktów piastowskiego zamku na Ostrowie Tumskim

Którzy władcy mieszkali we wrocławskim zamku?

  • Książęta Bolesław Wysoki,
  • Henryk Brodaty i jego żona św. Jadwiga,
  • Henryk Pobożny, Henryk Biały (to w jego dokumentach pojawia się sformułowanie "Castro nostro Wrat" - "nasz zamek Wrocław", i za jego czasów zamek został otoczony murem obronnym z basztami),
  • Władysław Salzburski
  • i Henryk IV Probus.

Co stało się z wrocławskim zamkiem?

Od lat 30. XIV wieku jego teren sukcesywnie był przekazywany biskupstwu, a biskup osadził tu kanoników budowanej obok Kolegiaty św. Krzyża.

– Kanonicy rozbierali grube mury zamkowe, prawdopodobnie na materiał budowlany i na ich fundamentach stawiali swoje dwory. O zdegradowany obiekt upomniał się wprawdzie w 1383 r. król Czech Wacław IV, syn cesarza Karola IV Luksemburskiego i Piastówny Anny świdnickiej, i nakazywał, aby go w przeciągu roku odbudować. Ostatecznie tego jednak nie zrobiono – opowiada prof. Małgorzata Chorowska.

Relikty wrocławskiego zamku – zwiedzanie

Podczas Nocy Muzeów 2024 we Wrocławiu w sobotę 18 maja – bezpłatne oprowadzanie z przewodnikiem.

Wejście przez Dom Notre Dame na Ostrowie Tumskim (ul. św. Marcina 12).

Godziny zwiedzania reliktów wrocławskiego zamku: 14.00, 15.00, 16.00, 17.00, 18.00, 19.00. Maksymalna liczba osób podczas zwiedzania - 30 osób.

Zwiedzanie w niedzielę 19 maja – bezpłatne oprowadzanie z przewodnikiem od 12.00-18.00.

Na razie te dwa dni to jedyna okazja, aby obejrzeć relikty wrocławskiego zamku, dla zwiedzających podziemia Domu Notre Dame będą dostępne prawdopodobnie od drugiej połowy czerwca.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl