wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

15°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 19:30

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Tak wyglądał Wrocław w latach 60. XX w. Zobacz niesamowite zdjęcia

Na niektórych zdjęciach widać jeszcze ślady wojny, na innych nowiutkie PRL-owskie bloki z lat 60. XX w. Są też stragany na Nowym Targu. Przypominamy zdjęcia Wrocławia autorstwa świętej pamięci Tomasza Olszewskiego, wybitnego fotografa, który w latach 1959–1969 mieszkał i pracował w naszym mieście. „Fotograf nie jest człowiekiem. Jest lustrem odbijającym świat” – mówił. Zobaczcie!

Reklama

Zdjęcia Tomasza Olszewskiego pochodzą ze zbiorów Muzeum Miejskiego we Wrocławiu. Fotograf urodził się w 1929 roku w Warszawie. Po wojnie osiedlił się na Dolnym Śląsku, w Szklarskiej Porębie. Z wykształcenia był geografem i ekonomistą (po studiach na Uniwersytecie Wrocławskim), ale całe życie poświęcił swojej pasji – fotografii. 

Tomasz Olszewski i jego zdjęcia Wrocławia lat 60. XX w.

Debiutował w 1953 roku jako amator na VII Okręgowej Wystawie Fotografii Polskiego Towarzystwa Fotograficznego we Wrocławiu. Tu mieszkał i pracował w latach 1959 – 1969. Był zatrudniony w Wydziale Budownictwa, Urbanistyki i Architektury Prezydium Rady Narodowej miasta Wrocławia i dokumentował odbudowę miasta po wojnie.

„Od początku lat 60. był prekursorem fotografii socjologicznej. Dokumentował miasta, w których przyszło mu mieszkać i pracować: Wrocław, Białystok i Jelenią Górę. Na przestrzeni lat stworzył wspaniałe cykle pokazujące przemiany zachodzące w tych miejscach. Zdjęcia będące dokumentem epoki pełne są nostalgii i często humoru”
Janusz Moniatowicz na stronie ZPAF Okręg Dolnośląski

Targowisko na Nowym Targu i nowe bloki

Na jego zdjęciach z lat 60. możemy zobaczyć m.in. Nowy Targ ze straganami, gdzie handlowano głównie starzyzną. W 1963 roku władze miasta zdecydowały, by przenieść targowisko na ul. Krakowską. Są też bryczki konne na pl. 1 Maja i nowe bloki w mieście. 

Zdjęcia Tomasza Olszewskiego można było oglądać m. in. na wystawach „Wrocław 1945–1965”, „Moje piękne miasto. Moje dziwne miasto” oraz „Wrocław lat 60. XX wieku w fotografii Tomasza Olszewskiego (2011)”. Artysta wydał też dwa albumy ze swoimi pracami: „Wrocław 1945–1965” i „Moje miasto (Wrocław–Warszawa–Kraków–Gdańsk 1972)”. W 1968 roku otrzymał artystyczną nagrodę miasta Wrocławia. Zmarł w 2020 r. w wieku 90 lat. 

Źródło: Z grona Oddziału Karkonoskiego odszedł nestor - Tomasz Olszewski

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl