Karczmy w dawnym Wrocławiu. Tych zdjęć nie widzieliście!
Przed Państwem jeden z najpopularniejszych swego czasu piwnych przybytków Wrocławia - Browar i gospoda Czarna Wrona (Schwarze Krähe).
Dzisiejszy Nowy Targ 34/35 . Jak podają Tomasz Sielicki, Mariusz Kotkowski i Antoni Arsłanowow w dopiero opublikowanej książce „Wrocławskie browary i piwiarnie”, w latach 60. XIX wieku karczma była własnością Geislera. Była tam gospoda, a także sklep mięsny. W podwórzu działał browar. Czyli wszystko zgodnie z dawną tradycją. Kiedy w roku 1908 obiekt nabył Hermann Zeisig, całość przebudowano wg projektu Eric Graua. To wtedy pojawił się charakterystyczny wykusz na narożniku kamienicy. Na fasadzie pojawiły się też freski, nazwa lokalu oraz godło kamienicy czyli Czarna Wrona.
Gdy w pobliżu (1908) zbudowano Hale Targową i handel z Nowego Targu przeniesiono do owego obiektu, frekwencja w karczmie dramatycznie spadła. Jak świetnie wszyscy wiemy – podczas oblężenia Festung Breslau karczma pod Czarną Wroną wraz z większą częścią zabudowy Nowego Targu legła w gruzach.