
Tom Bensari - Bensari Ébénistes
Kategoria:
Kultura / Sztuka / Dizajn
Prawnik z wykształcenia, gitarzysta z pasji, przedsiębiorca, prezes korporacji – mowa o jednej osobie, która zostawiła to wszystko i zajęła się stolarstwem. Dziś meble kolekcjonerskie Toma Bensari są rozpoznawalne daleko poza Wrocławiem, a mistrz uczy rzemiosła w pracowni na Krakowskiej.

Tom Bensari - Bensari Ébénistes
- Budujemy tu przedmioty, które mają szansę przetrwać pokolenia i stanowić element naszego dziedzictwa. Narzędzia ręczne i tradycyjne techniki pozwalają osiągnąć cele, do których maszyny nawet nie dosięgają. Tam, gdzie zaczyna się jakość i precyzja, możliwości maszyn często się kończą - mówi Tom.
Z Wrocławia do Nowego Jorku
W pracowni przy ul. Krakowskiej 180 od czterech lat projektuje i wykonuje meble kolekcjonerskie: biurka, regały i szafki na sprzęt audio. Jego produkty są sprzedawane w Polsce i za granicą, przede wszystkim za pośrednictwem nowojorskiej galerii Studiotwentyseven.
Amerykanie zaprosili go do współpracy, po tym jak na Instagramie zobaczyli jego pierwszą autorską kolekcję mebli, która swoją nazwę – Chameleon – dostała od wrocławskiego domu handlowego Kameleon. Modernistyczna fasada, zaokrąglenia i łuki budynku zainspirowały go do stworzenia barku i szafki na sprzęt audio. Tom Bensari zrealizował kolekcję Chameleon razem z wrocławskim rzeźbiarzem Rolandem Grabkowskim.
Nawiązanie współpracy z nowojorczykami uznaje za ogromne osiągnięcie, podobnie jak publikacje w zagranicznych czasopismach branżowych, ale jego największym sukcesem jest spełnione marzenie o wejściu do grona najlepszych stolarzy w Polsce oraz o dzieleniu się pasją do rzemiosła z innymi.
Korporacja czy warsztat stolarski?
To marzenie pojawiło się 20 lat temu i zaczęło się urzeczywistniać w przydomowym warsztacie. Zaczynał od prostych form. Popełniał błędy. Pierwsze meble miały wady, ale wykonanie każdego przedmiotu dawało mu satysfakcję. Od początku pracował narzędziami ręcznymi – unplugged, jak mówi. Wtedy stolarstwo było jego hobby, którym zajmował się po godzinach pracy w korporacji z branży farmaceutycznej (z wykształcenia jest prawnikiem).
Tom Bensari - Bensari Ébénistes
Mistrz stolarski i projektant
Wiedzę czerpał z obcojęzycznych książek, oglądał nagrania stolarza Paula Sellersa, umiejętności szlifował w praktyce – metodą prób i błędów. Gdy wszedł na wysoki poziom, nadszedł moment podjęcia decyzji: korporacja czy warsztat stolarski? Był wtedy tuż przed pięćdziesiątką i oczekiwał narodzin piątego dziecka.
Kreatywny Tom uczy innych
Dziś sztuki stolarskiej uczy innych na kursach w pracowni Bensari Workshop. Jego warsztaty projektowania i wykonywania mebli są skierowane do amatorów, ale na poziomie profesjonalnym.

Tom Bensari - Bensari Ébénistes
- Moją ideą jest zbudowanie najlepszej szkoły stolarskiej w Polsce. Prowadzę także programy stażowe dla ambitnych, dojrzałych osób, które chcą rozwijać umiejętności w zakresie stolarstwa - zaprasza mistrz. - Mój sukces na rynku kolekcjonerskim może być fajną historią do przekazywania kolejnym pokoleniom - dodaje.
Jak twierdzi, na rynku kolekcjonerskim najbardziej liczy się poczucie estetyki i pokazanie indywidualnego stylu. Na drugim jest jakość, która jest warunkiem koniecznym, żeby odnieść sukces. Rozpoznawalność osiąga się także dzięki kreatywności. Jak rozumie ją Tom?
W zawodzie stolarza jest umiejętnością przeskoczenia samego siebie, możliwością urzeczywistnienia idei, która wykracza poza zakres urządzeń, maszyn, które posiadamy. To wolność, zdolność realizacji wizji, budowy rzeczy wydawałoby się niemożliwych.
Tom Bensari, artysta stolarz z pracowni na Księżu, jest laureatem 8. edycji plebiscytu 30 Kreatywnych Wrocławia.
Mistrz stolarski i projektant
Tom Bensari porzucił pracę w korporacji, by zająć się stolarstwem. W warsztacie na Krakowskiej projektuje i wykonuje meble kolekcjonerskie. Sprzedaje je głównie za pośrednictwem nowojorskiej galerii, a swojej pracowni uczy fachu innych.