Teatr Kambak

Teatr KAMBAK

Kategoria:

Kultura / Sztuka / Dizajn

Wierzą, że każdy, kto ma talent, wyobraźnię i pasję, ma prawo do bycia nie tylko odbiorcą kultury, ale także jej twórcą. Osoby z niepełnosprawnościami również i nie chodzi tu o terapię przez sztukę, lecz bycie artystą przez duże A.

KAMBAK to jedyny w Polsce zawodowy teatr integracyjny, w którym grają zarówno profesjonaliści po szkołach teatralnych, jak i aktorzy z niepełnosprawnościami.

– Jesteśmy zawodowcami. Staramy się tworzyć sztukę na wysokim poziomie, mamy bogaty repertuar, gramy w wielu miejscach w Polsce, stale się rozwijamy i choć nie stawiamy na ściganie się z innymi, zdobywamy nagrody i wyróżnienia w konkursach dla teatrów instytucjonalnych i offowych – podkreśla Mariusz Gaj, dyrektor finansowy teatru KAMBAK.

Słowo klucz: bliskość

– Nasz teatr to przede wszystkim bliskość i spotkanie człowieka z człowiekiem: aktorów profesjonalnych, których na co dzień można zobaczyć na różnych wrocławskich scenach, z aktorami z niepełnosprawnościami – mówi Agata Obłąkowska-Mazurkiewicz, dyrektorka artystyczna i reżyserka, a zarazem aktorka Teatru Polskiego we Wrocławiu.

- Gramy na jednej scenie, mamy takie sama prawa i obowiązki, każdy z nas jest tak samo ważny. W naszym zespole nikt niczego nie udaje: czasem się lubimy, a czasem nie, raz na siebie krzyczymy, innym razem się przytulamy. Ze spotkania tylu indywidualności i temperamentów, wspólnej pracy, nieustannej wymiany myśli i doświadczeń, a także z autentyczności naszych relacji, rodzi się empatia i wrażliwość, która sprawia, że jesteśmy wyjątkowi, a nasze spektakle przepełnione są prawdą.

Widzowie dziękują nam, że są dla nas ważni, a my im za to, że dają nam siłę

Arcyważna jest także wzajemna wymiana energii, wynikająca ze spotkań zespołu z widzami. Gros odbiorców teatru KAMBAK to osoby z niepełnosprawnościami różnego typu. Pochodzą nie tylko z Wrocławia, ale także z miejscowości, w których dostęp do kultury jest bardzo trudny. Spektakle organizowane we współpracy z różnymi fundacjami, stowarzyszeniami i instytucjami są tłumaczone na Polski Język Migowy i wzbogacone o audiodeskrypcję.

Niedawno graliśmy dla osób z niepełnosprawnością wzroku. Po spektaklu usłyszeliśmy „Dziękujemy, że jesteśmy dla was ważni”. Rozpłakałam się ze wzruszenia, bo chodzi nam właśnie o to, by kultura nie była przywilejem zdrowych i bogatych. Powinna być dostępna dla wszystkich bez wyjątku - opowiada Agata Obłąkowska-Mazurkiewicz. - Tworzenie teatru takiego jak nasz nie jest łatwe, każdego dnia borykamy się z wieloma problemami, ale dla takich spotkań i słów warto dawać z siebie wszystko.

Teatr KAMBAK


Ludzie, dla których teatr to dom, misja, pasja i życie

Spektaklom towarzyszą warsztaty i ważne rozmowy o sztuce, przełamywaniu stereotypów, akceptacji, docenianiu możliwości i talentów osób niepełnosprawnych, szacunku dla każdego człowieka i o tym, że bariery są tylko w naszych umysłach.

Tematy, które są naprawdę ważne

Pod koniec lutego ruszyły próby do najnowszej premiery Teatru KAMBAK. To „Piękna i Bestia”, magiczna baśń o potędze miłości i odnajdywaniu w człowieku piękna.

W repertuarze są także inne spektakle: „Mały książę”, komedia romantyczna „Włoch w salonie”, bajki „Przygody z Wyobrażonego Lasu”, musical oparty na poezji Norwida „Z rzeczy świata tego” i „400 stopni do obłędu”. Łączy je to, że poruszają tematy, które są naprawdę ważne. Na przykład „Mały książę” to opowieść o poszukiwaniu przyjaźni, a „400 stopni do obłędu” na podstawie „Latarnika” Henryka Sienkiewicza – o depresji, która jest plagą dzisiejszych czasów.

Aktorzy z pasją i doświadczeniem

Choć Teatr KAMBAK powstał całkiem niedawno, w 2021 roku, część ludzi, którzy go tworzą, ma za sobą wiele lat scenicznego doświadczenia. Na przykład Andrzej Kusiak – aktor z najdłuższym, bo aż 21-letnim stażem – pracował w nieistniejącym już teatrze integracyjnym Arka, założonym przez aktorkę i reżyserkę Renatę Jasińską.

– Grałem tam m.in. w „Makbecie”, „Śnie nocy letniej”, „Dziadach” i „Folwarku zwierzęcym”, teraz, w KAMBAKU, w „Małym Księciu” i we wszystkich innych spektaklach – opowiada.

Spore doświadczenie ma także najmłodsza, 15-letnia aktorka, Livia Lewicka - dziewczyna, która urodziła się, by grać. Od 2019 roku jest „twarzą” Fundacji Zobacz mnie, bierze udział w kampaniach promujących jej działania. Zagrała także w nominowanym do Oscara filmie „IO” w reż. Jerzego Skolimowskiego.

KAMBAK z Wrocławską Nagrodą Artystyczną za rok 2024

O tym, jak ważny dla naszego miasta jest teatr KAMBAK, świadczy chociażby Wrocławska Nagroda Artystyczna 2024 w kategorii teatr, którą zespół otrzymał (ex aequo z Marcinem Liberem, reżyserem teatralnym, scenarzystą i scenografem) w grudniu ubiegłego roku. Zespół doceniono m.in. za działania prospołeczne i fakt, że integracji towarzyszy wysoki poziom artystyczny. Uroczysta gala odbyła się w Narodowym Forum Muzyki, a nagrody wręczyli wiceprezydent Renata Granowska i dyrektor Wydziału Kultury Jerzy Pietraszek.