Prof. Tomasz Niedzielski

Prof. Tomasz Niedzielski

Kategoria:

Nauka / Technologia

System wyszukiwania ludzi z użyciem dronów opracowany przez zespół pod kierunkiem naukowca Uniwersytetu Wrocławskiego jest na wyposażeniu GOPR i służb ratunkowych w wielu krajach europejskich, a nawet w Azji. Prof. Tomasz Niedzielski kierował też pracami nad przygotowaniem systemu prognozowania hydrologicznego, który pozwala przewidzieć powódź.

Wrocławianin, rocznik 1980, jest specjalistą w zakresie geoinformatyki i hydroinformatyki, profesorem tytularnym został w wieku 38 lat. To autor blisko stu publikacji naukowych, kierował wieloma projektami badawczymi.

Jest laureatem wielu nagród, m.in. resortu Rozwoju i Technologii, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, finalistą Nagrody Naukowej tygodnika „Polityka”. Został  wyróżniony w konkursie Polski Produkt Przyszłości Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Wskazując najważniejsze osiągnięcia naukowe, prof. Niedzielski opowiada o dwóch projektach. Pierwszy to informatyczny system SARUAV służący do detekcji ludzi na zdjęciach lotniczych.

Opiera się on na kilku założeniach: wyszukiwaniu ludzi na zdjęciach w bardzo krótkim czasie (około  1–2 sekund na zdjęcie), modelowaniu mobilności ludzi w celu wskazania, gdzie dron powinien być wysłany, działaniu w trybie offline bez dostępu do Internetu, co jest ważne podczas pracy w terenie.

- Ratownicy wykorzystujący system SARUAV są w stanie w krótkim czasie przeszukać  rozległy obszar, na którym może znajdować się zaginiona osoba. To rozwiązanie jest już wdrożone. W Polsce jest na wyposażeniu GOPR, korzystają z niego służby ratunkowe w wielu krajach europejskich oraz w Azji - mówi prof. Niedzielski. - System przyczynił się już do odnalezienia ludzi w Beskidzie Niskim oraz na pograniczu włosko-austriackim - dodaje.

Drugi projekt dotyczy prognozowania hydrologicznego. Prof. Tomasz Niedzielski wyjaśnia: – Budujemy modele i uruchamiamy je na dużych klastrach przy wykorzystaniu danych hydrologicznych pozyskiwanych przez wodowskazy oraz danych satelitarnych pochodzących z obserwacji altimetrii radarowej.

I niemal w czasie rzeczywistym stawiamy prognozy, jaki będzie stan wody na kontrolowanym obszarze, by z wyprzedzeniem informować o możliwych wezbraniach lub powodziach.

Prof. Tomasz Niedzielski


Zaprzągł nauki ścisłe do pomocy służbom ratowniczym

Ten program – chociaż jest na etapie eksperymentalnym – również jest dostępny w sieci. Z wyników eksperymentu mogą korzystać służby zarządzania kryzysowego oraz instytucje zajmujące się bezpieczeństwem.

Prof. Tomasz Niedzielski zauważa, że wraz z ekspansją tak zwanych drapieżnych czasopism, które publikują teksty naukowe w pośpiechu i bez należytej i pogłębionej recenzji, dewaluuje się ocena jakości pracy naukowców oparta wyłącznie na wskaźnikach bibliometrycznych . 

Dla mnie naukowym sukcesem jest użyteczność opracowanego rozwiązania. Nasz system SARUAV przyczynił się do uratowania człowieka. I to jest dla mnie olbrzymie osiągnięcie.

Naukowy multiinstrumentalista

Wrocławski uczony podkreśla, że oba projekty to przedsięwzięcia interdyscyplinarne. On sam ukończył studia z matematyki i geografii, ma doktoraty w zakresie geodezji i kartografii oraz geografii.

- Geoinformatyka wymaga kreatywności. Pierwotnie nad systemem detekcji ludzi pracowaliśmy na detektorach statystycznych, lecz stale musimy aktualizować nasze podejście. Dzisiaj korzystamy z nowo wprowadzanych narzędzi i rozwiązań, a obecnie nasz system detekcji jest oparty na sztucznej inteligencji - opowiada prof. Niedzielski.

Naukowiec przekonuje, że Wrocław jest dobrym, przyjaznym miejscem do uprawiania nauki na najwyższym poziomie. Ogólnoświatowy przepływ informacji, wyszukiwanie nowych technologii oraz prezentacja własnych rozwiązań na wielu forach specjalistycznych nie są dzisiaj skomplikowane.

Przykładem jest nasz system SARUAV, który został wdrożony nie tylko w Polsce, ale i za granicą. To znaczy że można tu pracować nad rozwiązaniami, które będą miały zasięg międzynarodowy - mówi.