Prof. Joanna Rymaszewska

Prof. Joanna Rymaszewska

Kategoria:

Nauka / Technologia

Prof. Joanna Rymaszewska jest lekarzem psychiatrą – kieruje Katedrą Neuronauk Klinicznych na Wydziale Medycznym Politechniki Wrocławskiej. Pasjonuje się zdrowiem mózgu, bada zwłaszcza metody neurostymulacji oraz problemy psychiczne w starszym wieku. To dzięki niej powstał Dzienny Dom Pomocy „Na Ciepłej” – wyjątkowe miejsce, dla osób z demencją i ich rodzin.

Co zrobić, aby nie tylko mózg, ale i całe ludzkie ciało doskonale funkcjonowało, jakie metody neurostymulacji zastosować w zaburzeniach psychicznych oraz w jaki sposób najlepiej pomóc osobom w starszym wieku – na te wszystkie pytania próbuje odpowiedzieć prof. Joanna Rymaszewska.

Fascynuje ją obszar neuronauki, a w szczególności neuromodulacji mózgu i centralnego układu nerwowego, czyli różne sposoby na wykorzystanie neuronów.

Jest specjalistką psychiatrą oraz naukowcem na Politechnice Wrocławskiej, gdzie na Wydziale Medycznym kieruje Katedrą Neuronauk Klinicznych.

Ogromne wsparcie dla osób starszych

Prof. Joanna Rymaszewska na co dzień prowadzi badania naukowe, uczy studentów oraz współpracuje ze środowiskiem seniorów we Wrocławiu. To dzięki niej osoby z demencją mogą liczyć na wsparcie, terapię oraz kreatywnie spędzony czas w Dziennym Domu Pomocy „Na Ciepłej”.

- To magiczne miejsce - mówi prof. Joanna Rymaszewska. - Stworzyliśmy je dla osób, które żyją z otępieniem, dla ich bliskich i dla nas wszystkich. Jest to miejsce dziennego spędzania czasu w sposób bardzo kreatywny. Z powodzeniem funkcjonuje już od 10 lat i bardzo się cieszę, że w naszym mieście powstają kolejne takie placówki - dodaje.

Ważną częścią jej działalności była realizacja dużego międzynarodowego projektu MeetingDem – innowacyjnego systemu wspierania osób z łagodnym i umiarkowanym otępieniem oraz ich opiekunów, który był realizowany wspólnie z miastem Wrocław.

Wrocław to jest moc

Jak mówi prof. Rymaszewska, Wrocław jest dla niej niezwykle ważnym miejscem. – To jest moje marzenie. Przyjeżdżałam tu z moją mamą na zakupy ciuchowe, gdy byłam nastolatką. Marzyłam, żeby tutaj mieszkać. Zaczęłam tu studia i zostałam na zawsze – opowiada naukowczyni.

Prof. Joanna Rymaszewska


Wymarzyła sobie Wrocław i teraz o niego dba

– To bardzo kreatywne miasto, młode i dynamiczne, z niezwykłą historią. Ma ogromny potencjał i wielką moc. Zarówno układ ulic, jak i rzeka, która się tu rozwidla, tworzą przepiękną przestrzeń, gdzie można spędzać dużo czasu wśród zieleni. Wrocław to jest moc.

Prof. Joanna Rymaszewska ma nadzieję, że swoją aktywnością zwiększa potencjał mieszkańców ukochanego miasta. -  Rozmowy z wrocławianami i mobilizacja, żeby to nasze środowisko budować wspólnie, to jakiś mój wkład w tworzenie dobrej, zdrowej atmosfery we Wrocławiu - wyjaśnia.

Przepis na sukces? Ciekawość świata i pasje!

Według prof. Joanny Rymaszewskiej z wiekiem nabiera się doświadczenia, mądrości i dystansu. – Z pewnością przepisem na sukces jest ciekawość świata, pasje i kreatywność. To one są motorem wielu działań – podkreśla profesorka.

Można być kreatywnym, robiąc sweter na drutach, a w moim przypadku jest to poszukiwanie i spotykanie nowych ludzi nie tylko we Wrocławiu, ale też w Polsce i na świecie, którzy robią coś fascynującego. Takich, od których można się uczyć i chce się z nimi pracować np. naukowo. To jest mój sposób na to, żeby budzić się ciekawą kolejnego dnia - mówi.

Jej największe pasje to dobra literatura piękna i literatura faktu, ale też aktywność fizyczna, zwierzęta oraz spędzanie czasu na łonie przyrody. Prof. Joanna Rymaszewska jest też laureatką wielu nagród.

Za najcenniejsze uważa tytuł „Aktywny w walce z depresją” przyznany przez Stowarzyszenie „Aktywnie przeciwko depresji”, medal Merito De Wratislavia 2022 oraz tytuł „Wrocławianka Roku 2022” przyznany jej w kategorii naukowo-badawczej.