Koło Naukowe Technologii Innowacyjnych Rapid Troopers
Kategoria:
Nauka / Technologia
Studiują na Politechnice Wrocławskiej, przeważnie na Wydziale Mechanicznym, i fascynują się technologią druku 3D. Koło Naukowe Technik Przyrostowych Rapid Troopers to niewielkie, bo 29-osobowe, grono młodych inżynierów, którzy mają już na swoim koncie sukcesy o zasięgu światowym.
Rozwijają swoje naukowe zainteresowania, zdobywają cenne umiejętności, a przy okazji zmieniają świat na lepsze, ułatwiając ludziom życie. Kilka miesięcy temu dzięki wynalazkowi studentów z koła Rapid Troopers znacznie łatwiejsze stało się życie pana Adama z Bolesławca. A potem także innych osób, nie tylko w Polsce.
Otwarty dostęp
Mężczyźnie, dotkniętemu paraliżem czterokończynowym, najprostsze czynności sprawiają ogromny problem. Bo jak na przykład przygotować posiłek, kiedy nie można utrzymać w ręce noża czy kubka? Dzisiaj odpowiedź brzmi: przy użyciu chwytaka wykonanego przez studentów z Politechniki Wrocławskiej.
Zaczęło się od międzynarodowego konkursu Make: Able Challenge, który zachęca do projektowania wyrobów przeznaczonych do druku 3D. Założeniem konkursu jest pomoc osobom o szczególnych potrzebach poprzez nowoczesne techniki wytwarzania. Studenci z KN Rapid Troopers postanowili wziąć w nim udział. Był tylko jeden problem – nie mieli bohatera.
Dzięki Fundacji Aktywnej Rehabilitacji nawiązali kontakt z panem Adamem i to dla niego zaprojektowali i wydrukowali uniwersalny chwytak, dzięki któremu mężczyzna stał się bardziej niezależny.
Koło Naukowe Technologii Innowacyjnych Rapid Troopers
- Zaskoczył nas pozytywny odbiór społeczności, a tym bardziej nagroda w konkursie. Najważniejsza była satysfakcja, że dzięki naszemu projektowi życie pana Adama stało się łatwiejsze - mówi Maja Stachowicz, liderka projektu. - Chcemy, żeby ten projekt trafił do wszystkich, którzy mogą go potrzebować. Dlatego udostępniliśmy go na otwartej licencji, więc teraz każdy na świecie, kto ma dostęp do drukarki 3D, może sobie taki chwytak wytworzyć. Kilka fundacji zagranicznych już umieściło projekt na swoich stronach - dodaje.
Orteza i drukarka do tkanek
Niedawno do studentów z Rapid Troopers zgłosiła się pani Agnieszka, która po wypadku samochodowym ma niesprawną rękę.
Mamy już prawie gotowy model ortezy, czyli stabilizatora, dla pani Agnieszki, dzięki któremu jej ręka odzyska odrobinę funkcjonalności. Opracowaliśmy i wykonaliśmy nakładki na protezę, które pozwolą jej trzymać kubek lub sztućce czy podnieść coś innego - opowiada Sonia Klar.
Koło Naukowe Technologii Innowacyjnych Rapid Troopers
Zaprojektować, wydrukować i wyszkolić następców
Pomysłów studentom z KN Rapid Troopers nie brakuje. Większość realizowanych przez nich projektów wiąże się z medycyną, jest to np. model serca dla studentów kierunku lekarskiego. Trwają prace nad przekształceniem standardowej drukarki 3D w przystępny cenowo bioplotter, zdolny np. do drukowania tkanki.
Ten projekt otwiera im również drogę do wytwarzania nośników leków, takich jak hydrożele, umożliwiających dostarczanie substancji leczniczych bezpośrednio do docelowych miejsc w organizmie.
Wspieranie społeczności PWr oraz badania naukowe
Działalność koła jest znacznie szersza niż opracowywanie wynalazków. To przede wszystkim nauka i zdobywanie ciągle nowej wiedzy. Począwszy od współpracy z opiekunami koła, naukowcami z Politechniki Wrocławskiej, poprzez współpracę ze specjalistami z innych uczelni krajowych, np. Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, ale także z uczelni z innych miast Polski czy innych krajów.
Koło Naukowe Technologii Innowacyjnych Rapid Troopers
- Mamy szkolenia, które są przeprowadzane przez najbardziej doświadczone osoby w naszym kole, dodatkowo korzystamy z doświadczenia naukowego naszych opiekunów. Mamy także dostęp do różnego oprogramowania oraz materiałów. Nawiązujemy kontakty z różnymi naukowcami z całego świata. To jest niesamowite, ale oni wszyscy są chętni do pomocy - mówi Sonia Klar.
Jest też współpraca ze studentami z innych kół naukowych z Politechniki Wrocławskiej.
– Jesteśmy wsparciem dla innych kół – mówi Wiktor Sura. – Wspieramy ich w realizacji projektów. Drukujemy różne elementy. Na przykład odporne na wysoką temperaturę części korpusu rakiety dla koła naukowego PWr Aerospace. Pomagaliśmy też drukować 600 domków i części innych budowli do makiety dzielnicy żydowskiej Wrocławia studentom z Wydziału Architektury.
Być odważnym w mieście możliwości
Czym dla młodych inżynierów jest kreatywność?
– Być kreatywnym to umieć zrobić coś z niczego – mówi Maja Stachowicz.
– Nie bać się próbować, mimo że coś nie wyjdzie – dodaje Emilia Grygorowicz.
– Przekształcać to, co już jest, zmieniać rzeczy swoim własnym sposobem – dorzuca Wiktor Sura.
I korzystać z możliwości, jakie daje Wrocław. Jak mówi Maja Stachowicz, to jest miejsce, w którym można się rozwijać. Nawiązywać współpracę uczelnianą i międzyuczelnianą. Działać z ludźmi o podobnych zainteresowaniach.
Zaangażowany zespół
Co uważają za swój największy sukces? Chwytak? To Mateusz Binkowski, prezes Koła Naukowego Rapid Troopers, wymienia jako pierwsze. Maja Stachowicz ma inne zdanie: – Uważam, że największym naszym sukcesem jest to, że tworzymy zżytą grupę, która z chęcią się spotyka, ma wspólne zainteresowania i się rozwija. Jestem przekonana, że będzie tak, także wtedy, gdy opuścimy mury uczelni i przyjdą młodsi. Semestr się kończy, a koło kontynuuje swoją działalność.