Panorama Racławicka

Panorama Racławicka to żelazny punkt na trasie wycieczek po Wrocławiu, prawie jak Wawel w Krakowie.


Panorama Racławicka
ul. Purkyniego 11
50-155 Wrocław

Strona www
Panorama On-line

Co to jest Panorama Racławicka?

Panorama Racławicka jest to obraz przedstawiający bitwę pod Racławicami, w której uczestnicy Insurekcji pod wodzą Tadeusza Kościuszki pokonali Rosjan. Obraz wystawiany jest w specjalnie zbudowanej rotundzie - muzeum Panorama Racławicka we Wrocławiu.

Monumentalne malowidło Panorama Racławicka ma długości 114 metrów i wysokości piętnastu metrów. Powstało w latach 1893-1894 we Lwowie, w setną rocznicę Powstania Kościuszkowskiego (1794).

Kto namalował Panoramę Racławicką? Pomysłodawcą i głównym autorem obrazu był lwowski malarz Jan Styka, który zaangażował do prac nad płótnem m.in. Wojciecha Kossaka, Tadeusza Popiela, Teodora Axentowicza, Włodzimierza Tetmajera. Prace nad obrazem trwały dziewięć miesięcy. Wybudowana w Parku Stryjeńskim rotunda, w której prezentowano Panoramę Racławicką, szybko stała jedną z atrakcji Lwowa.

Dawne piękno, współczesna technologia

Zabiegi techniczne wykorzystane przez autorów Panoramy Racławickiej sprawiają, że obraz można porównać do współczesnej technologii 3D. Specjalna, panoramiczna perspektywa, oświetlenie, scenografia dobudowana przed płótnem wywołują wrażenie jego wielowymiarowości.

Po II wojnie światowej Panorama Racławicka Jana Styki trafiła do Wrocławia. Obraz wiele lat przeleżał w magazynach, przede wszystkim ze względów politycznych – przedstawia przecież zwycięstwo Polaków nad Rosjanami, a Polska Ludowa znalazła się w orbicie Związku Radzieckiego.

Dopiero w latach 60. we Wrocławiu rozpoczęto budowę rotundy pod wystawę Panoramy Racławickiej. Samą ekspozycję ciągle odkładano. Jeszcze w 1980 r. obraz wywieziono do Warszawy, był pomysł by tam go na stałe prezentować. Ostatecznie w listopadzie 1980 r. dzieło wrociło do Wrocławiam, a rok później rozpoczęła się rekonstrukcja zniszczonego malowidła. Obraz we Wrocławiu można oglądać od 1985 r. Wśród odwiedzających byli m.in. papież Jan Paweł II, królowa Holandii Beatrycze. W 1987 r. Panoramą Racławicką zachwycił się premier Chin Zhao Ziyang. Dwa lata później powstała pierwsza chińska panorama, jeszcze większa od wrocławskiej. Przedstawia zwycięstwo komunistów nad wojskami Kuomintangu w 1948 r. Panorama stała się popularnym narzędziem promocji najważniejszych wydarzeń w historii komunistycznych Chin. W ciągu kilku następnych lat powstało co najmniej kilkanaście obrazów w tej formie.

Terminy i godziny zwiedzania

W dniach 02.11.2013 - 15.04.2014 Panorama Racławicka we Wrocławiu czynna jest od wtorku do niedzieli. Godziny otwarcia: 9.00 - 16.00.
Seanse odbywają się co pół godziny. Czas rozpoczęcia seansu jest oznaczony na bilecie. W poniedziałki oraz w Wigilię i Święta Bożego Narodzenia muzeum Panorama Racławicka jest nieczynne.

Podczas zwiedzania widzowie mogą słuchać komentarza na temat historii obrazu i wydarzeń pod Racławicami - nagranego aż w 16 językach (w tym po koreańsku, japońsku chorwacku oraz esperanto). Dla osób niewidomych dostępny jest opis w formie audiodeskrypcji.

Panorama Racławicka - cennik

Parking całodobowy 
Cena za 1 godzinę:

 • samochód osobowy - 3.80 zł
 • bus - 7 zł
 • mikrobus - 23 zł
 • autobus - 29 zł

Ceny biletów do Panoramy Racławickiej

 • bilet normalny – 30 zł,
 • bilet ulgowy – 23 zł (uczniowie, studenci, emeryci, inwalidzi, renciści, nauczyciele za okazaniem legitymacji),
 • bilet rodzinny – 23 zł (dwoje rodziców lub opiekunów z dzieckiem poniżej 15 lat),
 • bilet specjalny – 1 zł (opiekunowie grup szkolnych),
 • bilet bezpłatny (dzieci do lat 7, pracownicy muzeów, członkowie Międzynarodowej Rady Muzeów lub Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków).

Bilety do Panoramy Racławickiej upoważniają do zwiedzania także Muzeum Narodowego i Muzeum Etnograficznego.

Bilety do Panoramy Racławickiej - rezerwacja i zakup

Zwiedzający indywidualnie mogą zarezerwować bilety na Panoramę Racławicką tylko za pośrednictwem strony internetowej lub kupić w przedsprzedaży w kasie.

Grupy zorganizowanych bilety na Panoramę Racławicką muszą rezerwować:

 • telefonicznie pod numerami: +48 71 3442344, +48 71 3433639, 71 3441661 (wew. 113; 114; 116), 71 3441662 (wew. 113; 114; 116);
 • osobiście w Dziale Akwizycji Panoramy Racławickiej;
 • przesyłając zamówienie pocztą na adres: Panorama Racławicka ul. Purkyniego 11, 50-155 Wrocław;
 • faxem na numer: +48 71 3433639, +48 71 3441511;
 • e-mailem na adres: biuro@panoramaraclawicka.pl.

W zamówieniu należy podać: datę, liczbę osób w grupie, dane kontaktowe, NIP oraz imię i nazwisko zamawiającego. Panorama Racławicka wysyła na podany adres zawiadomienie o dokonanej rezerwacji biletów, część pisemną - ZOBOWIĄZANIE - należy odesłać na adres Panoramy Racławickiej. To potwierdzenie przyjęcia rezerwacji.

Bilety odbiera się w kasie Panoramy Racławickiej w dniu zwiedzania, pół godziny przed seansem. Płacić można gotówką i kartą płatniczą. Na terminy majowe i czerwcowe należy wcześniej telefonicznie uzgodnić datę i godzinę wizyty.

Panorama Racławicka – ciekawostki

 • 300 000 osób rocznie odwiedza Panoramę Racławicką we Wrocławiu
 • 114 metrów szerokości i 15 metrów wysokości ma Panorama Racławicka
 • 16 języków obsługuje system audio dla zwiedzających Panoramę Racławicką, w którym odtwarzany jest opis i historia obrazu. Można wybrać komentarz w języku polskim, angielskim, niemieckim, francuskim, rosyjskim, hiszpańskim, włoskim, niderlandzkim, japońskim, koreańskim, chińskim, czeskim, esperanto, duńskim, greckim, chorwackim.
 • 9 malarzy stworzyło obraz we Lwowie w ciągu 8 miesięcy (lata 1893-94). 40 specjalistów zajmowało się renowacją zniszczonego malowidła we Wrocławiu (lata 1981-1985)
 • 3,5 tony waży obraz Panoramy Racławickiej
   

Widok mapy Google.pl

Zgłoś uwagę