Hala Stulecia

Hala  Stulecia to wyjątkowe miejsce na mapie Polski, uznawana za jedno z najważniejszych dzieł w architekturze światowej XX wieku.

 • Hala Stulecia we Wrocławiu

  Hala Stulecia we Wrocławiu

 • W Hali Stulecia na widowni i parkiecie mogło się zmieścić nawet 10 tys. osób

 • Pergola jest jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc przez wrocławian i turystów

 • Na miejscu dawnego toru wyścigowego powstały tereny wystawowe. Hala Stulecia była ich najdroższym elementem, jej budowa kosztowała prawie dwa mln marek

 • Kopuła budowli Maxa Berga ma 65 metrów rozpiętości

 • Obok Hali Stulecia wybudowano Pergolę i Pawilon Czterech Kopuł według projektu Hansa Poelziga

 • W Hali po raz pierwszy na taką skalę wykorzystano technologię żelbetową

 • Hala Stulecia została otwarta w 1913 roku

 • Hala Stulecia znajduje się na Liście Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO


Nowatorska technologia, czy pudło na kapelusze

Hala Stulecia
ul. Wystawowa 1
51-618 Wrocław
tel: 71 347 51 51

Strona www
Centrum Poznawcze

W Prusach obchodzono setną rocznicę zwycięstwa pod Lipskiem wojsk koalicji antyfrancuskiej nad armią Napoleona Bonapartego, we Wrocławiu z tej okazji zorganizowano Wystawę Stulecia. Tereny wystawowe zaplanowano w miejscu nieczynnego toru wyścigowego, na skraju Parku Szczytnickiego. Max Berg, ówczesny architekt miejski zaproponował budowę olbrzymiej hali wystawowej w nieużywanej do tej pory na taką skalę technologii żelbetonowej. Projekt nie spodobał się radnym miejskim, którzy bryłę Hali porównywali do pudła na kapelusze albo gazomierza.

Pokazy specjalne fontanny multimedialnej: harmonogram, wszystko o fontannie

Opór wywoływały także koszty budowy - prawie dwa miliony marek. Berg postawił na swoim, miasto zaciągnęło pożyczkę na budowę, która ruszyła w czerwcu 1911 r. i zakończyła się w grudniu 1912 r. Żelbetowy gmach był wtedy największym na świecie obiektem postawionym w tej technologii. Kopuła Hali Stulecia ma rozpiętość 65 metrów, a bryła budynku jest wysoka na 42 metry. Główną salę widowiskową otaczają kuluary. Na widowni i płycie może się zmieścić nawet 10 tys. osób. W  Hali Stulecia zamontowano także olbrzymie organy, które nie ocalały w czasie wojny mimo, że sam obiekt nie ucierpiał poważnie.

W roku 1913 r. na terenach wystawowych powstały także Pawilon Czterech Kopuł według projektu Hansa Poelziga oraz Pergola dziś otaczająca multimedialną fontannę. Dzisiaj to jedno z ulubionych miejsc spacerów wrocławian i turystów.

Wiece, mecze, modlitwy

Jeszcze przed wojną Hala Stulecia była miejscem masowych wydarzeń, m.in. nazistowskich wieców z udziałem Adolfa Hitlera, choć kanclerz III Rzeszy wolał monumentalne kamienne obiekty i nie lubił tego miejsca. Po 1945 r. budowę nazwano Halą Ludową, do pierwotnej nazwy powrócono dopiero na początku XXI wieku. To tu odbył się Światowy Kongres Intelektualistów w Obronie Pokoju i Wystawa Ziem Odzyskanych (w 1948 r).

Od lat to miejsce wydarzeń sportowych, koncertów, do lat 90. XX wieku działało tu kino Gigant, regularnie swoje przedstawienia prezentuje Opera Dolnośląska. W 1997 r. w Hali Stulecia odbył się Kongres Eucharystyczny z udziałem Jana Pawła II, a latem 2012 r. w gruntowanie wyremontowanym gmachu zorganizowano Międzynarodowy Kongres Kultury.

Od 2006 r. Hala Stulecia jest na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO.

Historia dzieła Maxa Berga prezentowana jest na multimedialnej wystawie w Centrum Poznawczym w Hali Stulecia. Opowiada ona także o innych historycznych miejscach Wrocławia, Dolnego Śląska oraz o pozostałych dolnośląskich obiektach wpisanych na listę UNESCO.

Godziny otwarcia:
sezon zimowy (listopad - marzec): - pon-pt, godz. 9-17,  sob-nd, godz. 9-17
sezon letni (kwiecień – październik): pon-czw, nd, godz. 9-18, pt-sob, godz. 9-19.

Ceny biletów:
- normalny – 12 zł
- ulgowy – 9 zł
- grupowy (min. 10 osób) – 8 zł
- rodzinny (2 dorosłych oraz 2 dzieci do lat 16) – 30 zł

Parking HALA STULECIA

- pierwsza godzina 5 zł

- druga godzina 4 zł 

max: 50 zł

Widok mapy Google.pl

Zgłoś uwagę